Strona główna / Na czasie / Rynek IT 2009 i prognoza sprzedaży 2010
sobota 02 styczeń 2010 | Jan Petersen
Rynek IT 2009 i prognoza sprzedaży 2010
Gorszy od 2008, pod spowolnieniem gospodarczym oraz presją malejącego popytu i wzrastającą konkurencją sprzedaży internetowej - tak widzą w ubiegłym roku polski rynek IT klienci firmy ABC Data. Wg badanych w 2010 odnotujemy dalszy wzrost sprzedaży laptopów i , co nie jest opinią powszechną - wzrost sprzedaży oprogramowania producenta z Redmond.

Badanie

W badaniu wzięło udział prawie 2 tysiące ankietowanych:  resellerzy, którzy sprzedają sprzęt IT do odbiorcy końcowego, w tym przedstawiciele sklepów tradycyjnych – największych sieci handlowych i małych sklepików komputerowych, sklepów  internetowych, hurtowni IT,  itp.  Celem badania było poznanie opinii przedstawicieli rynku IT na temat kończącego się właśnie roku oraz ich przewidywań na rok następny.

Co kupowaliśmy w okresie świątecznym’2009

Do najpopularniejszych produktów IT w okresie przedświątecznym należą przede wszystkim notebooki, drobna elektronika i akcesoria komputerowe. W badaniu widać bardzo wyraźną przewagę popularności mobilnych rozwiązań komputerowych nad stacjonarnymi PC (odpowiednio 40 i 12 proc. wskazań), co odzwierciedla istniejący od dłuższego czasu trend rynkowy. Charakterystyczną cechą okresu świątecznego jest już tradycyjnie zwiększona popularność wszelkiego rodzaju drobnej elektroniki i akcesoriów komputerowych: w tym urządzeń peryferyjnych (np.: myszki, kamery internetowe, klawiatury, także te przeznaczone dla bardziej wyspecjalizowanych grup użytkowników, np. graczy), akcesoriów multimedialnych (np.: słuchawki, głośniki), pamięci przenośnych (np.: karty pamięci, pendrive’y) oraz odtwarzaczy multimedialnych (mp3 i  mp4). Łącznie trzy kategorie: akcesoria, pamięci przenośne i odtwarzacze uzyskały 19 proc. wszystkich wskazań.

 

Makroekonomia niedobra – dobry Windows 7

  • Dla ponad połowy ankietowanych mijający rok był gorszy od 2008 r. Ankietowani zauważyli co prawda ożywienie w drugiej połowie roku, ale dla zdecydowanej większości z nich (łącznie  76 proc.) sytuacja nie zmieniła się lub zaszły zmiany na gorsze. Wśród czynników, które miały największy wpływ na sytuację, ankietowani wymienili przede wszystkim czynniki makroekonomiczne i inne będące skutkiem spowolnienia gospodarczego, tzn.: ogólną sytuację gospodarczą, spadek popytu, wahania kursów walut.  W pytaniu otwartym dotyczącym własnych sugestii, ankietowani także wskazywali na czynniki makroekonomiczne, jako te, które stanowiły największe utrudnienie w rozwoju branży IT.
  • Ankietowani podkreślili też negatywny wpływ działań wielu sklepów internetowych i przedsiębiorstw działających na portalach aukcyjnych, które stosując politykę dumpingową, negatywnie wpływają na sytuację wielu firm. Za najważniejsze wydarzenie mijającego roku w dystrybucji IT większość ankietowanych uznała premierę Windows 7. Nowy system operacyjny Microsoftu i związane z nim zakończenie epoki Windows Vista znalazły się na pierwszym miejscu, zarówno w proponowanym rankingu wydarzeń, jak i wśród wydarzeń zaproponowanych przez samych badanych ( odpowiednio  50 i 32 proc.). 
  • 14 proc. ankietowanych wskazało na upadki w branży IT (zarówno wśród dużych, jak i małych firm), a 12 proc. stwierdziło, że w mijającym roku nic istotnego się nie wydarzyło.

Optymistyczna prognoza sprzedaży 2010

Aż 85 proc. ankietowanych przewiduje wzrost sprzedaży produktów IT w 2010 roku. 46 proc. badanych sądzi też, że zmiana w porównaniu z 2009 r. wyniesie między 10 a 25 proc. Wynik badania pozwala domniemywać, że poziom rynkowego optymizmu wśród resellerów jest naprawdę wysoki. Wśród produktów, które według ankietowanych, będą w przyszłym roku najlepiej się sprzedawać czołowe pozycje zajmują laptopy, oprogramowanie i netbooki (odpowiednio 48, 9 i 7 proc. ). W przypadku oprogramowania głównym motorem sprzedaży - według ankietowanych - będzie Windows 7 (dla 6 proc. badanych to nowy system operacyjny Microsoftu będzie najlepiej sprzedającym się produktem w 2010 r.).

Gospodarka słabnie – cyfrowy świat rośnie

Źródło: ABC Data

Podobne artykuły
zobacz więcej
Nazwa.pl
więcej
Video
więcej
Video"
więcej