Strona główna / Na czasie / Najbezpieczniejszy procesor dla centrów danych
wtorek 16 marzec 2010 | Serwis prasowy Intel
Najbezpieczniejszy procesor dla centrów danych
Łącząc bezprecedensowe zabezpieczenia z wysoką wydajnością, firma Intel Corporation zaoferowała dziś nową linię procesorów Intel Xeon 5600. Nowa seria procesorów Intel Xeon 5600 jest wyposażona w dwa nowe mechanizmy bezpieczeństwa, Intel Advanced Encryption Standard (AES) oraz Intel Trusted Execution Technology (Intel TXT), które przyspieszają szyfrowanie i deszyfrowanie, zwiększając bezpieczeństwo transakcji i wirtualizacji, a zatem oferują centrom danych lepszy sposób na zabezpieczenie „chmury”, teraz i w przyszłości.
Tagi: intel, procesor, xeon,

 

Są to również pierwsze układy do serwerów i stacji roboczych oparte na nowym, przełomowym, 32-nanometrowym (nm) procesie technologicznym, który wykorzystuje drugą generację tranzystorów z metalową bramką o wysokiej stałej dielektrycznej (high-k), zwiększając szybkość i ograniczając zużycie energii. Procesory z serii Intel Xeon 5600 zawierają do sześciu rdzeni i zapewniają wydajność nawet o 60 procent większą niż 45-nanometrowe procesory Xeon 5500. Ponadto, dają możliwość wymiany 15 serwerów jednordzeniowych na jeden nowy i uzyskać zwrot z inwestycji już po pięciu miesiącach.

Intel Xeon 5600

Kolejną korzyścią dla centrów danych jest większa wydajność procesorów z serii Intel Xeon 5600. Dwusocketowy serwer wykorzystujący nowy procesor Intel Xeon L5640 o niskim napięciu może zapewnić tę samą wydajność, co serwer wykorzystujący najlepszy procesor z poprzedniej generacji - Xeon X5570, przy ograniczeniu poboru mocy całej platformy o 30 procent. Więcej informacji znajduje się na stronie http://www.intel.com/performance/server/xeon/summary.htm.

„Procesory Intel Xeon 5600 staną się kluczowym elementem typowych środowisk obliczeniowych. Nowe mechanizmy bezpieczeństwa zapewnią spokój menedżerom IT, a ulepszenia w zakresie wydajności, wirtualizacji i poboru mocy zwiększą produktywność oraz wydajność w wielu różnych zastosowaniach, od transakcyjnego przetwarzania danych do obrazowania medycznego i prototypowania cyfrowego” — powiedzial Kirk Skaugen, wiceprezes Intel Architecture Group.

Wyższy stopień bezpieczeństwa

Ze względu na pojawiające się zagrożenia, nowe architektury i nieustannie zmieniające się przepisy, bezpieczeństwo staje się coraz ważniejszą kwestią dla menedżerów IT i często stanowi przeszkodę we wdrażaniu bardziej zaawansowanej infrastruktury obliczeniowej. Seria Intel Xeon 5600 rozwiązuje te problemy dzięki funkcjom, które gwarantują wyższą integralność danych.

Seria Xeon 5600 obejmuje też Intel AES, nowy zbiór instrukcji wprowadzony wraz z rodziną procesorów 2010 Intel Core. Instrukcje te używają algorytmu AES do szybkiego szyfrowania i deszyfrowania danych w szerokiej gamie zastosowań, takich jak szyfrowanie zawartości baz danych, całych dysków czy zabezpieczanie transakcji internetowych. Technologia Intel TXT zapewni dodatkowe zabezpieczenia, których dotychczas brakowało w środowiskach cloud computing, tworząc bezpieczniejsze środowisko dla uruchamianych platform i chroniąc aplikacje przenoszone między zwirtualizowanymi serwerami. Sprzętowe funkcje zintegrowane z procesorem zabezpieczają przed złośliwym oprogramowaniem, umożliwiają bezpieczniejszą obsługę ważnych aplikacji i przetwarzanie danych w zwirtualizowanym środowisku. Technologie Intel TXT i Intel AES wspólnie gwarantują wyższą wydajność i funkcjonalność środowisk zwirtualizowanych, zapewniając bezpieczeństwo danych podczas przetwarzania, migrowania i w spoczynku.

4 rdzenie - więcej wydajności, mniej energii

Seria Xeon 5600 oferuje nie tylko bezpieczeństwo, ale również wydajność, elastyczność i energooszczędność, które zapewniają efektywniejsze funkcjonowanie centrum danych. Technologie takie jak Intel® Turbo Boost, Intel Hyper-Threading oraz ulepszona wersja Intel® Virtualization Technology (VT) adaptują się do wydajnościowych wymagań użytkowników, usprawniają pracę wielozadaniową i zwiększają niezawodność oraz łatwość zarządzania skonsolidowanymi środowiskami IT. 

  • Czterordzeniowa wersja procesora Intel Xeon 5600 zoptymalizowana pod kątem szybkości oferuje częstotliwość taktowania do 3,46 GHz przy poborze mocy 130 watów, a wersja sześciordzeniowa osiąga 3,33 GHz przy 130 watach.
  •  Zaawansowane wersje sześciordzeniowe zaoferują częstotliwość taktowania do 2,93 GHz i pobór mocy 95 watów, a standardowy procesor czterordzeniowy osiągnie 2,66 GHz przy 80 watach.
  • Wersje procesora o niskim napięciu będzie charakteryzował całkowity pobór mocy na poziomie 60 i 40 W, odpowiednio dla procesorów  sześcio- i czterordzeniowych.
  • Intel poinformował też o dostępności procesora Intel® Xeon® L3406. Przeznaczony do użycia w jednoprocesorowych mikroserwerach, Xeon L3406 ma współczynnik TDP na poziomie zaledwie 30W, więc nadaje się idealnie do systemów o wysokiej gęstości i środowisk ograniczonych termicznie.

Ekstremalna technologia 32-nanometrowa

Dziś Intel poinformował także o dostępności nowego procesora Intel Core i7-980X Extreme Edition, swojego pierwszego 32-nanometrowego, sześciordzeniowego procesora z 12 wątkami obliczeniowymi. Jest to procesor desktopowy najwyższej klasy, który oferuje zdumiewającą wydajność w tworzeniu cyfrowej treści, renderingu 3D, masowej pracy wielozadaniowej i grach. Ponadto nowy Core i7-980X jest  zgodny z większością istniejących płyt głównych z chipsetem Intel® X58.  Procesor Core i7-980X działa z szybkością 3,33 GHz i umożliwia podkręcanie zegara zaawansowanym użytkownikom, którzy chcą regulować ustawienia prędkości. Zawiera też 12 MB pamięci Intel Smart Cache — 50 procent więcej niż obecny sztandarowy procesor Intela do komputerów stacjonarnych.

Systemy, ceny

W ciągu najbliższych 45 dni,  producenci z całego świata, w tym firmy takie jak Cisco*, Dell*, Fujitsu*, HP, IBM* and Oracle* mają ogłosić wprowadzenie systemów serwerowych i stacji roboczych opartych na procesorze Xeon 5600. Platformy oparte na procesorze Xeon 5600 są również wspierane przez wielu producentów oprogramowania, w tym Citrix*, IBM*, Microsoft*, Novell*, Oracle*, Red Hat*, SAP AG* and VMware*. Ceny procesorów z serii Intel Xeon 5600 wynoszą od 387 do 1663 dol. w partiach po 1000 sztuk. Procesory E5645, L5638 i L5618 do systemów wbudowanych kosztują odpowiednio 958, 958 i 530 dol. w partiach po 1000 sztuk. Cena procesora Core i7-980X wynosi 999 dol. w partiach po 1000 sztuk. Aby pomóc dystrybutorom w przejściu na nową serię procesorów, wszystkie bieżące płyty i systemy serwerowe Intela, które obsługują procesory Xeon 5500 poprzedniej generacji, będą obsługiwać również serię Xeon 5600. 

Nowe procesory do systemów wbudowanych

Oprócz procesorów klasy korporacyjnej Intel wprowadza trzy unikatowe procesory do systemów wbudowanych, w tym pierwsze procesory sześciordzeniowe Intel Xeon E5645 i L5638, oraz czterordzeniowe L5618 oraz E5620. Procesory te, oferujące siedmioletni cykl wsparcia, są skonstruowane pod kątem ograniczonych termicznie, niezawodnych środowisk komunikacyjnych i będą szybciej oraz efektywniej przesyłać aplikacje między podłączonymi urządzeniami.

Rekordy świata w wydajności

Seria Intel Xeon 5600 pobiła też wyniki wydajności osiągane przez procesory Intel Xeon, ustanawiając 12 nowych rekordów świata w sektorze dwusocketowych serwerów i stacji roboczych.

Nowe dyski SSD Intela

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej