Strona główna / Na czasie / Rynek elektroniki użytkowej czeka na odbicie
czwartek 07 styczeń 2010 | Marek Jaślan/Las Vegas
Rynek elektroniki użytkowej czeka na odbicie
W przededniu otwarcia największych na świecie targów elektroniki użytkowej CES w Las Vegas, Stowarzyszenia Elektroniki Użytkowej (Consumer Electronic Association - CEA) ogłosiło, że globalna sprzedaż tej branży na świecie pozostanie w tym roku na poziomie 2009 roku i  wyniesie około 681 mld dolarów.
Tagi: ces, las vegas,

„Światowa zapaść ekonomiczna odcisnęła swe piętno na sprzedaży urządzeń elektronicznych, mimo że w krajach rozwijających się branża notuje spore wzrosty” – stwierdził Steve Koenig, dyrektor działu analiz w CEA.

Według CEA mimo ogólnego „tąpnięcia” szczególnie duże wzrosty w tym roku zanotują Chiny,  a w kategoriach produktowych  sprzedaż telewizorów LCD, ale to będą wyjątki. W większości krajów i większości kategorii produktów sprzedaż elektroniki użytkowej wykazywać będzie trend spadkowy.

Las Vegas 2009 pod znakiem zapaści?

Organizatorzy CES obawiają się więc, że sytuacja w branży może położyć się cieniem na targach CES, które oficjalnie zaczynają się w środę w Las Vegas. Podczas tej imprezy najwięksi potentaci branży przedstawiają produkty, które ich zdaniem powinny zrobić w tym roku karierę rynków, szczególnie w USA. A tam według analityków ten rok może należeć do telewizorów LED, których sprzedaż według CEA, ma w USA wzrosnąć o 256 proc. Na rynku amerykańskim świetnie sprzedawać się mają też czytniki książek elektronicznych (wzrost o 127 proc.) oraz telewizory z wejściem umożliwiającym korzystnie z Internetu oraz obsługujące technologię 3D. Mimo to CEA spodziewa się, że w całości sprzedaż elektroniki użytkowej na rynku amerykańskim w tym roku spadnie o 3 proc. Jednak będzie to i tak wynik znacznie lepszy niż rok wcześniej, gdy spadek ten był aż 12- procentowy. Dlatego też wielu przedstawicieli firm elektronicznych działających na rynku amerykańskim, ma nadzieję, że w 2011 roku branża wyjdzie na plus

Chiny uratują rynek elektroniczny

Boom na elektronikę nie ustaje natomiast w Chinach, gdzie sprzedaż w 2010 roku wzrośnie o 10 proc.  To powoduje, że istotnie zmienia się światowy rynek elektroniki u użytkowej. W ubiegłym roku 45 proc. sprzedaży na nim była realizowana w USA i Europie Zachodniej, a 30 proc. w Azji. W tym roku udział największego kontynentu wzrośnie do 36 proc. i tym samym zrówna się ze sprzedażą w Europie Zachodniej i USA.

Europa: trudny rynek

Sprzedawcy elektroniki w Europie Zachodniej powinni zresztą przygotować się na trudne.  czasy. Według CEA sprzedaż na tych rynkach w tym roku spadnie aż o 9 proc., podczas gdy w zeszłym roku minimalnie wzrosła o 2 proc. W skali światowej w zeszłym roku w kategoriach produktowych najlepiej  sprzedawały się odtwarzacze DVD obsługujące technologię wysokiej rozdzielczości, laptopy i telewizory LCD. Według CEA w tym roku wysoką dynamikę sprzedaży zachowają tylko telewizory LCD i odtwarzacze DVD.  

„Sprzedawcy elektroniki nie powinni jednak spuszczać nosa na kwintę. Rynek się powoli odbudowuje, ale i zmienia, a gdzie są wyzwania i przeszkody do pokonania, tam są także nowe możliwości” – podsumował sytuacje na rynku Shawn DuBravack, główny ekonomista CEA.

Najcieńszy Samsung LED TV

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej