Strona główna / Na czasie / Najszybszy procesor świata ma IBM
piątek 24 wrzesień 2010 | Cezary Tchorek-Helm/IBM
Najszybszy procesor świata ma IBM
Każdy pamięta widok centrów obliczeniowych z czarnymi szafami Mainframe IBM, ponieważ jest to jeden ze światowych standardów zarządzania danymi. Firma wprowadza właśnie następcę legendarnych Mainframe’ów. Procesor IBM z196 pracuje z prędkością  5,2 Ghz i może wykonać 50 miliardów operacji na sekundę. Nowo wprowadzane serwery klasy Mainframe mogą ponownie być chłodzone wodą, co sprzyja obniżeniu zużycia energii w stosunku do klasycznie klimatyzowanych centrów danych.

Procesor z196 to cztery rdzenie, zawierające w sumie 1.4 miliarda tranzystorów umiejscowionych na powierzchni 512mm kwadratowych. Nowa architektura systemu pozwala na zarządzanie środowiskami systemu mainframe oraz Power i x86 w ramach jednego, zwirtualizowanego systemu.  

  • Zarządzając przetwarzaniem w różnych systemach, zEnterprise może obniżyć koszty dostępu do kluczowych danych do 40% oraz redukować koszty jego użytkowania do 60%, w zależności od warunków pracy.
  • Nowy Mainframe usprawnia blisko dziesięciokrotnie złożone procesy analityczne, dostarczając wyniki analizy danych biznesowych w ciągu minut, a nie godzin.
  • zEnterprise jest także najmocniejszym i najbardziej skalowalnym serwerem Mainframe dostępnym na rynku – dla nowoczesnych środowisk poprawa wydajności w stosunku do poprzedniej generacji System z10 wynosi do 60%.
  • Nowy Mainframe gwarantuje również najwyższy poziom oszczędności energii – przy wzroście całkowitej mocy przetwarzania o 60% został zachowany poziom poboru energii taki jak w przypadku serwerów z10.

„IBM stworzył platformę zEnterprise w odpowiedzi na główny problem dzisiejszych centrów przetwarzania danych, polegający na pracy z wykorzystaniem całkowicie różnych technologii, dodawanych w różnych okresach czasu, do obsługi aplikacji, które nie są kompatybilne. Utrzymanie tak zróżnicowanego środowiska wymaga coraz większych nakładów finansowych. Tendencję tę widzimy również w Polsce - firmy z sektora finansowego i telekomunikacyjnego rozwijają się dynamicznie i potrzebują odpowiedniej platformy analitycznej. Uważamy, że instytucje finansowe wykorzystujące zEnterprise do obsługi transakcji kartami kredytowymi i analizujące dane za pomocą serwerów typu Blade, mogą mieć wgląd w dane w ciągu kilku sekund. Wcześniej integracja baz danych obu systemów mogła trwać wiele godzin” – powiedział Grzegorz Dobranowski, Director of Systems and Technology Group w IBM Polska.

Najszybszy mikroprocesor na świecie

System zEnetrprise jest najwydajniejszym systemem, jaki IBM kiedykolwiek opracował. Został on wyposażony w najszybszy mikroprocesor na świecie - z196, pracujący z szybkością 5,2 Ghz. Jest to system zdolny do wykonania ponad 50 miliardów operacji na sekundę. Jest to około 17 tys. razy więcej operacji niż mógł wykonać w roku 1970 Model 91, wysokiej klasy, popularny system IBM /360. System zEnterprise 196 może posiadać do 96 tych mikroprocesorów. Nowe mikroprocesory IBM wyposażone są w nowe instrukcje, które optymalizują zadania wykonywane na dużych ilościach danych i oferują do 60% większą wydajność przy przetwarzaniu dużej ilości danych i pracą w środowisku Java. Ulepszone funkcjonowanie systemu pociąga za sobą usprawnienie funkcjonowania oprogramowania, co z kolei przekłada się na zmniejszenie kosztów licencji oprogramowania.

Linux wirtualny za 1 dolara dziennie

Nowy system oferuje moc przetwarzania zwiększoną o 60% w porównaniu do poprzedniego systemu - System z10, przy porównywalnym zapotrzebowaniu na energię. Dla klientów, którzy wybiorą środowiska Linux, pojedynczy wirtualizacyjny serwer jest osiągalny za mniej niż 1 dolara dziennie. Oszczędność energii zagwarantowana jest dzięki wprowadzeniu zaawansowanych zmian w mikroprocesorze: technologii 45nm, wydajniejszemu wykorzystaniu energii oraz zaawansowanych czujnikom i rozwiązaniom do kontroli chłodzenia, które monitorują i wprowadzają zmiany w oparciu o czynniki zidentyfikowane w środowisku zewnętrznym, tj. temperaturę, wilgotność, a nawet gęstość powietrza.

Watercooling

W przypadku systemu z196 dostępna jest również wersja chłodzona wodą, co redukuje zużycie energii do 12%. W zwykłym centrum danych, chłodzenie wodą zmniejsza wymaganą cyrkulację powietrza dla systemu o ponad 20%, uwalniając ponad 70% gorącego powietrza z systemu. Funkcja ta może okazać się szczególnie użyteczna w przypadku centrów danych obsługujących trudno przewidywalne obciążenia lub w przypadku ograniczonej zdolności poboru mocy i chłodzenia. System chłodzenia wodą opracowany dla z196 łączy się bezpośrednio ze zwykłym systemem chłodzenia wodą w centrach danych i nie wymaga tworzenia zewnętrznego systemu.

Synergia sprzettu i oprogramowania IBM

Wyjątkową cechą platformy zEnetrprise System jest osiągnięcie efektu synergii dla wszystkich komponentów sprzętowych i oprogramowania IBM. Nowe oprogramowanie zostało zoptymizowane na potrzeby zEnterprise i dostosowane do współpracy pomiędzy platformami. Nowe oprogramowanie Tivoli stworzone dla zEnterprise pomaga centralnie kontrolować dostęp do aplikacji, usług biznesowych, infrastruktury i zasobów danych. Nowe możliwości pozwolą klientom zgłaszać i analizować wszelkie zakłócenia poziomu bezpieczeństwa związane z pracą w środowisku Linux w systemie System z.

 

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej