Strona główna / Na czasie / Fuzja operatorów telefonii VoIP
środa 24 luty 2010 | Jan Petersen
Fuzja operatorów telefonii VoIP
Połączenie konkurencyjnych dostawców telefonicznych będzie skutkowało powstaniem największego operatora VoIP w Polsce. W Warszawie ogłoszono fuzję głównych konkurentów na rodzimym rynku telefonii internetowej - FreecoNet i Tlenofon.


W wyniku fuzji powstanie jedna platforma, w oparciu o którą świadczone będą usługi pod prawdopodobnie nową, wspólną marką. Obecnie spółki pracują nad integracją obu przedsiębiorstw, która zakończy się w czerwcu. Pozwoli to stworzyć największego polskiego dostawcę telefonii internetowej.

Gigantyczny potencjał rynku

  • Potencjał rozwoju jest olbrzymi, co potwierdzają dane dotyczące rynku globalnego. Wg zeszłorocznych raportów Infonetics, w 2008 roku liczba użytkowników indywidualnych VoIP na świecie osiągnęła pułap 106 mln. Do roku 2013 przewidywany jest wzrost użytkowników tej technologii do 225 mln.
  • Z kolei inna firma badawcza - Dell’Oro Group - zapowiedziała wzrost liczby klientów biznesowych VoIP - w 2011 roku aż 60 proc. małych i średnich przedsiębiorstw będzie dzwonić lub w inny sposób korzystać z nowej technologii (w 2006 roku było ich zaledwie 20 proc.). Technologia VoIP ma też relatywnie duży wpływ na cały rynek telekomunikacyjny. Telegeography zwraca uwagę na fakt, że korzysta z niej równolegle 24 proc. posiadaczy tradycyjnej linii telefonicznej. VoIP wpływa też na takie aspekty całego rynku, jak np. kształtowanie oferty operatorów tradycyjnych, w tym wymuszanie obniżek cen.

„Połączenie dwóch największych graczy na rynku telefonii internetowej rozpoczyna nowy etap w procesie jego konsolidacji. FreecoNet Tlenofon S.A. planuje w najbliższych 2-3 latach dokonywać akwizycji mniejszych operatorów i finansować je długiem lub środkami z New Connect. Grupa o2 skoncentruje się na działalności mediowej– powiedział Jacek Świderski członek zarządu Grupy o2 Sp. z o.o., właściciela platformy Tlenofon.

Klient wierzy w VoIP

Rozwojowi sprzyja coraz większe zaufanie dla telefonii internetowej i jej usług dodanych. Świadczą o tym dane wew. FreecoNet, przedstawiające tempo wzrostu liczby klientów biznesowych w 2009 roku - średnio o 8 proc. na miesiąc. Biznes będzie coraz chętniej przechodził na VoIP, idąc za przykładem firm, które już się zdecydowały na ten krok.

Tlenofon ma silną pozycję na rynku klientów indywidualnych, a FreecoNet biznesowych. Łącząc siły, liczymy na pogłębianie efektów skali. W marcu 2009 przejęliśmy platformę VoIP fon24.pl wraz z 26 operatorami. Potencjał przedsiębiorstw po połączeniu ułatwi przeprowadzanie dalszych akwizycji” - tłumaczy Jan Wyrwiński, prezes Zarządu FreecoNet SA.

Masowe połączenia bez konsultanta

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej