Strona główna / Na czasie / IBM wprowadza na rynek nowe systemy Power7
niedziela 21 luty 2010 | eRKa
IBM wprowadza na rynek nowe systemy Power7
Pierwszymi nowymi systemami wprowadzonymi na rynek przez IBM w 2010 r. są systemy rodziny Power7. W ciągu ostatnich 3,5 lat IBM zainwestował w rozwój tych maszyn 3.2 mld USD. IBM Power7 wychodzi naprzeciw oczekiwaniom rynku z czterokrotnie wyższą wydajnością energetyczną oraz dwukrotnie wyższą mocą obliczeniową za tę samą cenę, co poprzednie systemy tej generacji. Przewaga konkurencyjna Power7 wynika również z doskonałych wyników oprogramowania middleware IBM przy zastosowaniu go na nowych systemach. I tak na przykład zastosowanie WebSphere Application Server, pozwala na 73-procentowy wzrost wydajności w stosunku do rozwiązań konkurencji, a zastowanie DB2 pureScale pozwala zmniejszyć koszty inwestycji o 33%.
Tagi: serwer, ibm, power 7,

Cztery razy wydajniej

ibmNowe systemy są czterokrotnie bardziej wydajne i mają czterokrotnie większe możliwości wirtualizacji w tej samej cenie - do tego są trzy do czterech razy bardziej energooszczędne. (1) Ich całkowity koszt nabycia i użytkowania może być korzystniejszy niż w przypadku konkurencyjnych rozwiązań. Dla przykładu, nowy system IBM Power 750 Express ma o 71% korzystniejszą cenę w stosunku do wydajności niż serwer Sun SPARC Enterprise T5440 i o ponad 280% korzystniejszą niż serwery Sun SPARC Enterprise M5000 i M4000. IBM Power 750 Express zapewnia ponad 400% korzystniejszą cenę w stosunku do wydajności niż serwery HP Integrity rx7640 i rx6600. (2)

Cztery nowe systemy Power

Nowe portfolio systemów Power7 zawiera:

IBM Power 780, nowa kategoria skalowalnych, high-endowych serwerów z zaawansowaną, modularną konstrukcją, wyposażoną maksymalnie w 64 rdzenie Power7 lub CPU i nowy moduł optymalizujący przepływ pracy TurboCore™. Technologia TurboCore może dostarczać dwukrotnie wyższą wydajność na rdzeń systemów opartych o procesor POWER6,(2) zapewniając doskonały zwrot z inwestycji.

  • IBM Power 770, modularny system średniej klasy wyposażony w maksymalnie 64 rdzenie POWER7 oferujący wyższą wydajność na jeden rdzeń oraz o 70 procent niższy pobór energii w stosunku do tej samej liczby rdzeni procesorów IBM Power 570. (2)
  • IBM Power 775, wysokowydajny klaster komputerowy z 32 rdzeniami POWER7, zgodny z normą Energy Star i zoptymalizowany pod kątem zadań analitycznych.
  • IBM Power750 Express, serwer biznesowy dla małych firm zgodny z normą Energy Star oferujący czterokrotnie wyższe możliwości przetwarzania w tej samej kategorii energetycznej niż jego poprzednia wersja - IBM Power 550 Express(2), i dziesięciokrotnie wyższą wydajność niż HP Integrity rx6600 (3). Power 750 jest trzykrotnie bardziej energooszczędny niż Sun SPARC Enterprise T5440, znane także jako serwery "Collthreads". (3)
  • IBM Systems Director Express, wersje Standard Edition i EnterpriseEdition, oferujące nowy uproszczony pakiet oprogramowania wspomagającego zarządzanie dla nowych systemów i wyposażone w zaawansowane możliwości zarządzania wirtualizacją VMControl. VMControl umożliwia "zebranie systemów" z różnych serwerów Power, tak by mogły być zarządzane jako jedna jednostka, co może umożliwić redukcje w kosztach i uproszczenia w zarządzaniu. Planowana data wydania Power 750 Express i 755 to 19 lutego, a system Power 770 ma być dostępny od 16 marca. Rozwiązania IBM Systems DirectorEditions, wspierające zarówno modele POWER7 jak i POWER6, będą dostępne od 5 marca.

Innowacyjne funkcje Power7

Szybsze rdzenie i więcej przepustowości do zarządzania transakcjami równoległymi: systemy Power7 używają więcej "rdzeni" lub procesorów oraz dodają więcej "wątków" albo wirtualnych "rdzeni", które są zasobami zarządzającymi zadaniami obliczeniowymi przypadającymi na chip: każdy nowy procesor POWER7 lub "chip" może obecnie obsługiwać 32 jednoczesne zadania - z ośmioma rdzeniami i czterema wątkami na rdzeń - czterokrotnie zwiększają maksymalną liczbę rdzeni systemów Power6 oraz ośmiokrotnie zwiększają liczbę wątków na chip (2).

  • Tryb TurboCore - wysoce zoptymalizowany do pracy na bazach danych. Działa na czterech aktywnych rdzeniach i przekłada większość zasobów ze wszystkich ośmiu rdzeni na chip z tyłu czterech aktywnych rdzeni dając im więcej pamięci podręcznej i przepustowości pamięci.  Pozwala również zwiększyć prędkość zegara, co znacznie zwiększa osiągi przypadające na rdzeń. Tryb TurboCore może zmaksymalizować zwrot z inwestycji w oprogramowanie przez potencjalne zmniejszenie jego kosztów o połowę, a w szczególności dla tych aplikacji, które są licencjonowane na rdzeń. W tym samym czasie zwiększa on wydajność tego oprogramowania na rdzeń. Wybrane modele będą wspierały technologie TurboCore, na przykład Power 780. Nie działając w trybie TurboCore, wszystkie procesory POWER7 działają w trybie MaxCoreTM z aż ośmioma rdzeniami na gniazdo oraz czterema wątkami na rdzeń dając w sumie 32 wątki.
  • Technologia POWER7 zawiera "Inteligentne Wątki", które mogą się dynamicznie zmieniać  w zależności od wymagań aplikacji. Dzięki większej liczbie wątków, POWER7 może zapewniać większą całkowitą wydajność w trakcie, gdy więcej zadań jest kończonych równolegle.
  • Funkcjonalność ActiveMemoryExpansion - wykorzystuje technologię kompresji pamięci, dzięki czemu pamięć fizyczna systemu jest widoczna dla aplikacji w rozmiarze do dwóch razy większym niż jej faktyczny rozmiar. IBM szacuje nawet 65% wzrost ilości transakcji i obsłużonych użytkowników przez ten sam serwer, który wcześniej był ograniczony pojemnością pamięci.(4)
  • IBM WebSphereApplication Server i baza danych DB2 zostały zaprojektowane, aby wykorzystać możliwości systemów POWER7 bez zmian w istniejących aplikacjach. Na przykład WebSphere będzie w stanie wykorzystywać wszystkie 32 dostępne pasma w pojedynczym ośmiordzeniowym mikroprocesorze POWER7, poprawiając osiągi o prawie 73%(5) w stosunku do konkurencyjnych aplikacji.

Systemy IBM Power7 zaprojektowano, by znacząco poprawić wykorzystanie energii. Wyjątkowa technologia Intelligent Energy umożliwia klientom włączanie i wyłączanie dostawy energii do różnych elementów systemu, aby dynamicznie zwiększać i zmniejszać prędkość zegara procesora w oparciu o warunki termiczne i wykorzystanie zasobów systemu, na pojedynczym serwerze lub w farmie serwerów. W rezultacie, otrzymujemy ponad dwukrotnie lepsze wyniki na 1 wat mocy niż w przypadku podobnych systemów działających w oparciu o procesory Intel x86, cztery razy lepsze wyniki niż serwery SUN SPARC i osiem razy lepsze niż podobne serwery działające na procesorach HP Itanium (3).

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej