Strona główna / Na czasie / SUSE MeeGo: system do tabletów
środa 02 czerwiec 2010 | erka
SUSE MeeGo: system do tabletów
Podczas targów Computex w Taipei Novell zapowiedział udostępnienie SUSE MeeGo, objętego pełnym wsparciem systemu operacyjnego dla netbooków. Novell spodziewa się, że już w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy na rynek zaczną trafiać urządzenia różnych producentów z fabrycznie zainstalowanym systemem SUSE MeeGo.

SUSE MeeGo wykorzystuje kod powstały w ramach projektu MeeGo, zapoczątkowanego przez firmy Intel i Nokia w celu stworzenie nowego, opartego na Linuksie systemu operacyjnego dla nowej generacji netbooków i innych urządzeń mobilnych. SUSE MeeGo daje użytkownikom atrakcyjną i przystępną cenowo alternatywę dla istniejących systemów.

MeeGo to efekt połączonych prac nad projektem Moblin firmy Intel oraz Maemo firmy Nokia. Z kolei SUSE MeeGo jest efektem długotrwałej współpracy firm Novell i Intel (zobacz: www.novell.com/pl-pl/promo/lp/moblin.html ), mającej na celu upowszechnienie systemu Moblin wśród producentów i projektantów sprzętu. Wysiłki owe odniosły znaczny sukces – wielu dużych dostawców, takich jak Samsung i MSI, włączyło do swej oferty netbooki i urządzenia mobilne z systemem SUSE MoblinNovell, wiodący uczestnik projektu Moblin, jest obecnie jednym z najważniejszych uczestników prac nad rozwojem MeeGo. W celu wsparcia rozwoju nowych systemów operacyjnych opartych na Linuksie, we współpracy z miejscowym rządem Novell utworzył na Tajwanie placówkę Novell OpenLabs.

„Udział Novella w projekcie MeeGo potwierdza zaangażowanie firmy w rozwój mobilnych systemów linuksowych” – mówi Doug Fisher, wiceprezes Software & Services Group i dyrektor generalny działu oprogramowania systemowego w Intel Corporation. „System SUSE MeeGo i platformy sprzętowe oparte na procesorach Intel Atom przyczynią się do zwiększenia wyboru środowisk linuksowych na netbookach i nowych urządzeniach mobilnych.”

POLECAMY: MeeGo w samochodzie 

Podobne artykuły
zobacz więcej
Nazwa.pl
więcej
Video
więcej
Video"
więcej