Strona główna / Na czasie / CES: mobilny 32-nanometrowy Intel i nowy Atom w gamie urządzeń
piątek 08 styczeń 2010 | Marek Jaślan z Las Vegas
CES: mobilny 32-nanometrowy Intel i nowy Atom w gamie urządzeń
Nowa rodzina procesorów i technologie mobilnej komunikacji to produkty, na które w tym roku będzie stawiał największy na świecie producent procesorów Intel. 

„Nasza zeszłoroczna inwestycja w wysokości 7 mld dolarów w technologię produkcji 32 nanometrów w czasie, gdy na świecie spustoszenia siał kryzys ekonomiczny, już przynosi pierwsze efekty” – przekonywał na targach CES w Las Vegas Sean Maloney, wiceprezes Intela i szef Intel Architecture Group.  

Intel Core i7, i5 oraz i3: era tanich procesorów

A mówił o tym, podczas prezentacji na CES  nowej rodziny procesorów Intel Core i7, i5 oraz i3, które wyprodukowane zostały w 32-nanometrowym procesie technologicznym. Inną cechą, która je wyróżnia jest zintegrowana grafika HD. Maloney podkreślał przy tym, że choć już takie procesory powstawały, to jednak dopiero nowa rodzina Intel Core przyniesie w tym zakresie przełom, bo będą skierowane do produkcji masowych komputerów. A to dlatego, że cena tych procesorów ma być na tyle atrakcyjna, aby konsumenci kupujący komputer czy laptop oparty na takim procesorze nie odczuli tego zbyt dotkliwie pod względem finansowym.

Co daje zintegrowana grafika

Według Maloneya zapewnia o wiele lepszy obraz video. Urządzenia tak wyposażone będzie można wykorzystywać także do gier video 3-D bez konieczności dokupowania do tego specjalnej karty. Co także istotne, nowa rodzina procesorów jest też dostosowana optymalnie do systemu Windows 7. Kolejną cechą, która wyrówna nowe procesory jest technologia Intel Turbo Boost, co sprawia, że automatycznie adaptują się do potrzeb wydajnościowych użytkownika komputera.

Gdzie znajdziemy nowe procesory Intela

Nowe procesory będą wykorzystywane nie tylko w komputerach, ale i  urządzeniach, wykorzystujących funkcje komputera PC w inteligentnym, połączonym siecią środowisku, takich jak kioski biletowe, kasy samoobsługowe, bankomaty, znaki cyfrowe, urządzenia medyczne, sprzęt komunikacyjny i maszyny przemysłowe. Szefowie Intela przekonywali też na CES, jak ważnym dla tej firmy produktem jest platforma Intel Atom, która na rynek trafiła w czerwcu 2008 roku. Od tej pory na rynek trafiły dziesiątki milionów urządzeń opartych na tej platformie.

Nowy Atom  

Na CES Intel zaprezentował nową generację Atoma. Dla użytkowników najważniejszą jej cechą jest chyba to, że jest mniej energożerna, co umożliwia dłuższą pracę na baterii. Co ciekawe, wykorzystują ją już nie tylko producenci laptopów czy netbooków. Jednym z produktów prezentowanych na stoisku Intela był telefon stacjonarny z ekranem służącym do  równoległego korzystania z Internetu. Korzystająca z niego osoba dzwoniąca może równolegle sprawdzić pogodę w mieście, w którym zamierza umówić się z osobą, z którą prowadzi rozmowę czy oglądać filmiki na YouTube. Producentem tego urządzenia jest firma OpenPeak i już ogłosiła ona, że będzie jest sprzedawać na rynku brazylijskim we współpracy z siecią komórkową O2.

Innym rozwiązaniem, które prezentował Intel na CES w zakresie mobilnych technologii była system zabezpieczający przed sprzedażą laptopów rozwijany wspólnie z firmą Absolute Software’s Lojack for Laptops. Rozwiązanie to sprawi, że po zgubieniu lub kradzieży notebooka jest on automatycznie niemożliwy do użycia i nie pomoże nawet reinstalacja systemu operacyjnego czy wymiana dysku twardego.

Nowy Atom Intela

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej