Strona główna / Na czasie / GSM-R czyli mobilny Internet (będzie) w pociągu
poniedziałek 23 listopad 2009 | Cezary Tchorek-Helm
GSM-R czyli mobilny Internet (będzie) w pociągu
Dostęp do Internetu w czasie podróży pociągiem oraz alternatywa w stosunku do podróży lotniczych - kolej wspomagana najnowszymi usługami telekomunikacyjnymi ma osiągać do 500  km na godzinę. Nokia Siemens Networks zaprezentowała stan najnowszego projektu GSM-R.

 

Transport kolejowy przeżywa w Europie Zachodniej prawdziwy renesans. Zaawansowane technologie telekomunikacyjne umożliwiają operatorom kolejowym poprawienie bezpieczeństwa i punktualności, zwiększenie szybkości i częstotliwości kursowania pociągów oraz podniesienie atrakcyjności i produktywności podróży, co przyciąga pasażerów.

Nachalne bezpieczeństwo w samolocie vs. szybka kolej do centrum

Korki na drogach, coraz bardziej nachalne środki bezpieczeństwa, niekończące się opóźnienia i niewygody oraz narastający stres — wszystko to sprawia, że w przypadku podróży na średnie odległości wiele osób rezygnuje z samochodów i samolotów i wybiera pociąg, którym podróżuje się bardziej komfortowo. Koleje, które zaczęły być postrzegane jako bezpieczny, wydajny, szybki, ekologiczny i tani środek transportu, odradzają się. W Wielkiej Brytanii w latach 1994–2008 liczba przewozów pasażerskich wzrosła o 60%, co oznacza 1,3 mld nowych pasażerów. Do 2030 r. liczba ta ma wzrosnąć o dalsze 2,5 mld.

W Polsce wzrost oczekiwany

Przewiduje się, że szybki wzrost nastąpi również w Polsce, podobnie jak w Europie Zachodniej, gdzie liczba pasażerów podwoi się do roku 2020. Szczególnie duży wzrost liczby pasażerokilometrów — o około 40% od 1996 r. — odnotowano w Wielkiej Brytanii, Irlandii i Belgii.

GSM-R

Wraz ze wzrostem liczby pasażerów rosną też ich wymagania. Pasażerowie oczekują czegoś więcej, niż tylko środka transportu — chcą podróżować przyjemnie i produktywnie pociągiem, w którym mogą pracować i korzystać z rozrywki. W odpowiedzi na te oczekiwania wprowadzono nowe elementy w podróży koleją. Zaawansowana łączność kolejowa daje ogromne korzyści zarówno operatorom kolei, jak i obsługiwanym przez nich klientom. Główną rolę odgrywa tu standard komunikacji z pociągami GSM-R oparty na odnoszącej globalne sukcesy technologii GSM wykorzystywanej w telefonii komórkowej. GSM-R to kompleksowy system przesyłania głosu i danych dostosowany do potrzeb kolei. Ułatwia on kolejom konkurowanie na rynku przewozów pasażerskich i towarowych oraz powiększanie udziału w nim. Oferuje niezawodne funkcje sterowania pociągiem, usługi dla pasażerów, w tym Internet, a także przesyłanie danych telemetrycznych oraz informacji związanych z konserwacją i bezpieczeństwem — przy prędkościach pociągów do 500 km/godz. Dzięki całej gamie funkcji o pełnej zgodności operacyjnej opartych na komunikacji radiowej, system umożliwia bezproblemowe funkcjonowanie kolei w różnych krajach.

260 milionów EUR na projeky kolejowe

GSM-R to kluczowy element obejmującego całą Unię Europejską planu zharmonizowania standardów bezpieczeństwa na kolejach. W związku z tym stanowi on podstawę Europejskiego Systemu Sterowania Pociągami (European Train Control System — ETCS), który wprowadza sygnalizację przytorową do kabiny maszynisty, co umożliwia sterowanie ruchem pociągu i stosowanie automatycznych zabezpieczeń. GSM-R i ETCS to najważniejsze składniki Europejskiego Systemu Zarządzania Ruchem Kolejowym (European Rail Traffic Management System — ERTMS), który harmonizuje sterowanie pociągami w różnych sieciach kolejowych, zarówno w skali krajowej, jak i w skali międzynarodowej. Na projekty związane z GSM-R przeznacza się w Unii Europejskiej fundusze w wysokości 259,98 mln EUR. Oprócz poprawy bezpieczeństwa GSM-R oferuje także znaczne korzyści ekonomiczne. System ten gwarantuje niższe koszty operacyjne, inwestycyjne i serwisowe niż podobne systemy, wymaga mniejszej liczby stacji bazowych.

Trochę dziegciu w polskim wagonie

Projekt GSM-R dotyczy zarządzania infrastrukturą kolejową oraz dostarczania usług pasażerom. Oczywistością jest, że do tego jest niezbędna sieć torów, a z tym w Polsce nie jest najlepiej. Projekty przebudowy tras kolejowych mają różny status oraz stan zaawansowania.

„W kalkulacjach projektów strukturalnych kolei, GSM-R wraz z urządzeniami towarzyszącymi to zaledwie poziom kilku procent. Samą realizację GSM-R trudno określić czasowo, jednak należy mówić o 2-3 latach” – powiedziała obecna na konferencji Aneta Górecka, wiceprezes Zarządu Nokia Siemes Networks ds. sprzedaży.

Pozostaje mieć nadzieję, że jadąc pociągiem do z Warszawy do Paryża, nie będziemy się przesiadać w Legnicy na skład Deutsche Bahn.

LTE czyli smartfon na kółkach

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej