Strona główna / Na czasie / Wyszukiwanie głosowe Google
poniedziałek 20 wrzesień 2010 | Serwis prasowy
Wyszukiwanie głosowe Google
Funkcja wyszukiwania głosowego Google umożliwia przeszukiwanie sieci za pomocą słów wypowiadanych bezpośrednio do mikrofonu telefonu. Funkcja jest już dostępna w urządzeniach korzystających z platformy Android oraz aparatów typu iPhone. Wyszukiwanie głosowe oparto na technologii rozpoznawania mowy Google.

Wypowiadane słowa są przetwarzane na tekst, na podstawie którego przeprowadzane jest wyszukiwanie w Google, zupełnie tak samo jak w przypadku słów wpisywanych do pola wyszukiwarki. W przypadku urządzeń z systemem operacyjnym Android funkcja wyszukiwania głosowego została dalece zintegrowana z obsługą telefonu, co znacznie ułatwia i skraca czas wyszukiwania. Głos zawsze stanowił najbardziej naturalny sposób komunikacji i używania telefonu – mówienie jest zazwyczaj szybsze i łatwiejsze niż pisanie. Google opracował na początku funkcję wyszukiwania głosowego dla języków angielskiego, mandaryńskiego i japońskiego.

  • W następnej kolejności udostępniona została również w językach koreańskim, mandaryńskim dialekcie tajwańskiego, francuskim, niemieckim, włoskim oraz hiszpańskim.
  • Można już korzystać z wyszukiwania głosowego w języku polskim.
  • Docelowo Google chciałby udostępnić funkcję Google Voice Search we wszystkich językach. Dodanie każdego nowego języka i dialektu poprzedza jednak szereg drobiazgowych i pracochłonnych czynności. Na początkowym etapie specjaliści Google tygodniami pracują bezpośrednio z autochtonami korzystającymi z danego języka czy dialektu na codzień. Zebrane wypowiedzi służą następnie do stworzenia niepowtarzalnego, specyficznego modelu, na którym opiera się działanie usługi w danym języku. Osoby uczestniczące w projekcie proszone są o wielokrotne odczytywanie popularnych zapytań w swoim rodzimym języku w zróżnicowanych warunkach akustycznych, np. w restauracji, przy ruchliwej ulicy czy we wnętrzu auta. Ponadto dla każdego języka tworzony jest słownik zawierający ponad milion rozpoznawalnych słów.
Jak aktywować
  • Sposób aktywacji Wyszukiwania głosowego Google różni się w zależności od posiadanego modelu telefonu. W przypadku urządzeń z zainstalowanym systemem operacyjnym Android 2.1 lub nowszym z zainstalowaną aplikacją Quick Search Box w celu uruchomienia funkcji wyszukiwania głosowego wystarczy nacisnąć ikonę mikrofonu. Użytkownicy telefonów iPhone na których zainstalowano już Google Mobile App, mogą natomiast włączyć funkcję, wybierając nowy język z panelu ustawień aplikacji.
  • W przypadku urządzeń z systemem Android 1.6 lub 2.1, na których zainstalowano już aplikację Voice Search jeszcze dziś aktywowane zostanie wyszukiwanie głosowe w języku polskim. Warunkiem działania funkcji jest wybór języka w ustawieniach „Język i klawiatura” telefonu.
  • Użytkownicy, którzy nie posiadają aplikacji Voice Search w menu na swoim telefonie Android mogą zainstalować ją za pomocą sklepu z aplikacjami Android Market, wyszukując pozycję „voice search”.
  • W celu pobrania Google Mobile App dla urządzeń iPhone należy wyszukać „Google Mobile App” w App Store.

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej