Strona główna / Na czasie / Trendy czyli HD Voice
niedziela 28 luty 2010 | Cezary Tchorek-Helm
Trendy czyli HD Voice
Badania i praktyka rynkowa wskazują, że powoli zanika podział na operatorów klasycznych i dostawców telefonii VoIP. Pozostaje po prostu operator, który niezależnie od technologii dostarcza usługę transmisji głosu. W jakiej technologii? Trendem wydaje się być właśnie VoIP.

Usługi telekomunikacyjne realizowane w technologii VoIP zaczęły powoli wypierać tradycyjną telefonię w ofercie operatorów. Z sukcesywnie ujawnianych przez nich danych wynika, że stale maleje liczba abonentów telefonii stacjonarnej (PSTN), natomiast szybko rośnie liczba użytkowników usługi telefonii internetowej. Oferta VoIP często jest też spotykana w pakietach telewizji kablowych jako Triple Play (Telewizja, Internet, Telefon), a także jako Quad Play (Telewizja, Internet, Telefon, GSM). Tego typu konwergentne pakiety telekomunikacyjne, z usługą połączeń głosowych realizowanych w technologii VoIP, zdominują ofertę operatorów tradycyjnych w najbliższych latach.

Firmy lubia usługi dodane

Jedną z najistotniejszych przewag telefonii VoIP nad tradycyjną jest znacznie szerszy i łatwiejszy w obsłudze pakiet usług dodanych. Należą do nich m.in. IVR, Call Center, wirtualny faks, hostowane usługi IP-PBX – wszystkie są szczególnie przydatne w firmach. Dostępne za stosunkowo niewielki miesięczny abonament, nie wymagają żadnych inwestycji wstępnych, a zapewniają od strony telekomunikacyjnej standardy obsługi na poziomie korporacji. Firma nie musi mieć nawet swojej fizycznej siedziby.

VoIP w sieciach WiFi

Upowszechnienie się usług głosowych VoIP w telefonach komórkowych to kwestia najbliższych lat. Sprawa wydaje się przesądzona ze względu na zbliżone strategie wszystkich operatorów mobilnych, którzy już zaczęli oferować usługi szerokopasmowego dostępu do internetu za pomocą sieci Wi-MAX, jako alternatywę dla klasycznego łącza DSL. Popularyzacji technologii VoIP w komórkach sprzyja także pojawianie się aplikacji działających w sieciach 3G, a także plany implementacji sieci 4G (co ma nastąpić, wedle różnych prognoz, ok. 2017 roku).

VoIP w komórkach

Pojawienie się i standaryzacja VoIP w komórkach będzie zapewne oznaczać kolejną rewolucję dla rynku telefonii komórkowej. Według Gartner Group, w 2019 roku ponad 50 proc. wszystkich połączeń realizowanych bezprzewodowo będzie przechodzić przez mobilną aplikację VoIP. Naszym zdaniem prognozy Gartnera mogą spełnić się nawet kilka lat wcześniej. To oznacza spore zagrożenie dla operatorów komórkowych, ale równocześnie i dużą szansę na zaoferowanie zupełnie nowych usług. Możliwości w tym obszarze są ogromne i postępowe rozwiązania są już dynamicznie wprowadzane. Zjawisko to jeszcze bardziej się nasili w nadchodzących miesiącach i latach.

Wideokonferencje coraz popularniejsze

2010 będzie kolejnym rokiem wzrostu dla wideokonferencji – i to zarówno wśród użytkowników indywidualnych, jak i firm. Firmom, z roku na rok, będzie coraz trudniej ignorować korzyści oferowane przez wideokonferencje. A są to przede wszystkim oszczędności związane z ograniczeniem liczby kosztownych podróży służbowych, a także oszczędność czasu, co znacząco przekłada się na zwiększenie efektywności pracy. Pracownicy mniej czasu muszą spędzać poza biurem (np. w podróży), co powoduje, że poszczególne projekty są realizowane szybciej. Przykładowo, Microsoft wyliczył, że dzięki wdrożeniu do komunikacji wewnętrznej w firmie specjalnej platformy, której jedną z podstawowych funkcji są wideokonferencje, na podróżach służbowych w ciągu roku zaoszczędził 90 mln dolarów.

HD Voice – to przełom jakościowy

Aż trudno uwierzyć, że dzwoniąc z telefonu – stacjonarnego czy też komórkowego – korzystamy z technologii wdrożonej w 1937 roku i od tego czasu zupełnie nie zmienionej. A w tym czasie rewolucja HD odmieniła rynek audio, a potem telewizję. Przyszła chyba już pora na telefonię. Pokazał to World Mobile Congress 2010, który zakończył się niedawno w Barcelonie. To właśnie operatorzy komórkowi zaprezentowali nowości, z których szczególnie ciekawe były te dotyczące HD Voice.

Orange wspiera HD Voice

Najdalej w swoich przygotowaniach poszedł Orange, który zapowiedział wprowadzenie na rynek nowych telefonów wspierających HD Voice, a także zaoferowanie tej usługi w pakietach abonamentowych bez dodatkowych opłat. Usługa ma być zaoferowana m.in. w UK, Francji, Hiszpanii, Polsce. Jakość HD – dzięki dobremu nasyceniu rynku sprzętem VoIP wspierającym ten standard – z pewnością szybko zadomowi się także w telefonii internetowej.  Oferta HD Voice zacznie się pojawiać u przedstawicieli rynku telefonii internetowej na długo przed jej zaoferowaniem w telefonii komórkowej. Rynek sprzętowy jest po prostu lepiej przygotowany do tej rewolucji technologicznej, a najsilniejsi operatorzy VoIP już zaczęli oferować telefony IP wspierające HD Voice za 1 złotówkę, kopiując oferty znane z telefonii komórkowej.

Wzrost zaufania dla rozwiązań VoIP wśród firm

Z groszowymi stawkami za połączenia (lub w ogóle za darmo wewnątrz organizacji), z wieloma bardzo użytecznymi usługami dodanymi za niewielki miesięczny abonament, VoIP stał się  sposobem na szybkie oszczędności w wydatkach na telekomunikację. Firmy doceniły możliwości usług dodanych, które można wykorzystać do usprawnienia obsługi klienta (IVR, Call Center), poprawy standardów pracy (wirtualny faks, rejestrowanie rozmów, przekierowanie połączeń). Rozwiązania oparte o VoIP umożliwiają także lepszą kontrolę i łatwiejszą administrację nad telefonami i usługami dodanymi w firmie. Wedle danych FreecoNet, liczba klientów biznesowych w 2009 roku rosła średnio o 10 proc. miesięcznie.

Dalsza konsolidacja rynku operatorów VoIP

Proces konsolidacji rynku operatorów VoIP to zjawisko występujące na całym świecie. W Polsce już w 2008 roku miały miejsce pierwsze przypadki działań integrujących rynek (np. przyłączenie do platformy FreecoNet użytkowników ok. 30 mniejszych operatorów). W tym roku fuzje w polskiej branży VoIP jeszcze bardziej się nasilą. W wyniku tych działań pozostanie na rynku tylko kilku najsilniejszych operatorów, którzy będą coraz odważniej konkurować z operatorami tradycyjnymi.

Telekomunikacja Polska wierzy w VoIP

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej