Strona główna / Na czasie / Jaka jest przyszłość desktopu?
niedziela 13 czerwiec 2010 | Cezary Tchorek-Helm
Jaka jest przyszłość desktopu?
Wg Gartnera do 2012 roku 60 procent wszystkich desktopów powinno być zwirtualizowane. Wirtualizacja desktopów to możliwość oddzielenia oprogramowania od fizycznie istniejącego komputera – przy umożliwieniu korzystania z sieci. Rynkowi usług wirtualnych desktopów oferuje swe rozwiązania Citrix – jeden z wielkich dostawców zarówno dla firm jak i odbiorców indywidualnych.

Według Citrix podstawą wirtualizacji desktopów są technologie, które wpływają na środowisko komputerowe użytkownika, niezależnie od wykorzystywanego urządzenia. Są to m.in.: infrastruktura desktopów wirtualnych (VDI), strumieniowe dostarczanie desktopów, wirtualizacja aplikacji (poprzez hosting lub streaming), lokalna wirtualizacja desktopów oraz zarządzanie profilami użytkowników. Przeniesienie systemu operacyjnego komputera PC do centrum danych ułatwia zarządzanie desktopami i ich zabezpieczanie. Hostowane wirtualne desktopy działają na serwerach w centrach danych, a użytkownik może uzyskać do nich dostęp wykorzystując różnorodne urządzenia. Niemniej główną zaletą jest fakt, że zarówno dane jak i aplikacje nie są przetwarzane w punktach końcowych.  

 

Dlaczego warto rozważyć wirtualizację desktopów

Najpopularniejsza obecnie metoda zarządzania desktopami polega na dostarczeniu użytkownikom urządzeń, na których dział IT instaluje „standardowy” obraz. Według ocen wydatki na sprzęt i oprogramowanie desktopowe stanowią tylko 20-30% kosztów, reszta to koszty konserwacji i utrzymania. Dodatkowo, gdy sprzęt zostanie zniszczony, zgubiony lub skradziony, dane korporacyjne zostają również utracone.

  • Wirtualizacja desktopów eliminuje konieczność wielokrotnego wykonywania czynności obligatoryjnych przy tradycyjnej infrastrukturze desktopowej, a mających na celu zagwarantowanie, że wszystkie stacje robocze zawierają najnowsze poprawki, aktualizacje i odpowiednie wersje oprogramowania.
  • Łatwiejsze zarządzanie desktopami w skali całej firmy oraz lepsze zabezpieczenie danych poprzez centralizację zarządzania (funkcja ważna dla firm, które dbają o ochronę swoich poufnych danych).
  • Wyższa wydajność systemu operacyjnego: wydajność wirtualnego desktopu nie zmniejsza się w miarę, jak rejestr Windows zapełnia się aktualizacjami i instalacjami nowych programów. Najnowsze aktualizacje desktopu wirtualnego i aplikacji są automatycznie instalowane za pośrednictwem centralnego, „nadrzędnego" systemu operacyjnego, który jest następnie strumieniowo dostarczany do wszystkich komputerów w organizacji.
  • Eliminacja konfliktów aplikacji i zoptymalizowana wydajność systemu poprzez utrzymywanie aplikacji i desktopów w stanie „pierwotnym”. Można to osiągnąć przez oddzielenie desktopu od aplikacji.

Citrix XenDesktop

  • Obecna oferta dzieli klientów wg potrzeb oraz skali działania, co przekłada się na liczbę maszyn. I tak pracownicy wykonujący zadania powtarzalne, np.: call center dostają 1 maszynę (i oprogramowanie) zaś multiplikowany jest jedynie dostęp. W tej wersji oferty nazywanej Hosted Shared potrzeba minimum 500 użytkowników.  
  • Drugim typem usługi jest Hosted VDI skierowanym do pracowników biurowych, którzy użytkują już kilka maszyn. W tym modelu dopuszcza się do 125 maszyn na serwer wirtualny oraz możliwość personalizacji.
  • Masową odmianą XenDesktop jest Streamed VHD wykorzystujący istniejącą infrastrukturę i zapewniający ponad 5000 użytkowników na serwer.
  • Rozwiązaniem łączącym zalety pracy on oraz offline jest Local VM umożliwiający pracę zasobem komputera w obu trybach (zasoby są on-line) zaś łączenie się następuje przez aplikację XenClient. Umożliwia to m.in. pracę na jednym komputerze przy wykorzystaniu jednoczesnym wielu systemów operacyjnych – np. Widows 7 oraz Windows XP.

Desktop jako usługa (DaaS)

Pojęcie „desktopu jako usługi” (DaaS) dotyczy centralizacji desktopów i dostarczania ich w postaci usługi pracownikom znajdującym się różnych lokalizacjach. Model DaaS, oparty na zasadzie „zarządzaj raz, dostarczaj wszędzie”, oferuje skalowalność operacyjną i bezpieczne środowisko pracy na wielu różnych urządzeniach. DaaS zapewnia również większą wydajność poprzez dostarczanie użytkownikowi „standardowego” obrazu desktopu przy każdorazowym logowaniu pracownika.

Wirtualizacja kliencka

Wirtualizacja kliencka umożliwia współistnienie wielu odizolowanych systemów operacyjnych w jednym urządzeniu końcowym. Warstwa separacji (abstrakcji) między systemami operacyjnymi pozwala zainstalować zarówno „desktop osobisty” jak i „służbowy” na tym samym sprzęcie, a jednocześnie całkowicie chronić jedno środowisko przed drugim. Zastosowanie wirtualizacji klienckiej pozwala zatem na stworzenie standardowego, firmowego wirtualnego desktopu ze wszystkimi wymaganymi regułami i zasadami, a jednocześnie zostawić użytkownikowi przestrzeń osobistą. Kliencki wirtualny desktop jest zarządzany przez centralny serwer, który okresowo sprawdza go, by w miarę potrzeby zainstalować poprawki systemu operacyjnego lub zaktualizować poszczególne aplikacje. W przeciwieństwie do innych typów desktopów wirtualnych, desktop kliencki nie jest zależny od połączenia sieciowego z serwerem, zatem możliwe jest odłączenie laptopa od sieci co jednocześnie nie będzie miało wpływu na jego funkcjonowanie.

Citrix a Polska

W 2008 roku Citrix wszedł na rynek wirtualizacji desktopów, oferując XenDesktop 2.0.  Wersja XenDesktop 4 została wydana w październiku 2009 roku. Niedawno wprowadzono również rozwiązanie XenClient, projekt realizowany we współpracy z firmą Intel. XenClient to pierwszy na rynku kliencki hiperwizor, działający bezpośrednio na komputerze stacjonarnym lub laptopie użytkownika. XenClient jest technologią umożliwiająca działanie desktopów wirtualnych bez połączenia z siecią. Obecnie Citrix posiada 1100 klientów w Polsce a rynek obsługuje 50 partnerów.

Citrix i Microsoft

Wes Wasson, wiceprezes i szef marketingu Citrix’a podkreślił, że „celem pierwszorzędnym firmy w Polsce jest edukacja oraz rynek wirtualizacji desktopów”. W kontekście działań konkurencji – głównie firmy VMware, Wasson stwierdził, że Citrix nie nastawia się na rynek wielkich data center oraz wirtualizację serwerów, kładąc nacisk na współpracę z Microsoft w sferze edukacji oraz wspólną ofertę oprogramowania”. Citrix i Microsoft oferują VDI dla rozpoczynających usługę za 50% opłaty w przypadku podłączenia 250 użytkowników zaś dla opuszczających platformę VMware 1 rok bez opłat w przypadku 500 użytkowników. W przypadku odnowienia licencji na rozwiązanie Xen, w następnym roku użytkowania Citrix daje gwarancję niższej opłaty niż standardowa i możliwość podwojenia liczby użytkowników w obrębie tejże opłaty. Citrix prowadzi też wspólnie z Microsoftem działania proof of concept.

iPad z Windowsem

Do sprawniejszego posługiwania się oprogramowaniem w chmurze, szczególnie przez platformę Apple czyli iPada, Citrix wdrożył dostępny w AppStore Citrix Receiver. Oprogramowanie to umożliwia zdalne połączenie się z pulpitem (maszyną gdzie zainstalowano Windows lub Mac OS) i korzystanie z posiadanych zasobów przy użyciu dowolnego systemu operacyjnego. iPad z Widowsami działał nieco wolno ale takie były warunki dostawy Internetu w hotelu Bristol w Warszawie. Biorąc jednak pod uwagę odległość do chmury „i z powrotem” – Windows chodził na iPadzie znośnie.

Koszt Citrix Receiver wynosi zero zaś instalacja jest intuicyjna.

Wirtualizacja w firmach wg badania VMware

Windows na Maca

Podobne artykuły
zobacz więcej
Nazwa.pl
więcej
Video
więcej
Video"
więcej