Strona główna / Na czasie / Top 5 cyfrowych kamer wideo
środa 14 lipiec 2010 | Cezary Tchorek-Helm
Top 5 cyfrowych kamer wideo
Opublikowano dane dotyczące najpopularniejszych kamer wideo w Polsce. Klienci preferują modele z trybem Full HD a średnia cena kamery to 2700 złotych. Takie wyniki przyniósł raport sprzedaży internetowego sklepu Komputronik.pl. Co interesujące, liderem sprzedaży w czerwcu 2010 jest poręczna "pistoletowa" kamera Toshiba Camileo P10 w cenie 399 zł. Redakcyjny dostawca kontentu wideo – firma HWMedia, używa co prawda sprzętu profesjonalnego ale uznała Camileo za doskonały sprzęt do rejestracji podręcznej.


Z danych Komputronik.pl wynika, że - poza liderem najnowszego rankingu - popytem cieszą się kamery z górnej półki. Takie, które gwarantują nagrywanie w jakości Full HD w każdych warunkach i dysponują co najmniej 10-krotnym zoomem optycznym. Chętnie wybierane są modele z dyskami twardymi (o pojemności nawet 240 GB), co pozwala na wielogodzinne nagrywanie filmów.

You Tube must be (or Dailymotion.pl)

Polscy użytkownicy sprzętu wideo zdają się cenić możliwości serwisu YouTube. Najchętniej kupowana w czerwcu kamera to idealne urządzenie do łatwej publikacji własnych filmów w Internecie. Komputer automatycznie rozpoznaje produkt marki Toshiba i nie wymaga instalowania dodatkowego oprogramowania. Rozwiązania ułatwiające "lansowanie się" w sieci ma też sprzęt JVC (konkretnie przycisk bezpośredniego ładowania plików wideo do YouTube) oraz Sony (oprogramowanie PMB do przesyłania materiałów do serwisów internetowych).

 

 

Top 5


  • Toshiba Camileo P10 za 399 złotych to jedna z kamer, które za relatywnie niewielką kwotę użytkownik otrzymuje poręczną, "pistoletową" kamerę z możliwością nagrywania filmów w jakości HD, 4-krotnym zoomem, 2,5-calowym ekranem oraz 5-megapikselową matrycą. Produkt dysponuje stabilizatorem obrazu, wyjściem HDMI, ręczną i automatyczną regulacją ostrości, a przy tym waży niecałe 150 g. Materiały wideo zapisywane są na karcie pamięci SD. Ekran można po rozłożeniu obracać o 270 stopni.
  • JVC GZ HD-500 to kamera z wyższej półki z wbudowanym dyskiem twardym o pojemności 80 GB w cenie 1549 złotych. Dysk twardy pozwala na swobodne nagrywanie obrazu nawet do 33 godzin. Użytkownik doceni poza tym 20-krotny zoom optyczny oraz matrycę CMOS o rozdzielczości 1,37 megapikseli. Filmy nagrywane są w rozdzielczości Full HD (1920x1080/50P) i wyświetlane na dużym 2,7-calowym wyświetlaczu LCD. W trakcie pracy przydatny okazuje się zaawansowany stabilizator obrazu. Urządzenie wyposażono w obiektyw Konica Minolta HD, a także gniazda pamięci na karty MicroSD, bądź MicroSDHC oraz wyjście HDMI. Kamera JVC oferowana jest z oprogramowaniem Pixela Everio MediaBrowser dla systemu Microsoft Windows.
  • Panasonic HDC-SD200 na karty SD/SDHC, z potrójnym przetwornikiem obrazu (3xCMOS ) i 9-megapikselową matrycą kosztuje 2599 złotych. Użytkownik otrzymuje w zamian 12-krotny zoom optyczny (aż 700-krotny cyfrowy), 2,7-calowy wyświetlacz LCD i możliwość nagrywania dobrej jakości filmów przy słabym oświetleniu (1 luks). Minimalna szybkość migawki wynosi 1/25 sek., zaś maksymalna 1/8000. Model dysponuje wyjściem HDMI oraz analogowym kompozytowym wyjściem AV.
  • Canon Legria HV40 to kamera na 4. miejscu pod względem popularności w rankingu Top 5. Kamer nagrywa na tradycyjnych nośnikach MiniDV i kartach pamięci mini SD. Za 3699 złotych otrzymujemy możliwość korzystania z trybu nagrywania progresywnego 25p i optycznej stabilizacji obrazu SuperRange. Model wyposażono w 10-krotny zoom optyczny, wyjście HDMI oraz analogowe kompozytowe wyjście AV. Kamera Legria HV40 odziedziczyła system HD z uznanego modelu HV30. Połączenie oryginalnego obiektywu wideo HD firmy Canon, światłoczułej matrycy Full HD CMOS i procesora DIGIC DV II oferuje doskonałą jakość HDV1080i (High Definition Video) dla nagrań na taśmach.
  • SONY HDR-XR550VE jest najdroższym i najbardziej zaawansowanym technologicznie urządzeniem w najnowszym rankingu Komputronik.pl. Kamera kosztuje aż 5199 złotych i posiada wbudowany dysk twardy o pojemności 240GB oraz nagrywa obraz Full HD w standardzie AVCHD. Filmy mogą być także zapisywane na kartach Memory Stick PRO Duo. Kamera w trybie FX rejestruje materiał filmowy 1920x1080 z prędkością 24 Mb/s. Matryca Exmor R CMOS (rozdzielczość 6631 tys. pikseli) i ulepszony procesor obróbki obrazu BIONZ zapewniają dobrej jakości obraz nawet przy słabym świetle (minimalne oświetlenie - 3 luksy przy czasie otwarcia migawki 1/30).  Wygodę użytkowania podnosi szerokokątny obiektyw (Sony G Lens) z 10-krotnym zoomem optycznym oraz panoramiczny wyświetlacz o wielkości 3,5 cala i rozdzielczości 921 tys. punktów z panelem dotykowym. Dla osób, które często podróżują przydatny okaże się automatyczny zapis danych geolokalizacyjnych z GPS w filmach i fotografiach.
Najlepsze nawigacje 2010 - top5

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej