Strona główna / Na czasie / W outsourcingu IT lepiej
piątek 09 lipiec 2010 | Kinga Nurska
W outsourcingu IT lepiej
Praca w outsourcingu IT daje więcej możliwości rozwoju i lepsze zarobki. Praca taka często jednak wiąże się z częstymi zmianami projektów i klientów końcowych oraz większą presją.
Tagi: it, firma, praca,

Firmom coraz bardziej opłaca się wynajmować specjalistów do obsługi konkretnych projektów lub procesów biznesowych. Rośnie liczba strategicznych działań, które obsługiwane są przez zewnętrznych konsultantów. Równocześnie rozwija się offshoring, czyli przenoszenie wybranych działań za granicę. Dlatego też coraz więcej firm - od kilkuosobowych przedsiębiorstw do dużych międzynarodowych korporacji konsultingowych – żyje z wynajmu kompetencji.

W outsourcingu IT zarabia się głównie na trzech grupach specjalistów.

  • Pierwsza zajmuje się konsultingiem i sprzedażą usług informatycznych.
  • Druga realizuje dla klientów konkretne projekty informatyczne.
  • Trzecią grupę stanowią byli pracownicy klientów – firm, które doszły do wniosku, że zamiast zatrudniać specjalistę u siebie, bardziej opłaca się go wynająć. Każdą z tych grup cechują inne zarobki i warunki pracy, każda przewiduje inne ścieżki kariery.

Projektowcy

Największą grupą stanowią specjaliści dedykowani do obsługi wybranych części większych projektów. Wśród nich są m.in. programiści, administratorzy baz danych, testerzy oprogramowania, oraz kierownictwo niższego szczebla. Zdaniem firm konsultingowych to właśnie ta grupa będzie w najbliższych latach najszybciej rosła.

Stratedzy IT

Najlepiej opłacani specjaliści to konsultanci, którzy współpracują z zarządami klientów, świadcząc usługi doradcze – zajmują się strategiami IT lub odpowiadają za sprzedaż usług informatycznych. W grupie tej najszybciej się awansuje i najwięcej zarabia. Jednak praca ta wiąże się z ogromnymi kosztami, o których rzadko się wspomina. Jest to wielka presja, stres i odpowiedzialność. Do tego dochodzą ogromne wymagania klientów i przełożonych, potrzeba ciągłej dyspozycyjności, pracy po godzinach – poświęcenia siebie pracy. „Stres w pracy rekompensuje duży dynamizm i brak nudnej jednostajności. Możliwości zmierzenia się z nowymi problemami często motywują do dalszej pracy dużo mocniej, niż wyższe wynagrodzenie” – mówi Krzysztof Napora, Dyrektor Działu Project Portfolio Management w StrictWise, spółce świadczącej usługi doradcze IT.

Najemnicy

Trzecią grupę stanowią pracownicy, których firmy wolą wynajmować niż zatrudniać u siebie. Choć przejęcie pracowników przez firmę wynajmującą personel w efekcie zmniejsza koszty obsługi informatycznej, w praktyce takie przenosiny zmuszają specjalistów do cięższej pracy. Nowy pracodawca dba o efektywność w pracy. Wprowadza więc normy, wedle których pracownicy mają mniej czasu na wykonanie tych samych czynności. W takim środowisku pracownik przestaje wierzyć, że jest kimś niezastąpionym i zaczyna bardziej się starać, często nawet za niższe wynagrodzenie.

Mit samolotu

W branży panuje pogląd, że praca konsultanta IT oferuje możliwości, których często nie ma na innych stanowiskach. Konsultanci mają dostęp do zróżnicowanych projektów i wielu firm, nawiązują cenne relacje. Jednego dnia pracuje się w Warszawie, drugiego już się jest za oceanem lub na Bliskim Wschodzie. Wielu gloryfikuje ten zawód, widząc w nim same plusy, a przecież nie każdy lubi być ciągle w podróży, z dala od domu. Dlatego coraz częściej konsultanci mogą mieć wybór – decydują się na pracę np. tylko w Polsce lub jednym innym kraju lub też potwierdzają swoją gotowość do częstych wyjazdów.

Specjaliści którzy wyłącznie obsługują projekty, rzadziej mają wybór. Zazwyczaj pracują tam, gdzie prowadzony jest projekt – również za granicą. Odmowa wyjazdu jest najczęściej niemile widziana i może zakończyć współpracę z pracodawcą, który wymaga elastyczności. W Edge Solutions rozwiązano ten problem. „Podczas naboru pytamy pracowników o preferencje dotyczące wyjazdów. Możliwa jest praca stacjonarna w różnych miastach Polski, ale często projekty wymagają przeniesienia się np. na kilka miesięcy do innego kraju. Te preferencje bierzemy pod uwagę podczas planowania realizacji kolejnych zleceń” – mówi Bartosz Kalinowski.

Coraz więcej polskich firm na bazie swojego doświadczenia planuje eksport usług. Rozwój rynku dla doświadczonych specjalistów oznaczać będzie więcej możliwości wyboru lokalizacji pracy. Obecnie o projekty zagraniczne najczęściej starają się młodsi pracownicy, ale i wśród starszych nie ma problemu ze znalezieniem lidera zespołu, który na kilka miesięcy wyjechałby zagranicę. W gorszej sytuacji są pracownicy szeregowi, którzy ze względu na możliwość zastąpienia ich innymi, muszą dostosowywać się do oczekiwań pracodawcy.

Drabina zarobków

Wraz z rozwojem rynku outsourcingu IT różnicują się zasady zatrudniania specjalistów. Popularnym modelem współpracy jest umowa ramowa i rozliczanie się z pracodawcą ryczałtowo, w oparciu o faktury. Specjaliści zakładają działalność gospodarczą i umawiają się na miesięczną, stałą kwotę, najczęściej niezależną od projektów. W innych przypadkach wynajmowani pracownicy są zatrudniani na etat i pracują w pełnym lub cząstkowym wymiarze. Tryb zatrudnienia może być przedmiotem negocjacji. Wiele zależy od indywidualnych preferencji pracownika. W sektorze tym trudno o dodatkowe benefity czy bonusy. Jeśli się one zdarzają, to w grupie najdroższych konsultantów, choć coraz więcej firm różnicuje system wynagrodzeń, wprowadzając elementy motywacyjne i prowizje.

Od 2.000 do 20.000 złotych miesięcznie

Najlepiej wynagradzani są konsultanci, najgorzej szeregowi pracownicy, dedykowani do obsługi prostych, powtarzalnych działań. Rozstrzał kwot jest ogromny. Najniższe pensje w średnich miastach zaczynają się od 2 tys. zł. Liderzy i kierownicy projektów mogą zarabiać nawet 10 tys. Korporacje,duże i międzynarodowe firmy ustalają zarobki na wyższym poziomie. W tych środowiskach prędzej też można liczyć na umowę o pracę oraz bonusy uzależnione od wyników i wyjazdów zagranicznych. W dużych firmach zakres zarobków wynosi od 4 tys. do 20 tys. złotych lub więcej, jeśli np. pracownik zostanie w spółce dyrektorem działu lub partnerem.

Warunki pracy – pieniądze to nie wszystko

Nie jest prawdą, że ten, kto zarabia najwięcej, ma najlepsze warunki pracy. Wraz z poziomem pensji rośnie presja, odpowiedzialność i tempo pracy. W tej branży można dużo zarobić, ale dla pracowników liczą się również perspektywy rozwoju, szanse na awans oraz atmosfera w miejscu pracy. Osoby zarabiające najwięcej, są eksploatowane do tego stopnia, że często w wieku 45 lat myślą o przebranżowieniu. „Z drugiej strony, konsultanci odgrywają u klientów kluczowe role, przez co są bardzo poszukiwani na rynku pracy. Sprawdzają się na szerszym polu działania, zdobywają duże doświadczenie w różnych branżach. W efekcie ich wartość ciągle wzrasta i osoby te są coraz bardziej pożądane przez różnych pracodawców” – przyznaje Krzysztof Napora.

Polska to nie jest innowacyjny kraj

 

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej