Platforma
Wybór platformy sprzÄ™towej jest czÄ™sto decyzjÄ… na caÅ‚e zawodowe życie. Aktualnie wybór ten sprowadza siÄ™ do dwóch możliwoÅ›ci – pecet albo coÅ› z jabÅ‚kiem. Teza, że do grafiki najlepsze sÄ… maki, miaÅ‚a uzasadnienie w ubiegÅ‚ym wieku, gdy faktycznie tylko Apple oferowaÅ‚o profesjonalne rozwiÄ…zania niezbÄ™dne dla grafików. Obecnie, gdy w makach siedzÄ… procesory Intela i grafiki nVidii, różnica sprowadza siÄ™ jedynie do innego systemu operacyjnego i szykownego opakowania. Przez kilkanaÅ›cie lat pracy zawodowej miaÅ‚em do czynienia z obydwoma platformami i jako skrajny pragmatyk uważam, że kopanie rowu pozÅ‚acanÄ… Å‚opatÄ… niczym nie różni siÄ™ od machania Å‚opatÄ… metalowÄ…. PomijajÄ…c lepszÄ… prezencjÄ™ kopiÄ…cego, uzyskany efekt jest identyczny. W praktyce dla klienta liczy siÄ™ efekt pracy, a nie narzÄ™dzie – kto dziÅ› wie, jakimi pÄ™dzlami malowaÅ‚ Rembrandt? Daruj sobie podatek od jabÅ‚ek, a różnicÄ™ w cenie przeznacz na dodatkowe wyposażenie czy poprawÄ™ parametrów poczciwego blaszaka. :-)
Desktop czy laptop? A może hybryda?
Wielogodzinne projektowanie graficzne wymaga wygodnego stanowiska pracy, sporej mocy obliczeniowej, dużego monitora, użycia myszki – te wymagania mocno ograniczajÄ… rolÄ™ przeciÄ™tnego laptopa jako poważnej maszyny graficznej. W porównaniu z maszynami biurkowymi laptopy sÄ… też niezbyt podatne na gruntowne modernizacje. W tej rywalizacji desktop jest niekwestionowanym liderem. Z kolei laptop jest niezbÄ™dny, gdy trzeba np. zrobić poprawki projektu u klienta. Czy zatem musimy wydawać pieniÄ…dze na dwa komputery?
Jest alternatywa, ale korzystać z niej należy ze Å›wiadomoÅ›ciÄ… pewnych zależnoÅ›ci i ograniczeÅ„. Na rynku sÄ… dostÄ™pne mocne laptopy, które parametrami dorównujÄ… mocnym desktopom i mogÄ… posÅ‚użyć jako jednostka centralna. JeÅ›li dodatkowo dokupimy duży zewnÄ™trzny monitor, klawiaturÄ™ i mysz, uzyskamy funkcjonalnÄ… namiastkÄ™ desktopa i zarazem możliwość zabrania roboty w teren. ZaletÄ… takiego rozwiÄ…zania jest fakt, że za okreÅ›lony budżet możemy kupić jednÄ… maszynÄ™ zamiast dwóch Å›rednich, oraz to, że wszystkie projekty mamy zawsze w jednym miejscu. Wada jest taka, że gdy już wybierzemy konkretnÄ… konfiguracjÄ™ laptopa, jesteÅ›my skazani na zamkniÄ™tÄ… architekturÄ™, ograniczone możliwoÅ›ci modernizacji i szybko postÄ™pujÄ…ce starzenie siÄ™ „przodujÄ…cych” w chwili zakupu technologii. Sam z bólem doÅ›wiadczam uczucia, gdy póÅ‚ roku po zakupie mój laptop już nie jest „debeÅ›ciakiem” i niewiele z tym mogÄ™ zrobić – jedyny sposób to regularna wymiana sprzÄ™tu, a to dość kosztowne hobby.
JeÅ›li wiÄ™c laptop, to wartym uwagi rozwiÄ…zaniem sÄ… biznesowe maszyny Della (serie Latitude lub Precision), które dysponujÄ… odpowiedniÄ… mocÄ…, a producent daje możliwość swobodnego skonfigurowania i wyposażenia sprzÄ™tu przed zakupem. Z kolei wybierajÄ…c desktopa mamy ogromnÄ… swobodÄ™ – od markowych gotowych komputerów (dobry wybór dla osób ceniÄ…cych Å›wiÄ™ty spokój za drobnÄ… dopÅ‚atÄ… :-) po samodzielnie komponowane skÅ‚adaki, bÄ™dÄ…ce wdziÄ™cznym materiaÅ‚em na maszynÄ™ dla kreatywnego grafika-majsterkowicza. Otwarta architektura desktopów pozwala modernizować je i utrzymywać w szczytowej formie bez ponoszenia ogromnych kosztów. Na co wiÄ™c zwrócić uwagÄ™ przy zakupie komputera? Pora przejść do konkretów...
Obudowa
Priorytetem przy wyborze pudÅ‚a powinna być funkcjonalność, Å‚atwość dostÄ™pu i możliwoÅ›ci przyszÅ‚ej rozbudowy maszyny. WyglÄ…d to sprawa mniej istotna – Å›wiecÄ…ce wentylatory i przezroczyste pokrywy nie podnoszÄ… wydajnoÅ›ci, i nie uÅ‚atwiajÄ… skupienia siÄ™ na pracy. Chyba że komputer ma peÅ‚nić funkcjÄ™ reprezentacyjnÄ… i podnosić prestiż wÅ‚aÅ›ciciela :-)
A zatem – obudowa przestronna, z zapasem miejsca na doÅ‚ożenie nastÄ™pnego dysku czy wiÄ™kszej karty graficznej. Luz we wnÄ™trzu to Å‚atwiejszy dostÄ™p do podzespoÅ‚ów i skuteczniejsze chÅ‚odzenie. Niech poszczególne podzespoÅ‚y nie blokujÄ… siÄ™ wzajemnie – jeÅ›li do wymiany pamiÄ™ci trzeba wymontować DVD, to trafiÅ‚eÅ› na kiepskÄ… obudowÄ™ :-). Mocowanie dysków i napÄ™dów najlepiej na zatrzaski lub sanki – bez Å›rubek.
Rezerwa mocy zasilacza to absolutna konieczność, jeÅ›li nie chcesz pracować z gaÅ›nicÄ… pod rÄ™kÄ…. Z czasem przybywa sprzÄ™tu i doÅ‚ożenie kolejnego dysku lub montaż silniejszej karty graficznej może spowodować zgon komputera w obÅ‚okach siwego dymu. Wybierz obudowÄ™ z markowym, wydajnym zasilaczem o mocy 50% wiÄ™kszej niż potrzebujesz dziÅ›, żeby jutro nie rwać resztek wÅ‚osów nad zgliszczami komputera.
Nie zapomnij o wentylacji obudowy. Wiatraki zasilacza i procesora to za maÅ‚o, aby usunąć z pudÅ‚a setki watów ciepÅ‚a, produkowanego przez podzespoÅ‚y. Producenci taÅ„szych obudów czÄ™sto „zapominajÄ…” o dodatkowych wiatrakach, które zrobiÄ… w pudle porzÄ…dny przeciÄ…g – koniecznie trzeba nakÅ‚onić sprzedawcÄ™, aby do naszego komputera zamontowaÅ‚ dodatkowy wentylator. Już jeden 10-12 centymetrowy wiatrak na tylnej Å›ciance może dać sprzÄ™towi niezbÄ™dny oddech i zapobiec przegrzewaniu elektroniki. Dobrze chÅ‚odzony komputer niestety przypomina odkurzacz – Å›ciÄ…ga caÅ‚y kurz z caÅ‚ej okolicy i trzeba go regularnie czyÅ›cić. To dobry powód, by obudowa byÅ‚a również zamykana na zatrzaski.
PÅ‚yta gÅ‚ówna, procesor, pamięć
Zazwyczaj przy wyborze komputera ekscytujemy siÄ™ parametrami procesora czy karty graficznej, a czÄ™sto pomijamy osiÄ…gi pÅ‚yty gÅ‚ównej. Efekt: nawet najszybszy procesor udusi siÄ™ na sÅ‚abej pÅ‚ycie z wolnÄ… szynÄ… danych i nie rozwinie swojego potencjaÅ‚u. Po co ci Ferrari, gdy brakuje dobrych dróg? Zainwestuj najpierw w szybkÄ… i stabilnÄ… pÅ‚ytÄ™ gÅ‚ównÄ… – a raz na zawsze pozbÄ™dziesz siÄ™ problemów z rozbudowÄ… komputera (statystycznie pÅ‚yta jest najbardziej zasiedziaÅ‚ym skÅ‚adnikiem komputera i najczęściej to ona spowalnia system). Procesor czy pamiÄ™ci zawsze można wymienić na szybsze w kilkanaÅ›cie minut i to bez ingerencji w system – w przeciwieÅ„stwie do kÅ‚opotliwej i pracochÅ‚onnej wymiany pÅ‚yty gÅ‚ównej :-). Sprawdź, czy pÅ‚yta gÅ‚ówna ma dostatecznÄ… ilość slotów na karty i czy obsÅ‚uży np. dwie karty graficzne, jeÅ›li planujesz takie rozwiÄ…zanie w przyszÅ‚oÅ›ci.
Procesor powinien być jak najszybszy, ale spróbuj rozsÄ…dnie wyważyć jego cenÄ™ w stosunku do swoich potrzeb. JeÅ›li wydajność procesora nie przekÅ‚ada siÄ™ bezpoÅ›rednio na efekty finansowe twojej pracy, to nie ma sensu przepÅ‚acać za niewykorzystane sześć rdzeni :-).
PamiÄ™ci nigdy za wiele. Warto wyposażyć komputer w maksymalnÄ… ilość pamiÄ™ci obsÅ‚ugiwanÄ… przez portfel i system operacyjny – uzyskasz wiÄ™kszÄ… prÄ™dkość pracy i ograniczysz zużycie dysku. JeÅ›li budżet jest ograniczony, raczej kup 4GB wolniejszej pamiÄ™ci zamiast 2GB superszybkiej. Powód jest prosty – programy najpierw korzystajÄ… z dostÄ™pnej pamiÄ™ci operacyjnej, zanim zacznÄ… mÅ‚ócić dyskiem, magazynujÄ…c na nim bieżące dane. A ponieważ pamięć jest o wiele szybsza od dysku, system z dużą pamiÄ™ciÄ… bÄ™dzie pracowaÅ‚ pÅ‚ynniej, niż system odwoÅ‚ujÄ…cy siÄ™ do dysku. Powyższe rozważania niekoniecznie odnoszÄ… siÄ™ do komputerów z dyskami SSD, które nie majÄ… części mechanicznych i oferujÄ… szybkie transfery danych, ale na razie ich ceny nie skÅ‚aniajÄ… do spontanicznych zakupów.
Karta graficzna
Do projektowania pÅ‚askiego, dwuwymiarowego, wystarczy przeciÄ™tna karta graficzna – pod warunkiem, że pozwala na obsÅ‚ugÄ™ peÅ‚nej gamy kolorów i ich kalibracjÄ™. Zamiast pÅ‚acić za shadery i CUDA, Å›miaÅ‚o można kupić jakiÅ› starszy model dobrego producenta, pamiÄ™tajÄ…c o aktualizacji sterowników. Grafika 3D i animacja to już wiÄ™ksze wyzwania – wprawdzie obliczenia to nadal domena procesora, ale niektóre programy potrafiÄ… korzystać z GPU karty graficznej do akceleracji renderowania i szybka karta staje siÄ™ wskazana. Natomiast jeÅ›li artysta grafik po godzinach lubi postrzelać do zÅ‚ych potworów, to silna karta jest absolutnÄ… koniecznoÅ›ciÄ… – a w pracy jej potencjaÅ‚ na pewno siÄ™ nie zmarnuje :-).
Sporo kart graficznych oferuje wiÄ™cej niż jedno wyjÅ›cie wideo. JeÅ›li tylko karta daje tÄ™ możliwość, warto pomyÅ›leć o podłączeniu dwóch monitorów – jeden ekran pracuje jako przestrzeÅ„ robocza, a drugi wyÅ›wietla narzÄ™dzia, palety i podrÄ™czne dokumenty źródÅ‚owe czy notatki. To pozwala pracować bez zasÅ‚aniania sobie projektu pozostaÅ‚ymi otwartymi oknami.