Strona główna / Na czasie / Polska wśród największych spamerów
poniedziałek 10 maj 2010 | eRKa
Polska wśród największych spamerów
Z opublikowanego przez firmę  Sophos raportu zawierającego listę dwunastu najbardziej spamujących krajów wynika że Polska znalazła się w niechlubnej „parszywej dwunastce”.

Stany Zjednoczone nadal królują na liście, odpowiadając za więcej niż 13 procent światowego spamu, codziennie rozsyłają setki milionów wiadomości - śmieci. Jednak najbardziej znaczący kraj, Chiny - często oskarżany o cyberprzestępczość zajął dopiero 15 miejsce i jest odpowiedzialny za przekazywanie zaledwie 1,9% światowego spamu.

Lista dwunastu krajów, które od stycznia do marca 2010 r. wysłały najwięcej spamu kształtuje się następująco:

Najwięksi spamerzy

"Oczy wszystkich skierowane są nie tyle na kraje obecne na liście, ale na ten, który z listy zniknął. Mowa o Chinach, które zdaniem wielu uchodzą za główne źródło cyberataków na zagraniczne firmy i sieci rządowe, ale w ciągu minionych 12 miesięcy pokazały światu, że ilość przekazywanych przez ich komputery wiadomości-śmieci stale maleje”, powiedział Graham Cluley, starszy konsultant ds. technologii w Sophos. „Korea Południowa, Brazylia, Indie oraz wiodące prym Stany Zjednoczone – odpowiadają za ponad 30% wszystkich wiadomości spam na świecie."

Według kontynentów, Azja nadal dominuje w ilości spamu, ponad jedna trzecia niechcianych wiadomości pochodzi z tego regionu. Mimo, że USA jest na szczycie listy, Ameryka Północna jako całość zmniejszyła przepustowość spamu od ostatniego kwartału, spadła z drugiego na trzecie miejsce.

  • Azja 33,7%
  • Europa 31,2%
  • Ameryka Północna 16,9%
  • Ameryka Południowa 14,7%
  • Afryka 2,6%
  • Inne 0,9%

Zakazany handel

Szacuje się, że spam stanowi aż 97 procent wszystkich wiadomości e-mail otrzymywanych przez serwery pocztowe firmy - obciąża zasoby sprzętowe i marnuje czas pracowników, którzy zamiast efektywnie pracować, usuwają nadmiar niechcianych wiadomości. Spam stosowany jest w dużej mierze jako metoda sprzedaży podrobionych lub nielegalnych towarów, takich jak farmaceutyki, luksusowe zegarki, fałszywe dyplomy. Praktycznie wszystkie wiadomości tego typu pochodzą z zainfekowanych złośliwym oprogramowaniem komputerów (zwanych botami lub zombie), które są kontrolowane przez cyberprzestępców.

Użytkownicy komputerów mogą na wiele sposobów, bezwiednie, umożliwić, aby ich komputery stały się częścią botnetu. Wystarczy, że klikną na niebezpieczne linki, często zawarte w wiadomości spam. Jedynym sposobem na zmniejszenie ryzyka zainfekowania jest uruchomienie ochrony antyspamowej i antymalware oraz dbanie o aktualizowanie na bieżąco łat bezpieczeństwa dla zainstalowanego oprogramowania.

Sophos zaleca, aby firmy automatycznie aktualizowały oprogramowanie antywirusowe i uruchomiły skonsolidowane rozwiązania dla poczty e-mail oraz przeglądarek internetowych, aby bronić się przed spamem i wirusami.

Niebezpieczne trendy 2010

 

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej