Strona główna / Na czasie / Gogle Google - wyszukiwanie wizualne
wtorek 08 grudzień 2009 | Cezary Tchorek-Helm/Google
Gogle Google - wyszukiwanie wizualne
Google odwraca sposób wyszukiwania. Firma zaprezentowała nowy sposób wyszukiwania, który polega na dopasowywaniu fragmentów zdjęć do bazy danych obrazów. Gogle Google jest próbą wyszukiwania wizualnego zbudowaną dla urządzeń mobilnych z systemem Android.   

Google Goggles

Gogle Google to nowa, testowa (dostępna w Google Labs) aplikacja do wyszukiwania wizualnego (Visual Search), która odnajduje treści online za pomocą obrazów, a nie słów, przeznaczona do urządzeń z systemem Android. Gdy użytkownik robi zdjęcie aparatem w telefonie, Google próbuje rozpoznać fotografowany obiekt i zwrócić powiązane z nim wyniki wyszukiwania.

Jak to działa

Zasada działania usługi Gogle Google (Google Goggles) polega na próbie dopasowania fragmentów zdjęcia do bazy obrazów. Gdy wyszukiwarka odszuka pasujące wyniki, zwraca hasła wyszukiwania, które są powiązane z danym zdjęciem. Gogle rozpoznają już dziś dziesiątki milionów obiektów, w tym miejsca, sławne dzieła sztuki i loga. W przypadku miejsc nie trzeba nawet robić zdjęcia. Wystarczy uruchomić Gogle Google i nakierować telefon na miejsce, którym jesteśmy zainteresowani. Gogle, posiłkując się wbudowanym w telefon modułem GPS i kompasem, rozpoznają miejsce i wyświetli jego nazwę na ekranie aparatu. Kliknięcie w nazwę pozwala uzyskać dodatkowe informacje.


„Czasami obraz naprawdę wart jest tysiąca słów. W przypadku wielu zapytań, wykorzystanie obrazka jest łatwiejsze i bardziej użyteczne niż szukanie za pomocą słów i fraz, zwłaszcza w telefonie komórkowym. Technologia komputerowego widzenia wciąż znajduje się we wczesnym stadium rozwoju, ale usługa Goggles pokazuje jej potencjał. Intensywnie pracujemy nad usprawnieniem mechanizmów rozpoznających obrazy. Można wyobrazić sobie przyszłość, w której wizualne wyszukiwanie jest równie naturalne, jak wskazywanie czegoś palcem” – powiedział Shailesh Nalawadi, product manager Google Goggles.

Pobierz z Android Market

Aplikacja Gogle Google (Google Goggles) jest dostępna do pobrania za darmo z serwisu Android Market. Oferowana jest w angielskiej wersji językowej, działającej na całym świecie.

Oprócz Google Goggles, Google ogłosiło także, że anglojęzyczna witryna Google.com została rozbudowana o funkcję „Najnowszych wyników”, która "ożywia" wyniki wyszukiwania, uzupełniając je o dynamiczny strumień treści real-time z całej sieci. Natychmiast po wykonaniu zapytania użytkownik otrzymuje aktualizowane na bieżąco informacje pochodzące od użytkowników serwisów takich Twitter czy Friendfeed, a także nagłówki serwisów informacyjnych i blogów, opublikowane dosłownie sekundy wcześniej. Wszystkie one są uporządkowane w taki sposób, aby pokazywać najświeższe treści, dopasowane do tematu danego wyszukiwania.

Witryny Google czyli koniec płatnych projektów WWW

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej