Strona główna / Na czasie / Top 5 - aktualny ranking kart graficznych
środa 24 marzec 2010 | Serwis prasowy/Rankingi
Top 5 - aktualny ranking kart graficznych
W bardzo często cytowanym rankingu Komputronik widać dominację dwóch dostawców kart graficznych. To karty HIS i Gigabyte były najczęściej kupowane w marcu, zaś średnia cena sprzedawanego podzespołu wynosiła 599 zł. Gdyby jednak nie droga w stosunku do analizowanej reszty, wydajna karta HIS Radeon 5850 za 1189 zł, to średnia cena karty graficznej w Polsce wyniosła by około 450 złotych.

 

 

W ostatnim miesiącu klienci Komputronik wybierali przede wszystkim karty graficzne z pamięcią wideo o pojemności 1024 MB. Wersja budżetową karty był model HIS Radeon 5670, dysponował 512-megabajtową pamięcią za 399 złotych.    

ATI Radeon i NVidia na czele

Wygrywają procesory graficzne ATI Radeon oraz NVidia GeForce (ze wskazaniem na ATI). To nie dziwi, biorąc pod uwagę między innymi testy kart graficznych magazynu PC World sprzed kilku miesięcy. Zdaniem redakcji ATI wygrywa w większości segmentów cenowych, zaś modele nVidii są zazwyczaj mniej wydajne i zaawansowane technologicznie. Z danych Komputronik SA wynika, że znaczące okazało się zróżnicowanie poszczególnych modeli chipsetów. Każdy podzespół najnowszego rankingu Top 5 był wyposażony w inny procesor graficzny. Nieodłącznym standardem stało się za to wyjście HDMI oraz DVI. Warto zauważyć, że wyraźnie rośnie parametr związany z taktowaniem pamięci. Użytkownicy coraz częściej mogą cieszyć się wielkościami rzędu 4000 MHz. Wśród najchętniej kupowanych kart graficznych trudno znaleźć podzespoły wykorzystujące moduły pamięci słabsze, niż 128-bitowe GDDR3. Wyraźne górę zaczynają zdobywać moduły GDDR5, choć póki co najczęściej jedynie 128-bitowe.  

  • Liderem zestawienia okazał się HIS Radeon 5770 1 GB DVI&HDMI&DP (PCI-E) w cenie 589 zł. Karta wykorzystuje nowy chipset Radeon 5770 i dysponuje 1024 MB wydajnej pamięci DDR5 pracującej z częstotliwością 4200MHz. Rdzeń chipsetu taktowany jest zegarem 850MHz. Model posiada wyjście DVI, HDMI i DisplayPort. Produkt znakomicie zrecenzował jeden z klientów internetowego sklepu Komputronik.pl (oryginalna pisownia): "bardzo świetna karta, mimo swojej 128-bitowej szyny danych spisuje się rewelacyjnie. Przy rozdzielczości 1920x1080 i 4xAA i 8xAF i włączonej synchronizacji pionowa plus detale na max, gry chodzą ładnie. Już przy Crysis karta pokazała swoje możliwości, jak dla mnie jest super. Nic się nie przycina. Miałem przyjemność sprawdzenia także Aliens vs Predator i w tym przypadku, karta także super się sprawdziła przy max ustawieniach".
  • Drugim najchętniej kupowanym produktem z tego segmentu rynku jest HIS Radeon 5670 HIS 512MB DVI&HDMI (PCI-E) IceQ w cenie 399 zł. To niewiele, jak za kartę graficzną z legendarnym już systemem chłodzenia IceQ oraz 512 MB pamięci GDDR5 ze 128-bitową magistralą i sprawdzonym procesorem graficznym wspierającym technologię CrossFire. Częstotliwość taktowania chipsetu wynosi 775 MHz, zaś pamięci 4000 MHz. Nowatorskie rozwiązanie ATI Eyefinity pozwala na pracę lub rozgrywkę na trzech monitorach jednocześnie. Kartę wyposażono w wyjście DVI, VGA oraz HDMI. Jak napisał jeden z klientów Komputronik.pl (pisownia oryginalna): "prędkość nie przekracza 28-30% w GTA 4 przy rozdzielczości 1400x900, chodzi płynnie na średnich detalach, a według Benchmark.pl mam ok. 35 fpsów, Test Drive Unlimited w full HD i przy 4xAA mam 50fpsow. Moja konfiguracja to Athlon x2 5200 (2,6GHz), 2GB Ramu i Win XP. Czyli nie taki kosmos, a jednak karta sporo robi".
  • Kolejna, trzecia pod względem popularności karta graficzna to Gigabyte GeForce with CUDA GTS 250 1GB HDMI & DVI (PCI-E) Zalman w cenie 529 zł. Model zapewnia znakomitą wydajność grafiki HD oraz akcelerowane przez procesor graficzny efekty nVidia PhysX w grach. Godna uwagi jest również obsługa nVidia GeForce 3D Vision, która umożliwia rozgrywkę w prawdziwym stereoskopowym 3D. Gracze docenią ponadto akcelerowane przez procesor graficzny transkodowanie wideo do odtwarzacza iPod, PSP lub Zune (10 razy szybciej niż procesor główny). Zaletą tej karty graficznej jest płynna obróbka obrazów z pełną obsługą akceleracji GPU w programie Adobe Photoshop CS4.
  • Czwartym hitem marca okazał się wyjątkowo niedrogi Gigabyte GeForce with CUDA GT220 1GB HDMI & DVI (PCI-E) OC (DDR3) w cenie 289 zł. To doskonałe rozwiązanie dla osób poszukujących układu sprawdzającego się w grach 3D. Umieszczona na karcie pamięć DDR3 (1600 MHz) ma pojemność 1 GB i komunikuje się z GPU za pośrednictwem 128-bitowej magistrali. Urządzenie posiada złącze DVI, VGA i HDMI.
  • Godną uwagi pozycję stanowi piąty model karty graficznej - HIS Radeon 5850 1GB 2xDVI&HDMI&DP (PCI-E) – w cenie 1189 zł. Kartę wyposażono w pamięć typu GDDR5, która może się poszczycić przepustowością na poziomie 5 Gbps. Użytkownik skorzysta z dwóch złącz DualLink DVI-I, gniazdka HDMI 1.3a oraz coraz częściej używanego DisplayPort'u.

Rankingi - top 5

 

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej