Strona główna / Na czasie / Wizualizacja: klucz do biznesu
poniedziałek 26 lipiec 2010 | Cezary Tchorek-Helm
Wizualizacja: klucz do biznesu
Już 4000 lat temu pewien chiński cesarz z dynastii Xia stwierdził, że “jeden obraz wart więcej niż tysiąc słów”, a ludzie zdali sobie sprawę z mocy obrazów wizualnych. Obecnie, badania pokazują, że ponad 80 procent ludzkich zdolności poznawczych jest uwarunkowanych poprzez wzrok a prezentacje słowne, wzbogacone o przekazy wizualne, zwiększają poziom zdolności zapamiętywania treści ponad sześciokrotnie, niż przy użyciu samych słów*.


W związku z powyższym, wraz z rosnącymi oczekiwaniami odbiorców wrażeń wizualnych, w biznesie odchodzi się powoli od standardowych prezentacji przygotowanych w programie PowerPoint, wzbogaconych wyłącznie o pliki w formacie JPG i MPEG w imię takich, które np.  wykorzystują kilka monitorów oraz możliwości interakcji między uczestnikami. Firmy muszą przy tym w coraz większym stopniu zapewniać odpowiedni sprzęt komputerowy, który spełni rosnące oczekiwania wobec wizualizacji ze strony nowych grup biznesowych, zarówno pod względem szybkości transferu jak i zdolności przetwarzania danych. Dobrym przykładem jest wykorzystanie w pracy wielu monitorów, dzięki czemu efektywność w wykonywaniu zadań może wzrosnąć aż o 40%**. Umożliwia to między innymi technologia ATI Eyefinity (praca na 3-6 monitorach dzięki jednej karcie graficznej).

Statystyka

W przeprowadzonych przez firmę AMD światowych badaniach obejmujących małe i średnie przedsiębiorstwa oraz duże korporacje*** okazało się, że w 63 procent z nich dzisiejsze aplikacje wymagają najnowszych rozwiązań graficznych, w blisko trzech czwartych firm mają one coraz większe znaczenie w firmowych komputerach mobilnych, a w 64 procent – są one niezbędne dla zapewnienia optymalnej pracy systemów operacyjnych. Wyzwaniem dla wielu MŚP, które odświeżają technologie zwykle co dwa-trzy lata, jest zatem gwarancja, że zakupiony przez nich sprzęt przetrwa próbę czasu.

Dla pracowników, ważna jest natomiast możliwość dostępu do aplikacji biznesowych szybko i bezpiecznie oraz dodatkowo korzystanie z całego zestawu aplikacji konsumenckich, dostępnych już standardowo w  systemach operacyjnych, takich jak Microsoft Windows 7. Innowacyjne przedsiębiorstwa, świadome znaczenia powyższych potrzeb, w rezultacie zaczynają używać takich technologii komputerowych, które są w stanie wygenerować, przetworzyć i wyświetlić zaawansowane prezentacje wizualne. W ten sposób, dzięki wykorzystaniu grafiki i wideo w 3D w ich codziennej komunikacji biznesowej, są w stanie lepiej przyciągnąć uwagę klientów.

Co to znaczy: CPU + GPU = APU

Rozwój zrównoważonej technologii sprawił, że producenci procesorów, tacy jak AMD, zaczęli łączyć moc procesora (CPU) i karty graficznej (GPU) w pojedynczym układzie – tak powstaje np. procesor hybrydowy APU (Accelerated Processing Unit) od AMD. Uzyskano w ten sposób dodatkową moc obliczeniową, dzięki której urządzenie wyposażone w nową technologię, jest w stanie bezproblemowo obsługiwać bardziej złożone zadania, niezależnie od tego, czy ma do czynienia wyłącznie z danymi, czy plikami graficznymi.

Gdzie jest korzyść firmy

Powyższy postęp przenosi się także na rozwój wirtualizacji – firmy, poprzez wcześniejsze inwestycje w starsze aplikacje działające na nowych systemach operacyjnych (dzięki wstecznej kompatybilności), mogą maksymalizować zwrot z inwestycji i kontrolować wydatki na sprzęt IT, przy jednoczesnym dotrzymaniu kroku postępowi technologii graficznych. Wykorzystując najważniejsze atrybuty procesorów i kart graficznych, AMD i inni producenci procesorów, zapewniają wizualną wydajność na najwyższym poziomie, potrzebną do wydajnej pracy w aplikacjach biznesowych wykorzystujących zaawansowaną grafikę i szybkie łącze internetowe.

Przykładem może być przetwarzanie wysokiej jakości materiałów, takich jak szkolenia czy prezentacje produktów, do przenośnych formatów. Dzięki wysokiej jakości wizualnym aplikacjom również wideo konferencje i inne spotkania w sieci z klientami mogą być prowadzone płynnie. Firmy zmniejszają także w ten sposób koszty podróży – jest to szczególnie ważne dla przedsiębiorstw odpowiedzialnych społecznie, które dbają o środowisko. Jednostka APU umożliwia także dłuższy czas pracy baterii poprzez automatyczne dostosowanie wydajności procesora, w zależności od zastosowania i potrzeb użytkownika.

Biorąc to wszystko pod uwagę, firmy, które chcą odnieść sukces w świecie biznesu, wykorzystując wizualizacje, jako nadrzędny element ludzkiej psychiki, muszą zadbać o odpowiednie technologie, aby móc maksymalizować zalety i korzyści, płynące z ich wykorzystania.

Tekst powstał we współpracy z AMD - światowym producentem innowacyjnych procesorów oraz zaawansowanych komputerowych rozwiązań graficznych dla biznesu oraz użytkowników indywidualnych

-----------------------------

*Statystyki na stronie http://www.osha.gov/doc/outreachtraining/htmlfiles/traintec.html

**Zestawieniu porównywalnych konfiguracji wyposażonych w jeden albo dwa monitory, opartych na procesorach AMD i zintegrowanej grafice ATI Radeon™, wspierających dwa wyświetlacze. http://www.necdisplay.com/gowide/NEC_Productivity_Study_0208.pdf

***Badania rynku firmy AMD, przeprowadzone w Marcu 2008

Nowy dział badawczy Intela


Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej