Strona główna / Na czasie / Microsoft przeciw globalnemu piractwu
poniedziałek 07 grudzień 2009 | Cezary Tchorek-Helm
Microsoft przeciw globalnemu piractwu
Coraz częściej napływają do Microsoft doniesienia od konsumentów o nieświadomym nabyciu przez nich podrobionego oprogramowania. Najczęściej kupione programy są zainfekowane wirusami, a ich kod zmodyfikowany przez hakerów. W ciągu ostatnich dwóch lat Microsoft otrzymał ponad 150 000 takich informacji. To ponad dwukrotnie więcej niż w poprzednich okresach.

Działając na rzecz ograniczenia zagrożeń związanych z nielegalnym oprogramowaniem Microsoft ogłosił 3 grudnia Dniem Działań Konsumenta. W tym dniu w ponad 70 krajach na całym świecie podjęto kolejne działania mające na celu zahamowanie rosnącej fali piractwa komputerowego.

Podrabianie na skalę globalną

Badania czarnego rynku oprogramowania przeprowadzone przez IDC w 2006 roku pokazały, że 25 procent witryn oferujących podrobione oprogramowanie próbowała zainstalować niepożądany lub szkodliwy kod podczas jego pobierania. Kiedy niedawno firma pobrała kilkaset pirackich kopii Windows oraz programów do łamania zabezpieczeń, odkryła, że 32 procent zawierało złośliwy kod. Raport IDC zawierał też przegląd podrobionego oprogramowania firmy Microsoft nabytego u dystrybutorów z 17 krajów: ponad 50 procent płyt z oprogramowaniem zawierało fałszywy albo złośliwy kod lub w ogóle nie nadawało się do instalacji. Opublikowany zaledwie dwa miesiące temu raport BSA na temat piractwa komputerowego pokazał, że w krajach o wysokim współczynniku piractwa często występuje wysoki współczynnik infekcji złośliwym oprogramowaniem.

Kontratak konsumentów w 70 krajach

W Dniu Działań Konsumenta w ponad 70 krajach podjęto inicjatywy, które mają ochronić konsumentów przed podrobionym oprogramowaniem. Do najważniejszych należą: program edukacji w zakresie ochrony praw własności intelektualnej realizowany w chińskich szkołach, „Klub oryginałów” stworzony dla niemieckich dystrybutorów oprogramowania, kurs szkoleniowy na temat zagrożeń związanych z podrobionym oprogramowaniem dla meksykańskiego urzędu ochrony konsumenta, program ochrony dziecka w Internecie realizowany w Grecji oraz badania nad wpływem piractwa na małe i średnie firmy w Argentynie.

Microsoft przeciw piratom

Aby dotrzymać kroku coraz bardziej zaawansowanym fałszerzom oprogramowania, Microsoft wzmaga działania antypirackie w trzech obszarach: edukacji, inżynierii i egzekucji. Dzisiejsza ogólnoświatowa akcja podkreśla zaangażowanie firmy w ochronę konsumentów. Doniesienia od konsumentów i partnerów mają kluczowe znaczenie dla rozwiązania problemu piractwa. W Polsce od lat oferowana jest Usługa Identyfikacji Produktu. Warunki zgłoszenia opisane są na stronie http://www.microsoft.com/poland/piratnie/pid/default.mspx. W obszarze inżynierii, Microsoft udoskonalił proces aktywacji i weryfikacji produktu w swoim najnowszym systemie operacyjnym Windows 7. Technologie Aktywacji Windows w systemie Windows 7 są oparte na Platformie Ochrony Oprogramowania wprowadzonej w Windows Vista. Dzięki niej system wykrywa próby obejścia technologii aktywacji produktu oraz ułatwia klientom aktywację i rozwiązywanie potencjalnych problemów. Windows 7 zawiera najnowszą generację tej technologii, w tym zmiany umożliwiające użytkownikom otrzymywanie bardziej zrozumiałych powiadomień i łatwiejsze wykonywanie poszczególnych etapów procesu aktywacji.

Na premierze Windows 7 powiedzieli…

Podobne artykuły
zobacz więcej
Nazwa.pl
więcej
Video
więcej
Video"
więcej