Strona główna / Na czasie / Nokia N900 już w sprzedaży
środa 11 listopad 2009 | Jan Petersen
Nokia N900 już w sprzedaży
Nokia stawia na smartfony. Najnowszy model - Nokia 900 jest nazywany komputerem mobilnym z powodu zastosowania open source'owego oprogramowania Maemo 5. Smartfon można już zamawiać.

Piotr Bubak: atrakcyjna Nokia N900

„Nokia N900, od czasu publicznej prezentacji w sierpniu br., wzbudziła szerokie zainteresowanie, które przełożyło się na przedpremierowe zamówienia. Szczególnie ekscytujące jest oprogramowanie Maemo, wzorowane na systemach komputerów stacjonarnych,  udostępniające pełną funkcjonalność przeglądania Internetu, którą nie może się pochwalić żadne inne urządzenie mobilne. Naszym zdaniem Nokia N900 będzie bardzo atrakcyjną propozycją dla miłośników najbardziej zaawansowanych technologii” — powiedział Piotr Bubak, dyrektor marketingu Nokia Poland.

Mocny procesor i duża pamięć

Sercem komputera mobilnego Nokia N900 jest wydajny procesor ARM Cortex-A8, a łączna pamięć urządzenia do obsługi aplikacji to 1 GB.  Użytkownicy mogą przeglądać strony internetowe tak jak na tradycyjnym komputerze, a na pulpicie może być otwartych nawet kilkadziesiąt okien jednocześnie. Panoramiczne pulpity w urządzeniu Nokia N900 można dostosowywać do własnych potrzeb przy wykorzystaniu widżetów, kontaktów i skrótów.

5Mpx, 32 GB

Zdjęcia i nagrania wideo zrobione aparatem 5 Mpx z obiektywem Carl Zeiss automatycznie zawierają informacje o miejscu ich wykonania, a w celu jeszcze łatwiejszego ich wyszukiwania użytkownicy mogą dodawać własne znaczniki z opisami. SMS-y i wiadomości są porządkowane podobnie jak czat, a ponadto można wygodnie przełączać wiele okien rozmów. Wbudowana pamięć o pojemności 32 GB pomieści do 7000 piosenek lub 40 godzin wideo o jakości DVD, a przy użyciu zewnętrznej karty microSD można ją rozszerzyć do 48 GB.

Maemo

Nokia intensywnie współpracuje ze społecznością programistów open source, co zaowocowało w ostatnim czasie znaczącymi innowacjami w oprogramowaniu Maemo. Dzięki temu, za pośrednictwem sklepu Ovi Store i Maemo Select, będzie dostępnych dla użytkowników Nokia N900 wiele gier, aplikacji użytkowych, panoramicznych tapet i dodatków do udostępniania zdjęć oraz przesyłania wiadomości. W październiku firma Nokia ogłosiła udostępnienie oficjalnego portu Qt w systemie Maemo 5. Pozwoli to przygotowywać oprogramowanie do urządzenia Nokia N900 oraz łatwo przystosowywać aplikacje do wszystkich platform obsługiwanych przez Qt, w tym do nowego wydania Maemo 6 oraz systemu Symbian.

Ceny, dostępność

Model Nokia N900 będzie początkowo dostępny w Europie, na Bliskim Wschodzie, w Rosji i Ameryce Północnej. W Polsce Nokia planuje rozpoczęcie sprzedaży 23 listopada 2009. N900 będzie kosztował w cenie detalicznej 2499 PLN. Urządzenie można już zamówić korzystając ze sklepu online Nokia - www.nokia.pl/sklep. Przez pierwsze 2 tygodnie sprzedaży smarfton będzie dostępny wyłącznie w salonach firmowych Nokia oraz sklepie internetowym.

Nokia i mobilne usługi finansowe

Podobne artykuły
zobacz więcej
Nazwa.pl
więcej
Video
więcej
Video"
więcej