Strona główna / Na czasie / Coca-Cola w chmurze Microsoftu
piątek 02 kwiecień 2010 | Jan Petersen
Coca-Cola w chmurze Microsoftu
Coca-Cola Enterprises jest jedną z pierwszych firm, które zdecydowały się na korzystanie z rozwiązań typu cloud. Rozwiązanie ma usprawnić komunikację i zwiększyć efektywność sprzedaży.

Firma Coca-Cola Enterprises (CCE) zatrudnia około 72 tysięcy osób w 431 placówkach na całym świecie. Znaczna ich część to pracownicy mobilni obsługujący 55 tysięcy pojazdów oraz 2,4 miliona chłodziarek, automatów i dystrybutorów z napojami.

  • W tej sytuacji zdecydowano się na wdrożenie rozwiązania oferowanego przez Microsoft – Business Productivity Online Services (BPOS). Rozwiązanie BPOS sprawiło, że CCE może udostępnić nowe technologie wszystkim pracownikom i dostarczać im niezbędne informacje w czasie i miejscu, w którym są one najbardziej potrzebne, Zastosowanie SharePoint Online spotkało się z tak pozytywnym przyjęciem ze strony pracowników CCE, że w ciągu czterech tygodni od chwili udostępnienia użytkownikom funkcji tworzenia witryn zespołów zostało zgłoszonych ponad 800 wniosków o uruchomienie witryn poświęconych pracy zespołów mających bezpośredni kontakt z klientami.
  • Kolejną korzyścią z BPOS było obniżenie kosztów podróży służbowych - większość spotkań zostało przeniesionych w chmurę za pośrednictwem usługi Live Meeting, która zapewnia niezbędny przepływ informacji pomiędzy oddziałami firmy, często odległymi od siebie o setki tysięcy kilometrów.

Pakiet BPOS Microsoft

  • Exchange Online, umożliwiający pracownikom dostęp do wolnej od spamu i wirusów poczty, kalendarzy i kontaktów;
  • SharePoint Online, pozwalający na współużytkowanie dokumentów, danych, kontaktów, kalendarzy i zadań w pojedynczej lokalizacji;
  • Live Meeting, umożliwiający organizację spotkań w czasie rzeczywistym z pełnym przepływem danych, obrazu i dźwięku;
  • Office Communications Online, zapewniający komunikację pomiędzy pracownikami w firmie oraz transfer plików.

Usługi te są dostępne zdalnie z wszystkich komputerów nimi objętych. Dodatkowo, Exchange Online umożliwia pełną integrację z urządzeniami mobilnymi pracującymi na systemie Windows Mobile 6 lub wyższym. Umieszczenie tych platform w chmurze powoduje, że po stronie klientów usługi nie ma potrzeby ich zakupu, instalowania oraz szkolenia personelu. Jedyny koszt to abonament dostępności do chmury. Wskaźnik bezawaryjnego działania usług online prowadzonych przez Microsoft wynosi 99,9 procent i zawsze jest gwarantowany w umowie o poziomie usług.

Windows XP tylko do 2014

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej