Strona główna / Na czasie / Nowe dyski SSD Intela
wtorek 16 marzec 2010 | Jan Petersen
Nowe dyski SSD Intela
Intel Corporation rozszerzyła swoją ofertę wydajnych dysków SSD o model Intel® X25-V Value SATA SSD. Ten 40-gigabajtowy (GB) dysk SSD kosztuje 125 dolarów i jest przeznaczony do niedrogich netbooków oraz do komputerów stacjonarnych wyposażonych w dwa napędy. Zapewnia użytkownikom wysoką wydajność oraz niezawodność technologii SSD w przystępnej cenie.
Tagi: intel, ssd, dysk ssd,

Napędy SSD mogą zastępować lub uzupełniać tradycyjne dyski twarde (HDD). Nie zawierają ruchomych części ani obracających się talerzy, są więc bardziej niezawodne i wydajne niż dyski twarde. Przyspieszają reakcje systemu, dzięki czemu wzrasta komfort pracy z komputerem. Dzięki przystępnej cenie klienci mogą dodawać stację SSD do swojego komputera stacjonarnego jako dysk „systemowy”. W konfiguracji z dwoma napędami stacja Intel X25-V SSD działa obok istniejącego dysku twardego. Użytkownik instaluje na niej system operacyjny i ulubione aplikacje, aby wykorzystać wysoką wydajność stacji SSD, która działa niemal 4-krotnie szybciej niż dysk twardy 7200RPM**. Dysk twardy pozostaje w komputerze i pełni funkcję pojemnego magazynu danych. W takiej konfiguracji stacja SSD jest nazywana napędem „rozruchowym”, ponieważ skraca czas rozruchu systemu.

Dysk SSD jako przestrzeń instalacyjna dla systemu operacyjnego

Na napędzie SSD o pojemności 40 GB użytkownik może zainstalować system operacyjny Microsoft Windows 7, aplikacje Microsoft Office i ulubioną grę, taką jak Dragon Age: Początek, zwiększając ogólną wydajność systemu o 43 procent i uzyskując 86-procentowy wzrost wydajności w grach**. Stacja SSD przyspiesza też takie operacje, jak rozruch systemu, otwieranie aplikacji i plików oraz wznawianie pracy ze stanu hibernacji.

„Dyski SSD firmy Intel sprzedają się najlepiej. Dzięki nowemu, niedrogiemu modelowi więcej klientów będzie mogło korzystać z zalet stacji SSD. I to nie tylko w notebookach i komputerach klasy wyższej, ale również w typowych desktopach w charakterze napędu rozruchowego. To właściwa cena, aby skłonić kolejnych użytkowników do przejścia na technologię SSD” — powiedział Stephen Yang, menedżer ds. stacji półprzewodnikowych w sklepie internetowym Newegg.com.

NAND 34-nanometry

Dysk Intel X25-V jest wyposażony w 40 GB 34-nanometrowej pamięci NAND flash. Pamięć ta zachowuje dane nawet po wyłączeniu zasilania. Jest używana w smarfonach, osobistych odtwarzaczach muzyki, kartach pamięci oraz stacjach SSD jako szybkie i niezawodne rozwiązanie do przechowywania danych. W porównaniu z tradycyjnymi dyskami twardymi stacje SSD cechują się większą wydajnością, energooszczędnością i wytrzymałością. 40-gigabajtowy model Intel X25-V uzupełnia istniejącą linię produktów Intel X25-M Mainstream SATA SSD,  do której należą modele o pojemności 80 i 160 GB. Wszystkie stacje SSD firmy Intel są projektowane oraz produkowane z wykorzystaniem pamięci NAND flash dostarczanej przez IM Flash Technologies (IMFT) i zawierają zastrzeżony kontroler oraz oprogramowanie wbudowane, które można aktualizować. Stacja X25-V kosztuje 125 dolarów w partiach po 1000 sztuk i jest obecnie dostępna w globalnej dystrybucji.

Programy narzędziowe Intel

Ponadto stacja X25-V obsługuje funkcję Trim systemu Microsoft Windows 7 za pośrednictwem  oprogramowania Intel SSD Optimizer. Oferuje też Intel® SSD Toolbox, zbiór programów narzędziowych opracowanych przez firmę Intel, które pomagają zarządzać stacjami Intel SSD i utrzymać ich pierwotną wydajność. Użytkownicy systemów Windows XP i Vista mogą również skorzystać z tych ulepszeń, pobierając je pod adresem www.intel.com/go/ssdtoolbox. Specyfikacje stacji Intel X25-V można obejrzeć pod adresem www.intel.com/go/ssd.

**Według wyników ogólnej wydajności systemu, wydajności w grach i wydajności dysku zmierzonych przez firmę Intel w teście PCMark* Vantage (w porównaniu z dyskiem twardym SATA 7200RPM).

Dysk SSD przyspiesza Windows 7

Podobne artykuły
zobacz więcej
Nazwa.pl
więcej
Video
więcej
Video"
więcej