Strona główna / Na czasie / Apple nawet nieobecny budzi emocje
sobota 09 styczeń 2010 | Marek Jaślan z Las Vegas
Apple nawet nieobecny budzi emocje
Apple to jeden z wielkich nieobecnych na CES w Las Vegas. Nie znaczy to jednak, że podczas targów nie mówi się o tej firmie. Gdy Motorola przedstawia swój nowy telefon Backflip oparty na Androidzie mimowolnie porównuje się go do iPhone’a. Podobnie gdy Steve Ballmer szef Microsoftu przedstawiał tablet z systemem Windows 7 firmy HP, przypominający wyglądem czytnik do książek elektronicznych Kindle, mimowolnie zaczęto spekulować, że szef Microsoftu chciał uprzedzić ruch Apple’a, które pod koniec stycznia ma zaprezentować swój tablet.
Tagi: apple, ces, tablet,

Za ile tablet Apple

Według rynkowych analityków nowy produkt Apple’a na rynku miałby się znaleźć w marcu. Niektórzy analitycy już nawet wyliczyli, ile kosztować będą komponenty i ile będzie na nim zarabiać Apple. Otóż  cena wszystkich wykorzystanych do niego komponentów to około 340 dolarów, a samo urządzenie miałoby kosztować poniżej 1 tys. dolarów.  Nie wszyscy analitycy rynkowi  są przekonani, czy w czasie kiedy gospodarka dopiero zaczyna wychodzić na prostą Apple zdoła skłonić konsumentów, aby wyciągnęli takie pieniądze na tego typu urządzenie.

 

Intel Atom czy Cortex?

Gdy pojawiły się pierwsze spekulacje o tablecie Apple’a mówiono, że będzie ona oparty na procesorze Atom Intela. Według obecnych informacji to się jednak nie potwierdziło i firma Jobsa wykorzysta wyprodukowany przez Samsunga procesor oparty na architekturze Cortex-A8 ARM.  Spekuluje się, że urządzenie będzie wyposażone w 160 GB dysk twardy. Raczej mało prawdopodobne jest tym samym, że Apple zdecyduje się w tym wypadku na technologię pamięci flash NAND, którą już stosuje w innych urządzeniach. Nie jest do końca też pewne jak duży będzie ekran w urządzeniu – czy będzie ono miała 10 czy 11 cali.  

 

Tablet do kupienia u operatorów Internetu

Apple miałby sprzedawać swój tablet dwoma kanałami. Pierwszy sposób to współpraca z jednym z operatorów Internetu, który subsydiował by zakup sprzętu w zamian za terminową umowę na usługę mobilnego Internetu. Drugi sposób to możliwość zakupu tabletu w normalnej rynkowej cenie, ale klient nie będzie wtedy związany z konkretnym dostawcą usługi internetowej. W Las Vegas mało kto ma wątpliwości, że zaprezentowanie przez Ballmera podczas jego wystąpienia na CES tabletu HP było przypadkowe. Microsoft jak i inni producenci notebooków wcale nie marzą o tym, żeby Apple tak jak w przypadku iPhone zdominował i określił rynek nowych  urządzeń łączących w sobie funkcje notebooka i czytnika książek elektronicznych.

 

Dachóweczka na nowo określi rynek

Już zostały ochrzczone pod nazwą stale, co z języka angielskiego można przetłumaczyć jako dachówka lub płyta łupkowa, którą się pokrywa dachy. „Jedno jest pewne tego typu urządzania będą się pojawiać na rynku niebawem jak grzyby po deszczu” –  przekonuje Jen-Hsun Huang, szef firma Nvidia, w której karty graficzne jest wyposażane wiele gadżetów elektronicznych. Twierdzi on nawet, że ten rok w branży elektroniki użytkowej będzie rokiem rewolucji pod znakiem tabletów. Oprócz wspomnianych HP i Apple, poważny apetyt na zagospodarowanie się rodzącej niszy rynkowej mają tacy gracze jak Lenovo, Dell czy Motorola.

 

Najnowsze tablety

 

 

 

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej