Strona główna / Na czasie / Profesjonalny kompakt: Canon G12
wtorek 14 wrzesień 2010 | Cezary Tchorek-Helm
Profesjonalny kompakt: Canon G12
Długo oczekiwany kontynuator - tak można określić zaprezentowany właśnie cyfrowy kompakt Canon PowerShot G12. Seria G to ikona kompaktów a także jeden z najchętniej używanych aparatów kompaktowych przez profesjonalistów. Canon oferuje w nowym modelu wiele nowości, które na szczęście obyły się bez rewolucji.

PowerShot G12 jest pierwszym modelem serii G wyposażonym w System HS składający się z 10-megapikselowej matrycy typu CCD oraz przetwornika obrazu DIGIC 4. System HS odpowiada za znakomitą jakość obrazu w każdych warunkach oświetleniowych. Rozszerzona skala czułości ISO pozwala uzyskać prawidłowo naświetlony obraz ciemniejszych scen z wykorzystaniem jedynie światła zastanego, bez potrzeby użycia lampy błyskowej czy statywu.

Czułość  

Dedykowane pokrętło nastaw czułości ISO pozwala precyzyjnie regulować jej wartość w krokach co 1/3. Nowa funkcja automatycznej regulacji Auto ISO umożliwia konfigurację maksymalnej możliwej wartości ISO, którą aparat zastosuje podczas fotografowania oraz określa sposób doboru ISO tak, aby zachować odpowiednią równowagę pomiędzy jakością obrazu a czasem naświetlania. W warunkach bardzo słabego oświetlenia wykorzystanie trybu Słabe Światło rozszerza zakres czułości ISO do wartości 12 800 – właściwa regulacja ISO i balansu bieli pozwala oddać atmosferę przyciemnionych miejsc. Szybką akcję zaś można uchwycić dzięki funkcji zdjęć seryjnych z prędkością 4,2 klatki na sekundę.

Obiektyw, stabilizacja

Canon PowerShot G12 wyposażono w szerokokątny obiektyw 28 mm z 5-krotnym przybliżeniem optycznym. Klasą i funkcjonalnością samą w sobie jest wielkość obiektywu, całkowicie chowanego w korpusie. Warto przypomnieć, że sama nazwa „kompakt” odnosi się również do wymiarów aparatów. Obecnie wiele kompaktów zatraciło ów pierwotny walor pozwalający pracować profesjonalnym aparatem o niewielkich wymiarach. Niwelując efekty drgań aparatu oraz pozwalając fotografować w słabym świetle, optyczny stabilizator obrazu w aparacie PowerShot G12 umożliwia zastosowanie czasów naświetlania o około 4 stopnie dłuższych niż inaczej byłoby to konieczne w celu uzyskania ostrego zdjęcia. W PowerShot G12 zastosowano ponadto technologię stabilizacji obrazu Hybrid IS firmy Canon, która podnosi efektywność optycznej stabilizacji podczas fotografowania w trybie Macro. Model jest w stanie uchwycić ostrość obiektów oddalonych jedynie o 1 cm od krawędzi obiektywu, więc najmniejsze ruchy boczne mogą wpłynąć niekorzystnie na jakość obrazu, utrudniając wykonanie ostrego zdjęcia bez użycia statywu. Stabilizator Hybrid IS zapobiega następstwom niezamierzonych poruszeń typu przesuwnego i kątowego – dwóch rodzajów drgań aparatu, których efekty stają się bardziej widoczne wraz z powiększeniem obrazu.

Wyświetlacz

Elastyczność fotografowania i przeglądania zdjęć w aparacie PowerShot G12 zapewnia nachylany pod różnymi kątami ekran LCD o wysokiej rozdzielczości Vari-angle PureColor II VA o przekątnej 7 cm (2,8 cala). Obrotowy ekran ułatwia kadrowanie pod wieloma kątami. Optyczny wizjer (OVF) umożliwia regulację dioptrii do potrzeb wzroku fotografującego, a nowa funkcja histogramu RGB pozwala fotografowi sprawdzić prawidłowość ekspozycji tuż po wykonaniu zdjęcia.

Nowe pokrętło

Oprócz w pełni ręcznej regulacji ekspozycji i wielu półautomatycznych trybów, dodanie nowego przedniego pokrętła nastaw zapewnia szybki i wygodny dostęp do funkcji podczas wykonywania zdjęć czy filmowania. Użytkownicy mogą ustawić priorytet regulacji funkcji aparatu albo poprzez pokrętło przednie albo poprzez tylne wielofunkcyjne pokrętło nastaw, lub używać obu jednocześnie. Na przykład, za pomocą pokrętła przedniego można regulować wartość przysłony w trybie preselekcji przysłony, a za pomocą wielofunkcyjnego pokrętła nastaw kontrolować balans bieli i współczynnik proporcji obrazu. Pokrętło przednie można też używać niezależnie, wyłączając z działania tylne wielofunkcyjne koło nastaw, aby zapobiec przypadkowej zmianie ustawień.

RAW

Zaawansowanym użytkownikom PowerShot G12 oferuje rejestrację obrazu w nieskompresowanym formacie RAW oraz dołączone do zestawu oprogramowanie do edycji obrazu Digital Photo Professional (DPP) firmy Canon. Udostępniając te same warunki postprodukcji co system lustrzanek EOS, PowerShot G12 bezproblemowo zintegruje się z istniejącym obiegiem pracy fotografa.

Elektroniczna poziomica i wybór współczynnika proporcji obrazu

PowerShot G12 posiada funkcję elektronicznej poziomicy, która pracuje zarówno w poziomej jak i pionowej orientacji aparatu, ułatwiając zachowanie prostej linii horyzontu. Aparat sczytuje informacje z czujnika przyśpieszenia, a wskaźnik na ekranie pozwala upewnić się, czy aparat ułożony jest właściwie, aby ujęcia portretowe i krajobrazowe były proste. Wybór współczynników proporcji obrazu 3:2, 4:3, 1:1, 16:9 i 4:5 pozwala fotografować zgodnie z motywem i planowanym zastosowaniem zdjęcia, co uwalnia od potrzeby postprodukcji.

Filmowanie HD stereo  

PowerShot G12 jako pierwszy spośród modeli serii G rejestruje obraz wideo w jakości HD 720 p (z prędkością 24 klatek na sekundę) z dźwiękiem stereo. Wśród trybów filmowania dostępny jest efekt miniatur, który nadaje inny wymiar ścieżkom wideo – wybrana niska prędkość klatek odpowiada za przyciągający uwagę, pełny dramaturgii efekt filmu poklatkowego, w którym obiekty wyglądają jak modele w miniaturowej skali. Zintegrowany port HDMI kompatybilny ze standardem CEC umożliwia pokaz wideo i zdjęć na telewizorach HD, sterowany bezpośrednio z poziomu telewizora za pomocą pilota telewizyjnego.

Ekstra

  • Podczas fotografowania z użyciem statywu PowerShot G12 dokonuje trzech różnych ekspozycji tej samej sceny, następnie analizuje je i łączy w jeden obraz. Szczegóły w światłach i cieniach ostatecznego obrazu w przybliżeniu odpowiadają temu, co widzi oko fotografa. Funkcja i-Contrast w aparacie PowerShot G12 pozwala regulować stopień korekcji zakresu dynamiki, zastosowanej w celu zmniejszenia wypalenia jasnych partii zdjęcia i wydobycia szczegółów obrazu na ciemnych obszarach.
  • Śledzenie obiektów w ruchu oraz kreatywne kadrowanie w PowerShot G12 ułatwia nowy tryb automatyki ostrości Śledzenie AF (Tracking AF), który oferuje możliwość selekcji obiektów znajdujących się w centrum kadru i śledzenie ich, jeśli się poruszają, lub gdy dokonano zmiany kadru.
  • PowerShot G12 zapewnia wyjątkową jakość obrazu w trybie pełnej automatyki Smart Auto. Inteligentnie wykrywając rodzaj fotografowanej sceny i dobierając optymalne ustawienia z 28 możliwych, tryb Smart Auto korzysta z technologii rozpoznawania rodzaju fotografowanej sceny, aby zapewnić najlepsze wyniki pracy w każdych warunkach – zarówno profesjonaliści jak i początkujący użytkownicy mogą szybko wykonać wysokiej jakości zdjęcia.

Eye-Fi connected functions

Prosty, bezprzewodowy transfer danych jest wspomagany przez Eye-Fi connected funtions, umożliwiając zdalne przesyłanie materiału do serwisów internetowych służących do udostępniania zdjęć. Aparat posiada dedykowaną sekcję Eye-Fi na interfejsie użytkownika, dezaktywuje funkcję automatycznego wyłączania zasilania podczas transmisji danych przez kartę Eye-Fi. Producent podkreśla jednak, że działanie kart Eya-Fi jest regulowane odrębnie na poszczególnych rynkach i nie jest funkcjonalnością  powszechną.

Podobne artykuły
zobacz więcej
Nazwa.pl
więcej
Video
więcej
Video"
więcej