Strona główna / Na czasie / Nokia N8 z Symbianem^3
środa 15 wrzesień 2010 | Cezary Tchorek-Helm/Nokia
Nokia N8 z Symbianem^3
Nokia pokazuje właśnie swój topowy smartfon - model N8. Najbardziej zaawansowany smartfon Nokia to multimedialny kombajn obsługiwany najnowszą wersją systemu Symbian^3. N8 posiada aparat o rozdzielczości 12 Mpix z możliwością nagrywania w HD i wyjściem HDMI, zintegrowaną telewizję internetową i oczywiście nawigację za darmo. Mocna rzecz!
Tagi: nokia, smartfon,

 

Aparat fotograficzny z funkcją telefonowania

Nokia N8 wyposażona jest w 12-megapikselowy aparat z optyką marki Carl Zeiss i ksenonową lampą błyskową. Umożliwia nagrywanie wideo z jakością HD (1280x720 p.) i edycję filmów przy użyciu wbudowanych i intuicyjnych narzędzi. Urządzenie to może też służyć jako przenośne centrum rozrywki — dzięki wejściu HDMI można podłączyć je do zestawu kina domowego i oglądać filmy w HD z dźwiękiem Surround Dolby Digital Plus. Nokia N8 udostępnia także usługi telewizji internetowej z programami, wiadomościami i rozrywką z takich kanałów jak CNN, E! Entertainment, Paramount i National Geographic. Wszelkie zdjęcia i filmy użytkownik może gromadzić dzięki 16GB pamięci wewnętrznej urządzenia.

 

W centrum wydarzeń

Nowy smartfon Nokia daje dostęp do serwisów Facebook i Twitter bezpośrednio z pulpitu, dzięki czemu możemy na bieżąco komentować, czytać i wysyłać wiadomości, aktualizować status, udostępniać swoją lokalizację i zdjęcia. Ponadto smartfon przenosi wydarzenia z serwisu Facebook bezpośrednio do naszego kalendarza, przez co nie umkną nam ciekawe spotkania czy imprezy.

Symbian^3 w akcji

Nokia N8 oparta jest na najnowszej wersji oprogramowania dla smartfonów - Symbian^3. Niesie ona za sobą wiele ważnych udoskonaleń, w tym obsługę ekranu dotykowego typu multitouch (np. powiększanie obrazu na ekranie przez rozsuwanie palców). Smarton umożliwia pełną personalizację na kilku aktywnych ekranach, które można wypełnić aplikacjami i widżetami oraz przełączać szybkim ruchem palca. Nowa architektura grafiki 2D i 3D wykorzystuje w pełni możliwości akceleratora sprzętowego urządzenia, dzięki czemu interfejs działa szybko i od razu reaguje na działania użytkownika. Lepsze zarządzanie pamięcią i wizualny menedżer zadań przenoszą Symbian^3 na nowy poziom wydajności wielozadaniowej, co umożliwia bardzo wygodny podgląd i sprawne przełączanie aktywnych aplikacji.

 

Qt dla twórców oprogramowania

Nokia N8 jest pierwszym urządzeniem Nokia zintegrowanym ze środowiskiem programistycznym Qt. Środowisko to upraszcza tworzenie oprogramowania. Raz opracowana aplikacja może być następnie wdrożona w różnych wersjach systemu Symbian oraz innych platformach oprogramowania. Nokia udostępniła także wszechstronny i łatwy w użyciu zestaw programistyczny Nokia Qt SDK w początkowej wersji beta, by twórcy aplikacji mogli zapoznać się z możliwościami Qt.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Nokia N8 wyposażona jest w ekran AMOLED typu multitouch o przekątnej 3,5”, co wprowadza nową jakość w obsłudze gier, aplikacji mobilnych i multimediów.
  • Ponadto urządzenie posiada bezpłatną, ogólnoświatową nawigację samochodową i pieszą z najnowszą wersją Ovi Map, dzięki której można znaleźć adresy i ciekawe miejsca w ponad 70 krajach.
  • Telefon dostępny będzie w 5 kolorach: czarnym, białym, zielonym, pomarańczowym i niebieskim.

Najnowszy Sony Ericsson XPERIA X10

 

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej