Strona główna / Na czasie / Twórca botneta "Butterfly" wpadł
czwartek 19 sierpień 2010 | Cezary Tchorek-Helm
Twórca botneta "Butterfly" wpadł
W Słowenii aresztowano 23-latka znanego pod internetowym pseudonimem „Iserdo”, oskarżonego o tworzenie złośliwego oprogramowania i sprzedawanie go cyberprzestępcom. Sprzedawany pod nazwą "Butterfly" software, to złośliwe oprogramowanie stanowiące podstawę botnetu Mariposa i setek innych kradnących informacje. W sumie zainfekowały one miliony komputerów na całym świecie: banki, agencje rządowe i firmy w ponad 200 krajach, w tym w Polsce.


Firmy Panda Security i kanadyjska firma Defence Intelligence dostarczyły FBI oraz międzynarodowym władzom kluczowe informacje, które doprowadziły do schwytania 23-letniego „Iserdo”, potwierdzonego autora zestawu Butterfly do budowy sieci botnet. Wraz z partnerami z Grupy Roboczej Mariposa obie firmy z branży zabezpieczeń zidentyfikowały Iserdo poprzez analizę oprogramowania botnetu Mariposa, który zainfekował miliony systemów na świecie.

  • Mariposa i inne botnety kradnące informacje są tworzone przy pomocy pakietów złośliwego oprogramowania takich jak zestaw Butterfly. Butterfly sprzedawany w Internecie w cenie od 500 do 1500 euro (650-2000 USD) umożliwia osobom o ograniczonych umiejętnościach komputerowych dokonywanie przestępstw na masową skalę. 
  • Zestaw posłużył do stworzenia blisko 10 tys. unikalnych złośliwych programów i ponad 700 botnetów. Wśród ofiar znajdują się setki instytucji finansowych, resortów rządowych, a także miliony prywatnych firm i osób na całym świecie. Polska znalazła się na 27 miejscu na liście zainfekowanych krajów z poziomem zarażenia - 0,73%.


Podobne artykuły
Komentarze
comments powered by Disqus
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej