Strona główna / Na czasie / Smartfon na kółkach
poniedziałek 09 listopad 2009 | Serwis prasowy/E2H
Smartfon na kółkach
LTE Connected Car z dostępem do nowoczesnych usług szerokopasmowych to nowy projekt przedstawiony przez Alcatel-Lucent. W ten sposób dostawca sieci LTE wprowadza dostęp do aplikacji szerokopasmowych do samochodów.

Alcatel-Lucent przedstawił koncepcyjny pojazd LTE Connected Car wyposażony w samochodowy system komunikacji szerokopasmowej opracowany wspólnie z organizacją ng Connect Program. Projekt ten udowodnił, że mobilna technologia dostępu szerokopasmowego 4G/Long Term Evolution (LTE) umożliwia udostępnienie wielu nowych aplikacji i usług szerokopasmowych w pojazdach samochodowych, czego nie zapewniają obecnie używane technologie bezprzewodowe.

Nowy samochód: zawsze w sieci

Wykorzystując swoje doświadczenie w tworzeniu zaawansowanych mobilnych usług szerokopasmowych triple play (telewizja, telefon i dostęp do Internetu) oraz sieci multimedialnych, Alcatel-Lucent we współpracy z innymi firmami należącymi do organizacji ng Connect opracował koncepcję nowej kategorii urządzeń mobilnych. Dzięki temu projektowi Alcatel-Lucent utorował nowe ścieżki rozwoju nowatorskich rozwiązań i aplikacji zintegrowanych z siecią. Firma integruje i testuje ten otwarty ekosystem aplikacji i urządzeń z kompleksową siecią LTE w całości opartą na protokole IP. Podsumowując, zapewnia komunikację w koncepcyjnym pojeździe LTE Connected Car.

Smartfon na kołkach czyli jak jadąc być „trochę” w domu

Alcatel-Lucent, jeden z pierwszych liderów nowego rynku szerokopasmowych sieci mobilnych LTE, odegrał główną rolę w tworzeniu koncepcyjnego pojazdu, który można nazwać wirtualnym „smartfonem na kółkach”. Połączył szerokopasmowe łącze radiowe LTE, które zapewnia dostęp do usług multimedialnych opartych na infrastrukturze internetowej, ze środowiskiem WiFi wewnątrz pojazdu. Ułatwia to integrację z tradycyjnymi usługami dostępnymi w domu.

Infotainment w samochodzie

Alcatel-Lucent pomógł również w integracji bezprzewodowych sieci samochodowych z pokładowym systemem operacyjnym firmy QNX Software Systems — jednego z głównych dostawców systemów wbudowanych. Ponadto firma dokonała kompleksowej integracji usług multimedialnych, takich jak łączność mobilna, gry wideo dla wielu graczy czy VOD. W rezultacie koncepcyjny pojazd oferuje szeroki zakres usług nawigacji, bezpieczeństwa, obsługi samochodu oraz informacji i rozrywki (tzw. infotainment) zarówno kierowcy, jak i pasażerom.

Partnerzy z autobiznesu

Projekt LTE Connected Car został opracowany wspólnie przez firmy Alcatel-Lucent, Atlantic Records, QNX Software Systems, Toyota Motor Sales USA, Inc., chumby i Kabillion. Inicjatorem współpracy był Alcatel-Lucent, który ma duże doświadczenie w tworzeniu wielopłaszczyznowych „ekosystemów” potrzebnych do obsług zaawansowanych usług opartych na wielu technologiach. Jako pionier rozwiązań sieciowych i usług triple play, wykorzystał swoją wiedzę, tworząc koncepcyjny pojazd LTE Connected Car, który został opracowany i wyprodukowany w ciągu zaledwie kilku miesięcy. 

Przyszłość LTE

Rozszerzone usługi i aplikacje przedstawione w koncepcyjnym pojeździe LTE Connected Car, łączące sprawdzone funkcje sieci operatora z otwartymi innowacjami opartymi na Internecie, w przyszłości mogą stać się ogólnie dostępne dzięki realizacji wizji Alcatela-Lucenta. Otwarte, inteligentne rozwiązania pozwolą operatorom udostępniać twórcom aplikacji i dostawcom treści informacje dotyczące m.in. lokalizacji i preferencji użytkowników (w sposób bezpieczny i chroniący prywatność abonentów), zachęcając ich do tworzenia nowych usług.

Alcatel-Lucent: przyszłość w innowacjach

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej