Strona główna / Na czasie / Top 5 - ranking routerów i przełączników
poniedziałek 31 sierpień 2009 | Jan Petersen
Top 5 - ranking routerów i przełączników
Koniec wakacji nastraja do pracy w sieci. Chodzi oczywiście o pracę w coraz bardziej popularnej sieci bezprzewodowej. Do tej niezbędne są routery oraz przełączniki. Dziś prezentujemy ranking najczęściej kupowanych urządzeń sieciowych

Standardem stała się łączność bezprzewodowa, dzięki której w biurach i domach maleje liczba kłopotliwych kabli sieciowych.  Niemal absolutny prym wiodą urządzenia dwóch firm: Linksys oraz D-Link. Do czołowej piątki najnowszego rankingu sprzedaży urządzeń w sieci Komputronik trafił ponadto ruter marki TP-Link Według danych Komputronik polscy użytkownicy najchętniej kupują niedrogie, ale markowe produkty sieciowe tego rodzaju.

Top 5

  • 1. Linksys WAG54G2
  • 2. D-Link DIR-300
  • 3. TP-Link TL-WR340G
  • 4. Linksys WRT54GL
  • 5. D-Link DSL-2640B

Większość  kupuje za 200 złotych

Polscy użytkownicy zwykle przeznaczają na przełączniki oraz routery około 200 zł. Dużą popularnością w omawianym okresie cieszyły się też jednak znacznie tańsze urządzenia sieciowe. Wejście w posiadanie wicelidera rankingu kosztuje 139 zł, zaś wydatek na trzecie pod względem popytu urządzenie jest jeszcze mniejszy - wynosi dokładnie 75 zł.  Klienci Komputronik SA często decydują się na przełączniki i rutery, które świetnie nadają się do usług takich, jak Neostrada. Szczególnie dobrze sprawdza się w tej roli numer 1 najnowszego zestawienia - Linksys WAG54G2, a także D-Link DSL-2640B. Dla użytkowników sieci duże znaczenie ma stopień zabezpieczenia transmisji bezprzewodowej. Z tego względu najchętniej wybierane modele przełączników i routerów dysponują zaawansowanymi metodami szyfrowania.

Warto podkreślić, że popularnością cieszą się urządzenia, które pozwalają na wczytanie alternatywnego oprogramowania. Dzięki temu użytkownik może w prosty sposób zwiększyć możliwości nowego sprzętu. Dobre, alternatywne dystrybucje software'u sieciowego oferują wiele funkcji niedostępnych w oryginalnym oprogramowaniu.

Numer 1 – przełącznik Linksys WAG54G2

Urządzenie łączy w sobie zalety modemu ADSL, routera i przełącznika sieciowego. Pozwala w prosty sposób podzielić łącze ADSL (Neostradę lub Multimo) oraz szybko zestawić połączenia dla gier sieciowych, zarówno w sieci lokalnej, jak Internecie. Przełącznik Linksys WAG54G2 posiada cztery porty, z których każdy działa z prędkością 10/100Mbps. Tym samym sprawnie integruje transmisję kablową z bezprzewodową. Połączenie bezprzewodowe, które pracuje w standardzie 802.11g, pozwala na szybki transfer pakietów dla ponad 32 urządzeń sieciowych. Zapewnia przy tym transfer na poziomie 54Mbps bez plątaniny kabli. Dodatkowo brama wyposażona jest w serwer DHCP i firewall chroniący komputery przed atakami z Internetu. Za pomocą jednego przycisku można wygenerować bezpieczny 256 bitowy klucz dla połączeń chronionych przez WPA2. Urządzenie wspiera VPN pass-trough. Dodatkową zaletą Linksys WAG54G2 jest skuteczne szyfrowanie transmisji bezprzewodowych oraz atrakcyjny design. Koszt urządzenia w internetowym sklepie Komputronik.pl wynosi 199 zł brutto.

Numer 2 - router D-Link DIR-300 Wireless G.

Urządzenie przeznaczone jest dla użytkowników telewizji kablowych. Charakteryzuje się bardzo łatwą instalacją i konfiguracją. Oferuje możliwość wczytania alternatywnego oprogramowania. Co ważne, użytkownik może liczyć na wydajne szyfrowanie transmisji bezprzewodowych. Za pomocą funkcji filtrowania adresów MAC użytkownik może kontrolować, które urządzenia można podłączyć do sieci. Router D-Link jest zgodny ze standardem IEEE 802.11g. Może być używany z dowolną kartą Wi-Fi lub urządzeniem opartym na wcześniejszym standardzie 802.11b lub nowszym 802.11n. D-Link DIR-300 Wireless G współpracuje z dowolnym łączem szerokopasmowym, w tym ADSL (z zastosowaniem modemu z łączem Ethernet), kablem lub łączem usługodawcy internetowego oferującego usługi telefoniczne czy telewizyjne wraz z dostępem do Internetu. Router wyposażony jest w cztery porty sieci Ethernet, do których można podłączać komputery PC lub inne urządzenia z kartą sieciową Ethernet. Dzięki możliwości wymiany anteny na mocniejszą, znacząco zwiększa się zasięg sieci bezprzewodowej. Cena urządzenia w internetowym sklepie Komputronik.pl wynosi 139 zł brutto.

Numer 3 – router TP-Link TL-WR340G

Pomimo niewielkiej ceny (najtańsze urządzenie na rynku; 75 zł brutto dla klientów sklepu internetowego komputronik.pl), dysponuje najnowszymi protokołami bezpieczeństwa transmisji bezprzewodowej. W tym przypadku kodowaniu WEP towarzyszy obsługa bezpiecznego mechanizmu autoryzacji 802.11x. Model TL-WR340G korzysta z bardzo skutecznego firewalla SPI. Urządzenie pracuje w standardzie 802.11g z prędkością transmisji dochodzącą do 54Mbps. Komunikacja odbywa się za pośrednictwem zintegrowanej anteny o zysku 5dBi. Wyposażenie routera obejmuje: czteroportowy switch 10/100 Mbps oraz port WAN. Routerem TP-Link można na bieżąco zarządzać za pomocą przeglądarki internetowej. 

Numer 4 - router Linksys WRT54GL

Podobnie, jak model opisywany wcześniej, dysponuje najnowszymi protokołami bezpieczeństwa transmisji bezprzewodowej oraz mocną zaporą SPI. Ten szerokopasmowy router posiada wbudowany punkt dostępowy sieci bezprzewodowej oraz 4-portowy switch. To prawdziwa gratka dla osób korzystających z alternatywnego oprogramowania. Oprócz firmy Linksys oprogramowanie dla tego modelu tworzone jest w ramach kilku projektów, m.in.: DD-WRT, Tomato, HyperWRT, OpenWrt czy FreeWRT. Cena urządzenia w internetowym sklepie komputronik.pl wynosi 209 zł brutto.

Numer 5 - router D-Link DSL-2640B

Router ten z nakomicie nadaje się do usług typu Neostrada, oferuje mocny zasięg bezprzewodowy, a jego konfiguracja jest wyjątkowo łatwa. Dzięki wbudowanemu interfejsowi ADSL2/2+, który umożliwia pobieranie danych z szybkością do 24 Mb/s, funkcji gwarantowania jakości usług (QoS), bezprzewodowej sieci LAN 802.11g oraz 4 przełączanym portom Ethernet, router ma wszystkie funkcje potrzebne do ustanowienia bezpiecznego, szybkiego połączenia z Internetem w domu lub małym biurze. Model DSL-2640B jest zgodny z najnowszymi standardami ADSL2/ADSL2+, co zapewnia maksymalną szybkość pobierania 24 Mb/s i wysyłania 1 Mb/s (ADSL2+) lub odpowiednio 12 Mb/s i 1 Mb/s (ADSL2). Router ma wbudowaną zaporę SPI. Po stronie sieci bezprzewodowej można skonfigurować filtrowanie adresów MAC i silne szyfrowanie, co zapewnia bezpieczne przesyłanie danych i zapobiega wykorzystywaniu połączenia szerokopasmowego przez osoby niepożądane. Router obsługuje także funkcję VPN Pass-Through, co umożliwia użytkownikom mobilnym bezpieczny dostęp z domu do plików i poczty w biurze. Dzięki możliwości wymiany anteny na mocniejszą, znacząco zwiększa się zasięg sieci bezprzewodowej. Cena 219 złotych. 

Top 5 – ranking notebooków

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej