wtorek 14 wrzesień 2010 | Cezary Tchorek-Helm/Nokia

Nokia: nowe smartfony i odnowiony Symbian

Na otwarciu Nokia World w Londynie zapowiedziano nowe smartfony na nowej platformie Symbian. Platforma ma być lepiej zintegrowana z aplikacjami Ovi oraz usługami społecznościowymi. Nowe smartfony maja oznaczenia Nokia E7, Nokia C6 i C7 oraz zapowiadana już Nokia N8.

„Pomimo nowej konkurencji, Symbian to nadal najczęściej stosowana na świecie platforma do smartfonów. Napisany na nowo, szybszy, prostszy w obsłudze, bardziej wydajny i przyjazny programistom system operacyjny Symbian jest instalowany we wszystkich urządzeniach z zaprezentowanej dziś rodziny smartfonów- powiedział Niklas Savander, Executive Vice President, Markets. Savander poinformował także, że wkrótce rozpoczną się dostawy smartfonu Nokia N8.

Nokia E7

 

Zainstalowany Microsoft Exchange ActiveSync Nokia E7 umożliwia natychmiastowy i bezpieczny dostęp do firmowych skrzynek pocztowych. Dane użytkownika są chronione zabezpieczeniami klasy biznesowej. Wyposażony w 4-calowy ekran dotykowy z polaryzacją oraz w pełną klawiaturę smartfon Nokia E7 umożliwia pracę z dokumentami, przeglądanie arkuszy kalkulacyjnych oraz edycję slajdów. Nokia szacuje cene telefonu na 495 euro.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nokia C7

Nokia C7 to smartfon ułatwiający dostęp do sieci społecznościowych. Użytkownik może na bieżąco otrzymywać aktualizacje z takich sieci, jak Facebook czy Twitter, oraz sprawdzać pocztę Yahoo! bądź Gmail bezpośrednio na ekranie głównym. Obudowa wyposażonego w 3,5-calowy wyświetlacz modelu Nokia C7 charakteryzuje się zaokrąglonymi krawędziami oraz gustownym połączeniem stali nierdzewnej i szkła. Szacowana cena detaliczna (bez podatków i dopłat) to 335 euro.

 

 

Nokia C6

Model C6 (C6-01) został wyposażony w zapewniający lepszą widoczność na dworze wyświetlacz z polaryzacją oraz w pelni dotykowy ekran. Urządzenie posiada obudowę ze stali nierdzewnej i szkła. Użytkownicy smartfonu mają stały dostęp do poczty, mogą pobierać utwory za pośrednictwem sklepu muzycznego Nokia, a także aplikacje oraz gry z Ovi Sklepu. Szacowana cena detaliczna modelu bez podatków i dopłat to 260 euro.

Symbian ciągle aktualny 

Wszystkie urządzenia działają z nową wersją platformy Symbian. Nowy Symbian oferuje wiele ulepszeń i funkcji, takich jak obsługa wielu ekranów głównych, wielozadaniowość, działanie sterowane gestami czy znaczne zmniejszenie liczby komunikatów. Wszystkie funkcje są dostępne za pośrednictwem znanego interfejsu. Inne nowości to bezpłatne Ovi Mapy z darmową nawigacją, bezpośredni dostęp do Ovi Sklepu, wiadomości, sieci społecznościowych oraz innych funkcji dostępnych standardowo we wszystkich smartfonach z nowej serii.

Multimedia powszechne

Smartfony z nowej rodziny oparte na systemie Symbian umożliwiają dostęp do ulepszonej wersji Ovi Sklepu. Nowa wersja sklepu charakteryzuje się bardziej przyjaznym interfejsem oraz funkcjami  pozwalającymi szybko uzyskiwać dostęp do popularnych aplikacji i gier, które są już dostępne lub zostaną udostępnione wkrótce (na przykład foursquare, Angry Birds, Need for Speed Shift czy Real Golf 2011). W ofercie Ovi Sklepu nadal znajdują się takie aplikacje jak Audiotube czy Tesco oraz popularne wśród użytkowników Fring, Shazam i Asphalt 5. W Polsce są to ponadto lokalne aplikacje takie jak Gazeta.pl, Onet.pl, Allegro, a wkrótce także Nasza-klasa.pl.