Strona główna / Na czasie / Faktury już bez pieczątek i podpisów
środa 06 czerwiec 2007 | Cezary TCHOREK-HELM
Faktury już bez pieczątek i podpisów
Przedsiębiorca nie musi już podpisywać i stemplować faktur. Czynności te uchylono na zasadzie przepisów Unii Europejskiej i jest to obowiązujące prawo polskie. Nie może tego zmienić interpretacja polskiego urzędnika.
Tagi: firma, prawo, podatki,

Formalizm zbędny i bezprawny

Mimo braku obowiÄ…zku podpisywania dokumentu przez przedsiÄ™biorcÄ™ wystawiajÄ…cego fakturÄ™ część aparatu urzÄ™dniczego w Polsce, bezprawnie domaga siÄ™ tej czynnoÅ›ci. WiÄ™cej, czasami urzÄ™dnikom wydaje siÄ™, że obowiÄ…zek podpisania faktury w sposób automatyczny powiÄ…zany jest z rygorem przystawienia pieczÄ™ci firmowej. To kuriozalne ale kÅ‚opotliwe zaszÅ‚oÅ›ci 19. wiecznego systemu gospodarczego przywiÄ…zanego do formalnoÅ›ci i zdarzeÅ„, które te formalnoÅ›ci powodowaÅ‚y. W tamtej rzeczywistoÅ›ci produkcja czy wytworzenie usÅ‚ugi byÅ‚y daleko mniej ważne od stempla, podpisu czy (czasami) humoru urzÄ™dnika. Takiemu myÅ›leniu i praktyce Unia Europejska mówi „nie”.

Koniec „racji” urzÄ™dnika

Cytowana przez portal Interia – Agnieszka Wierzbicka z CMS Cameron McKenna – wyjaÅ›nia, że przepisy unijne nie przewidujÄ… obowiÄ…zku podpisywania faktur i konsekwentnie, nie ma tego obowiÄ…zku w polskiej ustawie o VAT. W analizowanym konkretnym przykÅ‚adzie prywatnego importera samochodu, któremu odmówiono rejestracji pojazdu z powodu braku podpisu na szwedzkiej fakturze zakupu, doradca podatkowy Roman NamysÅ‚owski podkreÅ›la, iż artykuÅ‚ 229 Dyrektywy 2006/112/UE zabrania paÅ„stwom czÅ‚onkowskim wprowadzania wymogu podpisywania faktur. Na tej podstawie można wiÄ™c wieść spór z odpowiednim urzÄ™dem przywoÅ‚ujÄ…c istniejÄ…cy przepis.

Czy aby ta firma istnieje?

Wydaje się, że podstawą konstrukcji odmawiającej uznania nie podpisanej faktury było podejrzenie faktycznego nieistnienia firmy i próby wprowadzenia polskiego urzędu w błąd. I temu można zaradzić gdyż funkcjonuje system wymiany informacji VIES.

Sądzimy, że coraz rozleglejsza gospodarka, a w szczególności sektor MSP, spowodują iż opisane praktyki odejdą w przeszłość zaś samo myślenie w kategoriach stempla i podpisu będzie znane już tylko badaczom historii gospodarczej.

Skandynawski wzorzec

ZaÅ‚ożeniem duÅ„skiego czy szwedzkiego modelu gospodarczego jest domniemanie uczciwoÅ›ci. Nieuczciwość jest tam marginesem gospodarki gdyż po prostu nie opÅ‚aca siÄ™ oszukiwać, bo bezcennÄ… rzeczÄ… dla przedsiÄ™biorcy jest jego nieposzlakowana opinia. Nieposzlakowana w relacjach ze wszystkimi uczestnikami obrotu gospodarczego – kontrahentami, odbiorcami, użytkownikami produktów i oczywiÅ›cie paÅ„stwem (zwanym tamże królestwem) czyli urzÄ™dnikami.

Ciągle jeszcze polskie myślenie

W Polsce ciÄ…gle jeszcze pokutuje poglÄ…d, że dobrÄ… opiniÄ™ można mieć ale co podstemplowane to prawdziwsze i uczciwe. To mylne przyzwyczajenie i nieuprawniony poglÄ…d. Na marginesie – osobiÅ›cie doÅ›wiadczyÅ‚em tego charakterystycznego zdziwienia w Królestwie Danii gdy ponad 10 lat temu pÅ‚acÄ…c za usÅ‚ugÄ™ w serwisie samochodowym poprosiÅ‚em o podpisanÄ… fakturÄ™ ze stemplem. Literalnie nikt mi nie umiaÅ‚ pomóc bo stempla nie byÅ‚o a podpisów od dawna siÄ™ tam nie stosowaÅ‚o. Ostatecznie, polski urzÄ™dnik uznaÅ‚ koszt z tej faktury ale co siÄ™ nagadaÅ‚ o nieporzÄ…dkach na Zachodzie to tylko ja wiem gdyż z uwagi na interes osobisty nie przerwaÅ‚em tych wywodów. Dzisiaj już mogÅ‚em.

Więcej szczegółów: www.interia.pl

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej