niedziela 07 luty 2010 | Jan Petersen

Procesory Intel dla każdego sektora biznesu

Intel wprowadza rodzinę procesorów 2010 Intel Core vPro, która spełnia potrzeby firm każdej wielkości. Wyższa wydajność i elastyczność, technologia zapobiegająca kradzieżom i oszczędność kosztów idą naprzeciw szybkim zmianom w biznesowym IT. Te i inne funkcje są kluczową cechą nowych biznesowych notebooków i desktopów, które zaczynają wprowadzać do sprzedaży producenci z całego świata.

Procesory Intel Core vPro trafiają na rynek w momencie, w którym biznesowe środowisko komputerowe zmienia się za sprawą transmisji wideo, telefonii internetowej, sieci społecznościowych i innych ciężkich aplikacji — które sprawiają, że wydajność komputerów staje się jeszcze ważniejsza.

Firmy, zwłaszcza te, które nie kupowały komputerów od kilku lat, dysponują środowiskiem komputerowym, które nie spełnia już wymagań aplikacji używanych przez wielu pracowników i działy IT.  Integracja elastycznej wydajności z inteligentnymi zabezpieczeniami i funkcjami administracyjnymi w procesorach z rodziny Intel Core vPro oferuje bezkompromisowo efektywną platformę działom IT oraz małym i średnim przedsiębiorstwom. Jesteśmy też podekscytowani możliwościami, jakie technologia Intel vPro oferuje specjalistom IT w zakresie wirtualizacji urządzeń klienckich, konsumeryzacji i bogatych aplikacji chmurowych — powiedział Rick Echevarria, wiceprezes Intel Architecture Group i Dyrektor Generalny działu Business Client Platform.

Platforma 2010 Intel Core vPro

Platforma oparta na procesorach z rodziny 2010 Intel Core vPro obejmuje nowy chipset  Intel Q57 Express i nowe gigabitowe połączenie sieciowe Intel 82577LM do notebooków oraz połączenie sieciowe Intel 82578DM do komputerów stacjonarnych.

Producenci z całego świata, w tym Acer, ASUS, Dell, HP, Lenovo i Toshiba, zaczynają wprowadzać do sprzedaży modele komputerów biznesowych opartych na procesorach 2010 Intel Core vPro. Ponadto twórcy oprogramowania dla małych i średnich przedsiębiorstw (MSP), tacy jak Bomgar, Kaseya, LANDesk, Level Platforms, LogMeIn, Microsoft, RealVNC, Spiceworks, Symantec i WinZip, będą wspierać nowe funkcje procesorów w swoich nadchodzących produktach. Dostawcy usług IT, m.in. AT&T Tech Support 360 i PlumChoice, planują wykorzystać możliwości technologii Intel Core vPro w swoich ofertach dla sektora małych średnich firm.

Nehalem 32-n

Procesory są oparte na nagradzanej intelowskiej mikroarchitekturze „Nehalem” i wytwarzanej w przełomowym 32-nanometrowym procesie technologicznym. Intel po raz pierwszy zintegrował grafikę wysokiej rozdzielczości z procesorem i wykorzystał drugą generację tranzystorów z metalową bramką o wysokiej stałej dielektrycznej (high-k), które zwiększają szybkość obliczeń i przedłużają czas pracy na zasilaniu bateryjnym.

  • Nowe procesory 2010 Core i7 oraz Core i5 są posażone w technologie Intel Turbo Boost i Inter Hyper-Threading. Technologia Intel Turbo Boost automatycznie dostosowuje szybkość procesora do aktualnego obciążenia — komputer działa szybciej, kiedy wykonuje wiele zadań jednocześnie albo wyświetla plik wideo, a wolniej i bardziej energooszczędnie, kiedy użytkownik robi sobie przerwę na kawę i pozostawia tylko aplikacje działające w tle.
  • Technologia Intel Hyper-Threading, łącząc rdzenie wykonawcze procesora wieloma „wątkami” przyspieszającymi równoległe przetwarzanie instrukcji, przyczyniła się do uzyskania wiodącej w branży szybkości i energooszczędności procesorów.
  • W standardowych testach procesor 2010 Intel Core i5 vPro wykonuje biznesowe aplikacje biurowe nawet o 80 procent szybciej, wiele aplikacji jednocześnie — nawet dwukrotnie szybciej, a operacje chroniące poufne dane — do 3,5 razy szybciej niż typowy trzyletni notebook.

Przechytrzyć cyberprzestępców

Technologia Intel Anti-Theft, dostępna wraz z technologią Intel vPro, odstrasza złodziei, blokując dostęp do komputera, jeśli centralny serwer albo wbudowany moduł wykryje, że urządzenie zostało zgubione lub skradzione. Nowa wersja technologii Intel Anti-Theft (Intel AT 2.0) pozwala rozwiązaniom szyfrującym wyłączyć dostęp do kluczy kryptograficznych na poziomie sprzętu, aby całkowicie zablokować dostęp do danych, a jednocześnie upraszcza reaktywację komputera, gdy ten wróci do właściciela. Ponadto na ekranie poprzedzającym rozruch systemu operacyjnego w zablokowanym komputerze można wyświetlać niestandardowy komunikat dla każdego, kto próbuje uzyskać do niego dostęp. Wielu producentów komputerów, w tym Fujitsu, HP, Lenovo i Panasonic, oraz firm oferujących rozwiązania zabezpieczające, jak Absolute Software, PGP, Phoenix i WinMagic, planuje wykorzystać technologię Intel AT v2.0.

Prostsze zarządzanie

Nowa funkcja Intel Keyboard-Video-Mouse Remote Control (KVM Remote Control) dostępna wraz z dwurdzeniowymi procesorami Intel Core i5 i Core i7 vPro, działająca w połączeniu ze zintegrowaną grafiką Intela sprawia, że administratorzy IT nie muszą już pytać użytkowników: „Co widzisz na ekranie?”. Teraz mogą obejrzeć ekran użytkownika i przejąć pełną kontrolę nad jego komputerem, nawet jeśli system operacyjny nie uruchamia się. Poprzednio funkcje KVM wymagały stosowania urządzeń, które kosztowały 200 dolarów lub więcej na każdy zdalnie sterowany komputer.

Szybsze szyfrowanie

Ponieważ szyfrowanie danych coraz bardziej rozpowszechnia się w biznesowych komputerach PC, Intel dodał funkcje, które zapobiegają spadkom produktywności. Po pierwsze, Intel wbudował w sprzęt nowe instrukcje do obsługi algorytmu Advanced Encryption Standard, które przyspieszają szyfrowanie i deszyfrowanie danych. Po drugie, nowa funkcja Intel Remote Encryption Management umożliwia odległemu personelowi IT zarządzanie komputerami z zaszyfrowanymi dyskami twardymi poprzez bezpieczne odblokowywanie tych dysków, co zapewnia dostęp do wszystkich funkcji technologii Intel vPro. Inna nowa funkcja, PC Alarm Clock, może wybudzić komputer o wstępnie ustalonej godzinie, aby samodzielnie przeprowadził konserwację, operacje związane z bezpieczeństwem danych itd.

Mobilny 32-nanometrowy Intel