Strona główna / Na czasie / Nowa AutoMapa 6.5: wyznacza kierunek nawigacji
wtorek 01 czerwiec 2010 | eRKa
Nowa AutoMapa 6.5: wyznacza kierunek nawigacji
Najnowsza AutoMapa 6.5 to jedna z największych aktualizacji programu w jego ponad siedmioletniej historii. Obok  najnowszych map użytkownicy otrzymają - LiveDrive! i Smart Routes - nowatorskie technologie pokonywania korków, oraz szereg nowych funkcji.

„To jedna z największych i najbardziej kompleksowych aktualizacji AutoMapy w jej siedmioletniej historii. Usprawnienia i zmiany są efektem uważnego wsłuchiwania się i dialogu z naszymi użytkownikami.” – powiedział Janusz M. Kamiński, szef PR i Marketingu AutoMapy. – Wiemy, jak duże są oczekiwania wobec lidera rynku, dlatego staramy się nie tylko spełniać oczekiwania setek tysięcy Polaków podróżujących z AutoMapą, ale przede wszystkim sprawiać, żeby innowacje i potężne zaplecze technologiczne, które stoi za AutoMapą były dla nich przyjazne i użyteczne”.

Mapa Polski opracowana przez Geosystems Polska, zawiera aż 2,7 miliona dokładnych punktowych adresów, 1,3 miliona budynków opracowanych w technologii 3D oraz 2,9 miliona ich kształtów. O blisko 2,5 tysiąca wzrosła również liczba planów nawigacyjnych miast i miejscowości w Polsce osiągając poziom 13148 sztuk. Mapa Europy, przygotowana przez NAVTEQ - światowego lidera rynku map, zawiera plany nawigacyjne 44 krajów dostępne w najnowszej dostępnej specyfikacji, przewyższającej swoją dokładnością wiele światowych systemów GPS.

 Posiadacze AutoMapy już od ponad roku korzystają z systemu informacji o korkach AutoMapa Traffic dostępnego w trybie on-line zarówno w programie AutoMapa, jak i na stronach www.Targeo.pl.

Inteligentne technologie

Najnowsza wersja AutoMapa Traffic oparta jest na dwóch inteligentnych technologiach wyznaczania tras, które radykalnie skracają czas dojazdu. Użytkownicy smartfonów i urządzeń nawigacyjnych posiadających dostęp do Internetu wspierani są technologią LiveDrive! pozwalającą na otrzymywanie i wysyłanie bieżących informacji o korkach i utrudnieniach drogowych. Gdy tylko AutoMapa zorientuje się, że na trasie przejazdu tworzy się korek, inteligentne rozwiązania LiveDrive! przeanalizują sytuację i przeliczą, czy korzystniejsze będzie wyznaczenie tras alternatywnych, czy też zator powinien za chwilę zniknąć i warto nie zmieniać pierwotnej trasy. Z najnowszą wersją systemu AutoMapa Traffic, będąc w obcym mieście pokonamy korki tak sprawnie, jak rodowity mieszkaniec doskonale znający specyfikę lokalnego ruchu.

Omija korki bez internetu

AutoMapa nie zapomina również o użytkownikach posiadających urządzenia PND bez dostępu do Internetu. Unikatowa technologia SmartRoutes wykorzystuje doświadczenia innych użytkowników dróg, którzy przejeżdżają dziennie ponad 4 miliony kilometrów po polskich drogach. Tworzy to obraz sytuacji drogowej zarówno w miastach, jak i poza nimi. Rozwiązanie takie pozwala na udostępnienie wszystkim użytkownikom nie tylko informacji o bieżącej sytuacji na drogach w trybie on-line, ale również umożliwia prognozowanie jej rozwoju w zależności od pory dnia i godziny oraz dnia tygodnia.

 Aby zapewnić aktualność danych dla technologii SmartRoutes, AutoMapa przygotowała i udostępniła aplikację AM Center, narzędzie dla wszystkich urządzeń nawigacyjnych nie posiadających dostępu do Internetu pozwalające na wymianę informacji o ruchu drogowym! Dzięki AM Center urządzenia z AutoMapą 6.5 oraz jej przyszłymi wersjami, które nie posiadają możliwości bezpośredniej wymiany informacji z Internetem mogą być zasilane aktualnymi danymi, aby najefektywniej wyznaczać drogę z uwzględnieniem statystycznych danych korkowych.

 Więcej POI

AutoMapa 6.5 to również największa w Polsce baza Użytecznych Punktów (POI). Dzięki połączeniu baz danych AutoMapy i Miplo.pl ich liczba osiągnęła poziom 560 tysięcy sztuk w samej tylko mapie Polski. Aby ułatwić korzystanie z tak potężnej bazy danych, wprowadzono możliwość szybkiego wyszukiwania POI i kategorii POI po nazwie, również bez konieczności wyboru kategorii. Dla użytkownika oznacza to szybkość i wygodę przy zachowaniu maksymalnej przejrzystości bazy. Dodatkowo, specjalnie stworzone kategorie „Podręczne” oraz „Ostatnio używane” znacznie ułatwiają szybki dostęp do wybranych POI. Można je tworzyć, usuwać i zmieniać ich kolejność.

 Podróż bez mandatu

Użytkownicy AutoMapy już od dawna mogą korzystać ze stale aktualizowanej bazy znaków ograniczeń prędkości. Dzięki tej funkcji, nawet, gdy kierowca nie zauważy ograniczenia, wystarczy rzut oka na ekran nawigacji by przekonać się, z jaką prędkością powinien jechać, by uniknąć mandatu. W najnowszej wersji AutoMapy funkcja ta została wzbogacona o sygnalizator przebywania w terenie zabudowanym.

 Odświeżony interfejs

Odświeżony interfejs użytkownika sprawi, że nawet początkujący użytkownicy nawigacji GPS bez trudu wyznaczą trasę i dotrą do celu. Użytkownicy AutoMapy mają możliwość skorzystania z dwóch wersji interfejsu. „Menu proste” daje dostęp do najbardziej podstawowych funkcji programu skupiając się na prostocie obsługi. Menu zaawansowanie otwiera przed bardziej doświadczonymi użytkownikami wszelkie funkcje dostępne w AutoMapie. Interfejs użytkownika został dodatkowo wzbogacony o płynną, miłą dla oka animację doskonale pokazującą, który z elementów Menu został wybrany, a na mapie pojawiły się poziome etykiety ulic „pływające” nad mapą w trybie jazdy z nawigacją z widokiem 3D niezwykle ułatwiając poruszanie się w gęstej, miejskiej zabudowie.

 Za granicą – jak po sznurku

Zbliżający się okres wakacyjny będzie czasem wielu zagranicznych podróży. W krajach obcojęzycznych kierowcy często spotykają się z problemem prawidłowego odczytu tablic informujących o zjazdach z autostrady czy wyboru dalszego kierunku podróży. Dzięki Asystentowi Pasa Ruchu w AutoMapie, polski kierowca będzie mógł w pełni skupić się na prowadzeniu pojazdu bez obaw związanych ze złym wyborem drogi. Asystent Pasa Ruchu AutoMapy przeprowadzi go przez najtrudniejsze skrzyżowania i rozjazdy bezbłędnie wskazując pasy, na których należy ustawić samochód aby nie zboczyć z trasy.

Dla zawodowców

 Jako jedyny w Polsce posiada unikatowe dane przeznaczone do wyznaczania tras dla samochodów ciężarowych zawierające m.in. ponad 23 tysiące znaków ograniczenia tonażu, ponad 1200 znaków określających wysokość wiaduktu i ponad 2200 wiaduktów, których wysokość została zmierzona dalmierzem laserowym na potrzeby przejazdów nienormatywnych. AutoMapa uwzględnia również dane dotyczące dopuszczalnego nacisku na oś pojazdu dla wszystkich dróg krajowych i wojewódzkich zgodnie z rozporządzeniem Ministra Transportu. To wszystko sprawia, że wielu zawodowych kierowców korzysta z AutoMapy zarówno w pracy, jak i prywatnie. Aby ułatwić korzystanie z AutoMapy zarówno w aucie typu TIR, jak i w samochodzie osobowym w najnowszej AutoMapie 6.5 wprowadzono profile użytkownika pozwalające jednym kliknięciem przełączyć się np. z profilu ciężarowego na osobowy. Nie trzeba dzięki temu pamiętać o przełączaniu wszystkich funkcji dopasowujących AutoMapę do innego pojazdu.

 Dane mapowe wykorzystywane w programie AutoMapa, jako jedyne są aktualizowane aż do sześciu razy w ciągu roku, dlatego też uruchomione zostało utomatyczne powiadomienie o wygaśnięciu subskrypcji na dostęp do aktualizacji map oraz powiadomienie o korzystaniu ze zbyt starej wersji mapy. Dokładność map ma szczególne znaczenie przy wykorzystaniu systemu AutoMapa Traffic.

Jak zwykle, nowa wersja programu i map dostępna jest dla wszystkich użytkowników posiadających ważną subskrypcję. Pobrać ją można ze strony www.AutoMapa.pl

POLECAMY:

Ranking najpopularniejszych nawigacji

Podobne artykuły
zobacz więcej
Nazwa.pl
więcej
Video
więcej
Video"
więcej