Strona główna / Na czasie / Jak założyć studio graficzne
niedziela 20 grudzień 2009 | Mikołaj Bibański
Jak założyć studio graficzne
Marzy Ci się odrobina niezależności? Kochasz sztukę, rysunek i chcesz założyć studio graficzne? Ten artykuł pomoże ci skompletować wyposażenie niezbędne do pracy związanej z obróbką zdjęć i grafiką reklamową. Twój komputer i Twoje umiejętności staną się dla Ciebie solidnym aktywem finansowym.

Pierwszym krokiem do założenia studia graficznego jest wnikliwa ocena swojej wiedzy i umiejętności, krótko mówiąc: zmierz siły na zamiary. Nie ma bowiem sensu wydawać pieniędzy na profesjonalny sprzęt będąc początkującym grafikiem. Na początku skupimy się na podstawowym wyposażeniu adekwatnym do poziomu umiejętności.

Czego więc potrzebujesz początkujący grafiku? Odpowiedniego komputera

Zapewne będziesz chciał swoje studio urządzić w domu, ot zagospodarujesz pokoik i zamienisz go w małą świątynię sztuki. A co w niej musi się znaleźć? Oczywiście musi to być porządny komputer stacjonarny posiadający znaczną moc obliczeniową. Jeśli zamierzasz na przykład wykonywać poprawki u klienta to, dojdzie do tego słony koszt notebooka z wyższej półki. Jednak jeśli zdecydujesz się na ograniczenie się do pracy w domu, odpuść sobie notebooka. Bardzo niewielu grafików jako podstawowej platformy używa notebooka ze względu na cenę modeli mających większą moc obliczeniową. Podobnej klasy desktop PC jest znacznie tańszy a poza tym można go bez większego problemu rozbudowywać.

Zanim skupimy się na jego podzespołach, należy zwrócić uwagę na to by był przede wszystkim cichy. Szum i hałas nie może nam przeszkadzać w pracy!

Co komputer grafika powinien mieć

Część grafików preferuje komputery Macintosh, część PC. Jedne i drugie mają swoje zalety, ja jednak skupię się na komputerze PC, ponieważ moim zdaniem jest bardziej wszechstronny.

Nasz komputer powinien zawierać dużo pamięci RAM: od dwóch do czterech gigabajtów.

Procesor musi być minimum dwurdzeniowy po dwa GHz na rdzeń. Nie można zapominać o pojemnym dysku twardym: co najmniej 300 GB. Bardzo ważnym elementem jest tutaj porządna karta graficzna, np. GeForce GTS250 512MB DDR3 256bit PCI-E lub inna porównywalna.

Komputer z wyżej wymienionymi komponentami spokojnie powinien wystarczyć do pracy z grafiką 2D. Monitor powinien być wysokiej rozdzielczości i mieć szeroki kąt widzenia. Warte polecenia są monitory marki Nec oraz Eizo. Zapomnijmy definitywnie o kupnie taniego monitora LCD w supermarkecie „nie dla idiotów” oraz o wszelakich okazjach.

Dodatkowy osprzęt

W pracy, nawet początkującego, grafika niejednokrotnie potrzebujemy dodatkowych urządzeń. Przydatny jest skaner, aparat cyfrowy, oraz drukarka.

 • W kwestii skanerów, poleciłbym modele marek Canon, Hewlett Packard, oraz Epson. Należy zwrócić uwagę na rozdzielczość: 300 dpi przy skanowaniu to minimalna rozdzielczość potrzebna do skanowania zdjęcia aby uzyskać przyzwoitą czytelną jakość nadającą się do drukowania. Warto pamiętać, że 300 dpi (liczba plamek przypadająca na cal długości) odpowiada rozdzielczości zdjęcia 1200x240 pikseli. Modele polecane przez grafików to : HP Skanjet G4010,  Canon CS8800F, Epson Perfection V300 photo.
 • W kwestii aparatów cyfrowych podstawowym elementem, na który musimy zwrócić uwagę to wielkość matrycy oznaczana w liczbie megapikseli (mpx). Ważny jest wymienny obiektyw, który umożliwi nam lepsze wykorzystanie aparatu. Oczywiście interesują nas jedynie pół-lustrzanki oraz lustrzanki; pospolite cyfrowe małpy możemy sobie z miejsca darować. Modele warte uwagi: Sony Cyber shot DSC-HX1; Nikon coolpix L-100, Nikon coolpix P-90, Nikon D90, Canon EOS 500D, Sony Alpha A 300x Sony Alpha A380, Pentax K20D, Lumix G1.
 • W kwestii drukarek: przeważnie poszukuje się drukarek tanich w eksploatacji i szybko drukujących. Grafik natomiast potrzebuje przede wszystkim drukarki, która ma jak najwyższą dokładność wydruku. Warto pamiętać o odpowiedniej kalibracji drukarki z monitorem - im lepsza kalibracja tym mniej wydruków roboczych będzie trzeba wykonać. Modele godne polecenia: Canon PIXMA IP 1900, IX 5000.

Aby uniknąć przykrej sytuacji gdy w czasie pracy stracimy zasilanie, warto pokusić się o kupno zasilacza UPS, który podtrzyma przy życiu nasz komputer w przypadku awarii sieci energetycznej przez czas wystarczająco długi by zapisać nasze wszystkie projekty i wyłączyć komputer. Warto zainwestować też w listwę antyprzepięciową.

Oprogramowanie do pracy

Posiadamy już wszelaki potrzebny sprzęt, zatem przejdźmy do kwestii oprogramowania. Tu przyjdzie nam zapłakać nad ceną oryginalnych pakietów oprogramowania dla firm a  koszta które poniesiemy mogą być zbliżone do kwoty, którą wydaliśmy już na pozostały osprzęt.

 • Warto zakupić pakiet Creative Suite 4 firmy Adobe. Dobrym uzupełnieniem byłby też pakiet  COREL DRAW X4. Przy pracy ze sprzętem drukującym ważna jest umiejętność uzupełniania bitmapy wektorami i odwrotnie, np. dodawanie loga na zdjęcia albo czcionki na plakacie.
 • Jedynie praca przy tworzeniu stron internetowych, ich elementów składniowych, elementów programów komputerowych i praca retuszerska nie wymaga znajomości wektorów, choć również bywa przydatna. Zwłaszcza ważna jest znajomość programów Corel, Corel photopaint, photoshop, indesign i ilustrator. Jeśli chcemy nieco zaoszczędzić i jesteśmy zupełnie początkujący, pozostaje nam darmowy niezły program GIMP, ale jego możliwości są zdecydowanie ograniczone.

A co z profesjonalistami?

Podejrzewam, że dla profesjonalnych grafików wartość merytoryczna tego artykułu będzie raczej znikoma, jednak pokuszę się o wspomnienie o tym co powinno znaleźć się w studiu doświadczonego grafika. Może się to przydać początkującym by wiedzieli jaki kierunek ulepszania obrać.

 • W kwestii komputera, pamięć 4 GB RAM może już nie wystarczać zwłaszcza do grafiki 3D, dlatego lepiej zastosować wielkości zbliżające się do 8GB.
 • Procesor: 2,5- 3,3GHz  w technologii co najmniej dual core albo quad core.
 • Karta graficzna- EVGA GeForce GTX295 1792MB DDR3 896bit PCI-E lub inna powyżej 1GB.
 • Monitory z wysoką rozdzielczością, Eizo i Nec. Takie monitory posiadają kontrast 1:1500 oraz niemal idealne kąty widzenia wynoszące 178° w poziomie i pionie, ale najważniejszą ich zaletą jest odwzorowanie pełnej palety 16mln kolorów. Warto zainwestować w drugi mniejszy monitor służący jedynie do wyświetlania panela funkcji. Wtedy na głównym znajdował by się jedynie obraz nad którym pracujemy.
 • Oprogramowanie: w dalszym ciągu pakiet Corel i Adobe, a także programy do animacji 2D, micromedia Flash i programy do grafiki 3D: 3D Studio Max, Maya.
 • Przydatny okazać się może kalibrator Spyder 2 express służący do precyzyjnego ustawiania parametrów wyświetlacza i zapisywania profilu ICC MONITORA, co znacznie przybliża dokładność kolorów widzianych na ekranie do tych na wydruku (coś w rodzaju kamery cyfrowej patrzącej na monitor).
 • Aparat cyfrowy wyższej klasy: Nikon D300, Canon 7D

Oprócz tego może przydatny okazać się ploter (wycinanie płaszczyzn bitu) zamiast głowicy drukującej ma cieniutki nożyk do wycinania różnych rzeczy np. wycinania czcionek na koszulki, oraz drukarka wielkoformatowa.

Dobrze mieć też tablet, czyli inaczej mówiąc rysik komputerowy albo piórko w kształcie długopisu dla uzyskania większej dokładności niż rysowanie myszą. Zasadniczo im tablet większy tym dokładniejszy. Dobre tablety robią firmy Wacom oraz Pentagram. Może się jeszcze przydać zestaw pendrivów do transportowania danych między drukarniami.

Skaner dla profesjonalistów

Podobne artykuły
Komentarze
comments powered by Disqus
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej