czwartek 27 sierpień 2009 | Cezary Tchorek-Helm

Nokia zapowiada: N900 plus Nokia Money

Nokia - oprócz współpracy z Microsoftem i udostępnieniu urządzeń największemu producentowi oprogramowania, inwestuje w tablety oraz usługi finansowe. Pierwsza z zapowiedzi nazywa się Nokia N900, druga Nokia Money. Szczegóły za chwilę ze Stuttgartu.

 

Oprogramowanie Maemo typu open source, czerpiące najlepsze wzorce ze świata komputerów stacjonarnych i oparte na systemie Linux, zapewnia w urządzeniuo wielkości telefonu możliwości typowe dla komputerów. Z kolei Nokia Money ma umożliwić konsumentom wysyłanie pieniędzy innym osobom przy użyciu ich numerów telefonów, płacenie za towary i usługi, opłacanie rachunków czy doładowywanie kont kart SIM w systemie prepaid. Usługi te będą dostępne 24 godziny na dobę z dowolnego miejsca, co wyeliminuje konieczność dojazdu i zapewni oszczędność czasu oraz pieniędzy.

Nokia N900

Nokia N900 to kolejny etap ewolucji tabletów internetowych firmy Nokia. Działające z nowym oprogramowaniem opartym na Maemo 5 urządzenie Nokia N900 pozwala na otwieranie kilkudziesięciu okien działających jednocześnie aplikacji, a przy tym korzystanie z pełni funkcji telefonu komórkowego, ekranu dotykowego i klawiatury QWERTY. Maemo stanowi dopełnienie innych platform oprogramowania oferowanych przez firmę Nokia, takich jak system operacyjny Symbian, Windows, Series 30 czy Series 40.

„Nokia N900, wyposażona w oprogramowanie bazujące na systemie operacyjnym Linux, technologię przeglądarki internetowej Mozilla i łączność komórkową zapewnia mobilnym użytkownikom ogromne możliwości” — powiedział Anssi Vanjoki, Executive Vice President Nokia.

„Urządzenie to wskazuje kierunek naszej pracy nad Maemo. Zamierzamy kontynuować współpracę nad rozwojem tego oprogramowania łącząc  zalety komputera, Internetu oraz telefonu komórkowego” – dodał Vanjoki.

Większa wielozadaniowość dzięki Maemo

Nokia N900 ma wydajny procesor ARM Cortex-A8, do 1 GB pamięci na aplikacje oraz grafikę OpenGL ES 2.0. Parametry te umożliwiają wielozadaniowość porównywalną z możliwościami komputera. W tym samym czasie na urządzeniu może działać wiele aplikacji, a dzięki temu, że wszystkie uruchomione programy są stale aktywne i dostępne na pulpicie, można je łatwo przełączać.

Dobra ma przeglądarka

Przeglądanie stron internetowych w Nokia N900 jest bardzo wygodne - urządzenie posiada ekran dotykowy o wysokiej rozdzielczości WVGA oraz szybką łączność internetową 10/2 HSPA i WLAN. Dzięki przeglądarce wykorzystującej technologię Mozilla strony internetowe wyglądają tak jak na komputerze. Pełna obsługa technologii Adobe Flash 9.4 umożliwia wyraźne wyświetlanie internetowych filmów wideo i interaktywnych aplikacji. Aktualizacja oprogramowania Maemo odbywa się automatycznie przez Internet.

Komunikacja

Wiadomości w Nokia N900 można pisać łatwo i wygodnie dzięki pełnej, fizycznej, wysuwanej klawiaturze QWERTY. Wystarczy kilka dotknięć, aby skonfigurować pocztę e-mail, a poprzez  usługę Nokia Messaging można mieć w każdej chwili dostęp nawet do 10 prywatnych kont email. Wymiana wiadomości przy użyciu SMS lub komunikatorów internetowych ze znajomymi jest wyświetlana w jednym widoku,a wszystkie rozmowy są porządkowane w osobnych oknach.

Duża pamięć i optyka Carl Zeiss

Urządzenie ma 32 GB pamięci, którą można rozbudować do 48 GB przy użyciu karty microSD. Miłośnikom fotografii Maemo i Nokia N900 oferują nowy interfejs pozwalający w przyjazny sposób oznaczać zdjęcia i dzielić się nimi z użytkownikami ulubionych serwisów społecznościowych. Model wyposażony jest w aparat o rozdzielczości 5 MP z optyką marki Carl Zeiss.

Mobilne usługi finansowe dla milionów użytkowników

Płatności mają być tak proste jak doładowanie konta w systemie prepaid. Usługi te będą dostępne 24 godziny na dobę z dowolnego miejsca, co wyeliminuje konieczność dojazdu i zapewni oszczędność czasu oraz pieniędzy. Nokia tworzy rozległą sieć punktów Nokia Money, w których można będzie ulokować środki lub je wypłacić.

4 miliardy telefonów komórkowych, a tylko 1,6 miliarda rachunków bankowych

„Naszym zdaniem mobilne usługi finansowe stwarzają możliwości rynkowe o długoterminowym potencjale wzrostowym. W wielu krajach posiadanie telefonów komórkowych jest znacznie bardziej powszechne niż posiadanie rachunków bankowych, co zdaje się wskazywać, że istnieje duża grupa użytkowników telefonów komórkowych, która ma bardzo ograniczony dostęp do podstawowych usług finansowych bądź nie ma go wcale. Ponieważ na świecie są ponad 4 miliardy użytkowników telefonów komórkowych, a tylko 1,6 miliarda rachunków bankowych, globalny popyt na usługi finansowe stanowi dobrą okazję do połączenia urządzeń mobilnych z prostymi, lecz skutecznymi usługami finansowymi, takimi jak Nokia Money” — powiedziała Mary McDowell, EVP oraz Chief Development Officer, Nokia.

Płatności mobilne mają stanowić kolejny krok w udostępnianiu usług finansowych setkom milionów ludzi z obszarów miejskich i wiejskich, których potrzeby w tej dziedzinie nie są dostatecznie zaspokajane — szczególnie w krajach rozwijających się.

Tworzenie nowego standardu płatności mobilnych

Usługa Nokia Money będzie świadczona we współpracy z firmą Obopay — liderem w dziedzinie opracowywania globalnych rozwiązań płatności mobilnych, którego Nokia w ostatnich miesiącach została udziałowcem. Usługa ta będzie oparta na platformie mobilnych płatności Obopay z dodatkiem specjalnych, nowo opracowanych elementów mobilnych. W zamierzeniu firmy Nokia usługa ta ma być otwarta i umożliwiać współpracę z innymi usługami płatniczymi.

Partnerstwo dostawców z korzyścią dla płacącego

Nokia Money to efekt współpracy nawiązywanej przez firmę Nokia z różnymi partnerami na wielu rynkach całego świata.  Usługa ta ma działać dzięki partnerstwu z operatorami sieci komórkowych i instytucjami finansowymi, zapewniając dystrybutorom i handlowcom dynamiczne środowisko dla bezproblemowego świadczenia nowych usług.

Dotykowa Nokia 5230