Transport kolejowy przeżywa w Europie Zachodniej prawdziwy renesans. Zaawansowane technologie telekomunikacyjne umożliwiajÄ… operatorom kolejowym poprawienie bezpieczeÅ„stwa i punktualnoÅ›ci, zwiÄ™kszenie szybkoÅ›ci i czÄ™stotliwoÅ›ci kursowania pociÄ…gów oraz podniesienie atrakcyjnoÅ›ci i produktywnoÅ›ci podróży, co przyciÄ…ga pasażerów.
Nachalne bezpieczeństwo w samolocie vs. szybka kolej do centrum
Korki na drogach, coraz bardziej nachalne Å›rodki bezpieczeÅ„stwa, niekoÅ„czÄ…ce siÄ™ opóźnienia i niewygody oraz narastajÄ…cy stres — wszystko to sprawia, że w przypadku podróży na Å›rednie odlegÅ‚oÅ›ci wiele osób rezygnuje z samochodów i samolotów i wybiera pociÄ…g, którym podróżuje siÄ™ bardziej komfortowo. Koleje, które zaczęły być postrzegane jako bezpieczny, wydajny, szybki, ekologiczny i tani Å›rodek transportu, odradzajÄ… siÄ™. W Wielkiej Brytanii w latach 1994–2008 liczba przewozów pasażerskich wzrosÅ‚a o 60%, co oznacza 1,3 mld nowych pasażerów. Do 2030 r. liczba ta ma wzrosnąć o dalsze 2,5 mld.
W Polsce wzrost oczekiwany
Przewiduje siÄ™, że szybki wzrost nastÄ…pi również w Polsce, podobnie jak w Europie Zachodniej, gdzie liczba pasażerów podwoi siÄ™ do roku 2020. Szczególnie duży wzrost liczby pasażerokilometrów — o okoÅ‚o 40% od 1996 r. — odnotowano w Wielkiej Brytanii, Irlandii i Belgii.
GSM-R
Wraz ze wzrostem liczby pasażerów rosnÄ… też ich wymagania. Pasażerowie oczekujÄ… czegoÅ› wiÄ™cej, niż tylko Å›rodka transportu — chcÄ… podróżować przyjemnie i produktywnie pociÄ…giem, w którym mogÄ… pracować i korzystać z rozrywki. W odpowiedzi na te oczekiwania wprowadzono nowe elementy w podróży kolejÄ…. Zaawansowana łączność kolejowa daje ogromne korzyÅ›ci zarówno operatorom kolei, jak i obsÅ‚ugiwanym przez nich klientom. GÅ‚ównÄ… rolÄ™ odgrywa tu standard komunikacji z pociÄ…gami GSM-R oparty na odnoszÄ…cej globalne sukcesy technologii GSM wykorzystywanej w telefonii komórkowej. GSM-R to kompleksowy system przesyÅ‚ania gÅ‚osu i danych dostosowany do potrzeb kolei. UÅ‚atwia on kolejom konkurowanie na rynku przewozów pasażerskich i towarowych oraz powiÄ™kszanie udziaÅ‚u w nim. Oferuje niezawodne funkcje sterowania pociÄ…giem, usÅ‚ugi dla pasażerów, w tym Internet, a także przesyÅ‚anie danych telemetrycznych oraz informacji zwiÄ…zanych z konserwacjÄ… i bezpieczeÅ„stwem — przy prÄ™dkoÅ›ciach pociÄ…gów do 500 km/godz. DziÄ™ki caÅ‚ej gamie funkcji o peÅ‚nej zgodnoÅ›ci operacyjnej opartych na komunikacji radiowej, system umożliwia bezproblemowe funkcjonowanie kolei w różnych krajach.
260 milionów EUR na projeky kolejowe
GSM-R to kluczowy element obejmujÄ…cego całą UniÄ™ EuropejskÄ… planu zharmonizowania standardów bezpieczeÅ„stwa na kolejach. W zwiÄ…zku z tym stanowi on podstawÄ™ Europejskiego Systemu Sterowania PociÄ…gami (European Train Control System — ETCS), który wprowadza sygnalizacjÄ™ przytorowÄ… do kabiny maszynisty, co umożliwia sterowanie ruchem pociÄ…gu i stosowanie automatycznych zabezpieczeÅ„. GSM-R i ETCS to najważniejsze skÅ‚adniki Europejskiego Systemu ZarzÄ…dzania Ruchem Kolejowym (European Rail Traffic Management System — ERTMS), który harmonizuje sterowanie pociÄ…gami w różnych sieciach kolejowych, zarówno w skali krajowej, jak i w skali miÄ™dzynarodowej. Na projekty zwiÄ…zane z GSM-R przeznacza siÄ™ w Unii Europejskiej fundusze w wysokoÅ›ci 259,98 mln EUR. Oprócz poprawy bezpieczeÅ„stwa GSM-R oferuje także znaczne korzyÅ›ci ekonomiczne. System ten gwarantuje niższe koszty operacyjne, inwestycyjne i serwisowe niż podobne systemy, wymaga mniejszej liczby stacji bazowych.
TrochÄ™ dziegciu w polskim wagonie
Projekt GSM-R dotyczy zarzÄ…dzania infrastrukturÄ… kolejowÄ… oraz dostarczania usÅ‚ug pasażerom. OczywistoÅ›ciÄ… jest, że do tego jest niezbÄ™dna sieć torów, a z tym w Polsce nie jest najlepiej. Projekty przebudowy tras kolejowych majÄ… różny status oraz stan zaawansowania.
„W kalkulacjach projektów strukturalnych kolei, GSM-R wraz z urzÄ…dzeniami towarzyszÄ…cymi to zaledwie poziom kilku procent. SamÄ… realizacjÄ™ GSM-R trudno okreÅ›lić czasowo, jednak należy mówić o 2-3 latach” – powiedziaÅ‚a obecna na konferencji Aneta Górecka, wiceprezes ZarzÄ…du Nokia Siemes Networks ds. sprzedaży.
Pozostaje mieć nadzieję, że jadąc pociągiem do z Warszawy do Paryża, nie będziemy się przesiadać w Legnicy na skład Deutsche Bahn.
LTE czyli smartfon na kóÅ‚kach