Strona główna / Na czasie / Komunikacja klienta z firmą najważniejsza
poniedziałek 08 luty 2010 | Katarzyna Sekunda-Piszczek
Komunikacja klienta z firmą najważniejsza
Wbrew mylnym przekonaniom, sprawny kontakt z usługodawcą jest istotny nie tylko w przypadku wystąpienia ewentualnych zakłóceń w działaniu usług. Jest także ważny, kiedy firma potrzebuje zasięgnąć informacji na temat oferty czy płatności. Szczególnie w przypadku usług internetowych, jakimi są domeny, serwery czy strony WWW, poziom posprzedażowej obsługi klienta jest niezwykle ważny.
 

 

Dlatego warto sprawdzić, czy kontakt z rejestratorem bądź hostingodawcą jest bezproblemowy, jakie dyspozycje można wydawać za pomocą poszczególnych kanałów komunikacji oraz w jaki sposób są one zabezpieczone.

Komórka do kontaktu

Coraz więcej usługodawców posiada w swej strukturze wyodrębnioną komórkę, odpowiedzialną za kontakt z klientami. Dzięki temu mogą oni zawsze liczyć na rzetelne informacje i kompetentną pomoc. Korzystnie jest zapoznać się z poziomem obsługi klienta u poszczególnych usługodawców, przed dokonaniem ostatecznego wyboru, u którego z nich dokonamy zakupu usługi. Cenne mogą okazać się opinie wyrażane przez osoby korzystające z usług danej firmy, które znaleźć można np. na forach internetowych. Warto także przeanalizować stronę internetową potencjalnego zleceniobiorcy pod kątem informacji związanych z obsługą klienta. Można tam znaleźć informacje m.in. o przyznawanych nagrodach i wyróżnieniach dotyczących obsługi klienta (np. serwis nazwa.pl otrzymał godło Firma Przyjazna Klientowi).

Telefon, mail, komunikator, livechat

Podstawową formą komunikacji na linii Klient - firma jest kontakt telefoniczny oraz mailowy. Popularne także staje się zamieszczanie w zakładce kontaktowej numerów i loginów umożliwiających kontakt za pośrednictwem komunikatorów internetowych. Niektórzy usługodawcy oferują możliwość kontaktu poprzez livechat, z poziomu ich strony internetowej. Wybierając zleceniobiorcę, który udostępnia wiele kanałów komunikacji przedsiębiorstwo ma możliwość wybrania najdogodniejszej dla siebie formy kontaktu, w zależności od sytuacji. Warto także sprawdzić, jakie zabezpieczenia stosuje usługodawca, w stosunku do poszczególnych form kontaktu. Jeżeli usługodawca nie dba odpowiednio o bezpieczeństwo, może dojść do sytuacji, w której nieupoważnione osoby miałyby możliwość zarządzania usługami. W konsekwencji prawidłowe działanie firmowego serwisu byłoby zagrożone, a nawet mogłoby dojść do przerwy w jego funkcjonowaniu.

Jak bezpiecznie się zweryfikować w kontakcie z firmą

Przykładowo, serwis nazwa.pl umożliwia przekazywanie drobnych dyspozycji drogą mailową oraz podczas rozmowy z konsultantem za pośrednictwem livechata. W przypadku poczty elektronicznej, sankcjonowane są jedynie dyrektywy nadesłane z adresu e-mail podanego w Panelu Klienta jako kontaktowy. Dzięki temu osoby nie mające dostępu do takiego konta poczty elektronicznej nie mogą wydawać dyspozycji, nawet jeżeli w mailu nadesłanym z innego adresu zamieszczone zostały dane identyfikacyjne firmy, np. numer REGON. Jest to istotne, gdyż informacje dotyczące podmiotów posiadających osobowość prawną są jawne i każdy może mieć do nich dostęp. Natomiast w przypadku livechata, tożsamość osób wydających zarządzenia weryfikowana jest poprzez hasła jednorazowe, dostępne z poziomu Panelu Klienta. Osoby nie mające do niego dostępu, a więc praw do zarządzania domeną, nie mogą wprowadzać żadnych zmian w jej konfiguracji.

Backup też ważny

Podobne artykuły
Komentarze
comments powered by Disqus
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej