Strona główna / Na czasie / Apple ma nowy serwer
piątek 02 październik 2009 | Cezary Tchorek-Helm z Londynu
Apple ma nowy serwer
Tytułowy serwer to nowa wersja oprogramowania z Cupertino. W Londynie testowaliśmy bowiem najnowszą wersję oprogramowania Mac OS X Server w wersji 10.6 Snow Leopard. Co do maszyn czyli serwerów w wersji hard, oglądaliśmy maszynę wspomaganą najnowszą technologią Intela. Jeżeli do tego dodać strategię cenową i szereg nowości w środku wersji 10.6 Snow Leopard, to otrzymamy obraz kompletnej i korzystnej oferty dla użytkowników Maca pracujących w sieci.   

Apple idzie inną drogą niż konkurencja w sektorze oprogramowania. Po pierwsze oprogramowanie jest częścią programu produkcyjnego, w którym są i maszyny i software. Maszyny są wspierane najnowocześniejszą technologią i architekturami Intela. Po drugie, w przypadku oprogramowania serwerowego, producent z Cupertino inaczej podchodzi do realizacji zysków. Ma to zasadniczo inny wymiar dla klienta, który płaci 1 raz.

Polityka czyli dla kogo to wszystko

Apple ma jasno zdefiniowana politykę. Najważniejszymi grupami klienckim są, w tej kolejności wymieniane przez firmę: edukacja, media, biznes, nauka oraz administracje rządowe. Na przykładach odpowiednich business case mogliśmy obserwować m.in. wdrożenie zarządzania kontentem w szkole mediów Full Sail University w USA a także projekt wspomagający radiologię  - wizualizacja i analiza zdjęć Roentgena oraz budowa wirtualnego modelu pacjenta w szpitalu HUG w Genewie.   

Nowości w środku Leoparda Server

Po pojawieniu się oprogramowania Snow Leopard wiadomo było, że następnym ruchem będzie odpowiednia wersja serwerowa. OS X Serwer w wersji 10.6 ma za zadanie w sposób prosty zarządzać użytkownikami i funkcjonalnościami , być przyjaznym oraz dawać zupełnie nowe możliwości. Instrumentarium narzędziowe serwera zostało poważnie zmodernizowane i poszerzone o faktyczne nowości.

  • iCal server2  jest kalendarzem, który planuje, przechowuje i powiadamia o aktywnościach użytkownika. iCal daje możliwość synchronizacji spotkań oraz przekazywania plików towarzyszących uczestnikom spotkań. Korzystną funkcjonalnością iCal Server 2 jest dostęp do kalendarza z poziomu urządzeń mobilnych – MacBooków czy iPhone’a. 
  • Następną nowością dostępną dla użytkowników OS X Server SL jest ulepszone narzędzie Podcast Producer 2. W sposób maksymalnie uproszczony umożliwia ono produkcję, publikację oraz udostępnianie plików wideo innym użytkownikom sieci. Funkcjonalności Podcast Producer 2 to zautomatyzowana forma obróbki i zapisu gotowych plików wideo. Z punktu widzenia użytkownika cała skomplikowana procedura obsługi poszczególnych faz tworzenia wideo została uproszczona do maksimum. Każdy, kto zna funkcjonalności Fina Cut Studio zauważy, że wyciągnięto wniosek, iż dla prostych celów warto uprościć produkcję. Całość naszej aktywności to ustawienie kamery, naniesienie opisów podcastu oraz rejestracja. Nową funkcjonalnością jest PIP czyli możliwość używania 2 źródeł zasysania kontentu  jednocześnie. Umożliwia to łączenie materiałów czy nagrywanie komentarzy do pokazywanych na ekranie publikacji . Podcast Producer 2 zawiera Podcast Composer, który właśnie definiuje komu, co i w jakiej zawartości będziemy udostępniać. Wideo stanowi bowiem coraz szerszy nośnik informacji  firmowej. Lepiej powiedzieć coś i nagrać to na wideo niż pisać czy produkować statyczne prezentacje, że o tekście nie wspomnę. Wideo można również dodawać do kanału RSS.
  • Kolejną nowością w serwerowej rodzinie jest Wiki Server 2. Jest to narzędzie dla grupowej pracy na z treściami multimedialnymi, które są udostępniane w przestrzeni intranetowej. Wiki Serwer jest idealnym narzędziem służącym do pracy wspólnej nad dużym projektem. W przypadku wielu autorów i konieczności nieustannych konsultacji, Wiki daje szansę na jednoczesną pracę całego zespołu. Narzędzie umożliwia linkowanie do tzw. wewnętrznych stron i dowolnych dokumentów. Apple zdefiniowało szereg stron Wiki tytułując je zgodnie z nomenklaturą korporacyjną jak m.in. księgowość, kadry czy sprzedaż. Pogrupowanie jest oczywiście umowne bo jest i zakładka strony „projekty”, pod którą można powiesić dowolny zakres tematyczny. Doskonałym pomysłem jest system autoryzacji użytkowników do poszczególnych Wiki-stron. Daje to gwarancję poufności i komfort pracy. Oczywiście iPhone autoryzowanego użytkownika również ma dostęp do treści Wiki.

Łatwo, łatwiej, Snow Leopard Server

Nowe oprogramowanie jest przyjazne dla użytkownika – klienta ale ma również cechę ważną dla administratora. Przede wszystkim jest narzędziem prostym w obsłudze. Kreowanie grup użytkowników, przydzielanie im uprawnień oraz monitoring aktywności jest uproszczony. Nowy serwer jest przy tym znacznie szybszy i bardziej nastawiony na klientów mobilnych. Oczywiście oprócz rodziny MacBooków nowym „wynalazkiem” w sieci jest iPhone. Wydaje się, że dopuszczenie tego smartfonu do sieci firmowych pokazuje następny etap użyteczności małych urządzeń mobilnych zwanych telefonami. Tylko czekać aż pomysł skopiuje konkurencja.

Koszty

Jestem przekonany, że właśnie tu tkwi istotna przewaga nad oprogramowaniami konkurencji. Po pierwsze nie ma wielości produktów, podziału na typy użytkowników czy rodzaje licencji. Mac OS X Server 10.6 Snow Leopard jest wyceniony jako produkt dla wszystkich typów użytkowników oraz dla wszystkich rodzajów oferowanego oprzyrządowania (hardware) – jednakowo.

Koszt 1 licencji dla nielimitowanej liczby użytkowników (klientów) wynosi w Polsce 2.199 złotych brutto. Taki sam koszt w obszarze panowania dolara, to 499 $ brutto. Co ciekawe, w strefie Euro cena wynosi również 499 ale Euro brutto. Takie podejście do zysku powoduje, że kupując 1 licencję mamy pewność, że obsłużymy w naszej sieci dowolna liczbę klientów i nie będziemy zaskakiwani finansowo w sytuacji gdy organizacja powiększa się i pojawia się potrzeba przyłączenia nowych klientów.

Technika twarda

Producent oferuje maszyny serii Xserve zbudowane na architekturze Nehalem firmy Intel. W zależności od wersji maszyna może być zabudowana jednym procesorem o taktowaniu  2.26GHz lub dwoma. Dostępna jest również para o taktowaniu 2.66GHz lub 2.93GHz z procesorem Quad-Core Intel Xeon 5500. Technologia Turbo Boost zapewnia podwyższenie w/w wartości do 3,33 GHz przy zastosowaniu procesora 2,93 GHz.  Serwer obsługuje oczywiście systemy 64-bitowe oraz technologię Hyper Threading. Dopełnieniem tych możliwości jest storage z możliwością opcjonalnej rozbudowy do 3 TB w technologii SATA lub SAS. Opcją jest też możliwość zastosowania dysku SSD o pojemności 128 GB . Powyższy opis rzecz jasna to tylko wyjątki ze specyfikacji technicznej Xserve ale co warto podkreślić, to fakt, że w badaniach uzyskano 89% lepszą wydajność na 1WATT w stosunku do poprzedniej generacji.

Testy Mac OS X Server w wersji 10.6 Snow Leopard przekonały nas, że warto inwestować w tego typu oprogramowanie. Możliwości pracy sieciowej na urządzeniach mobilnych łącznie ze smartfonami oraz niezwykle przyjazna cena oprogramowania to najważniejsze cechy tego rozwiązania. Konkurencja może zacząć się obawiać.  

Intel Xeon w maszynach Apple

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej