Strona główna / Na czasie / Polski samochód elektryczny wygrywa
piątek 24 wrzesień 2010 | Cezary Tchorek-Helm
Polski samochód elektryczny wygrywa
Dobry Wzór to ogólnokrajowy konkurs na najlepiej zaprojektowane produkty i usługi organizowany przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego (IWP). Do tegorocznej edycji zgłoszono 126 produktów i 12 usług, z których eksperci Instytutu do konkursu zakwalifikowali  62 produkty i 9 usług. Nagrodę Specjalną Ministra Gospodarki otrzymał samochód elektryczny S.A.M. RE-VOLT - miejski pojazd elektryczny.

Coroczny monitoring poziomu wzornictwa przeprowadzany przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego pozwala na wyłonienie najlepiej zaprojektowanych produktów i usług na polskim rynku. Nagrody główne Dobry Wzór przyznawane są w trzech kategoriach produktowych: Sfera Domu, Sfera Pracy i Sfera Publiczna. W tym roku formuła Konkursu została poszerzona o Sferę Usług, która jest kolejną kategorią konkursową.

IWP

Instytut Wzornictwa Przemysłowego od 16 lat przeprowadza monitoring rynku produktów, zapisując w ten sposób historię zmian zachodzących we wzornictwie na polskim rynku i wśród polskich przedsiębiorców. W roku 2009 monitoring został rozszerzony o wszystkie branże i wzbogacono metodologię oceny wzorniczej.

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymują certyfikat „Produkt/Usługa rekomendowany do konkursu Dobry Wzór” oraz skróconą ekspertyzę produktu/usługi. Finaliści konkursu otrzymują natomiast tytuł „Finalista Konkursu Dobry Wzór 2010”, zaprezentują swoje produkty i usługi na wystawie pokonkursowej adresowanej także do masowej publiczności oraz prezentację w Katalogu Konkursu Dobry Wzór 2010.

Finałowym wydarzeniem Konkursu jest wystawa Dobry Wzór, na której od 22 września kilkudziesięciu finalistów prezentuje swoje produkty i usługi. Wystawa potrwa do 14 listopada 2010.

 

 

 

 

Nagrody

Dobry Wzór 2010 w Sferze Domu otrzymuje Meee, Kolekcja mebli multisensorycznych - zaprojektowanych przez  Tomasza Augustyniaka wyprodukowanych przez  Vox Industrie.
  • Kolekcja mebli multisensorycznych Mee wzbogaca środowisko i otoczenie dziecka, stymuluje w sposób całościowy rozwój funkcji poznawczych i psycho – motorycznych. Jednocześnie jest ona przyjazna i pełni funkcję zabawki.

Dobry Wzór 2010 w Sferze Domu otrzymuje W+W, Połączenie umywalki i toalety - zaprojektowana przez Gabriele & Oscar Buratti wyprodukowana przez ROCA Polska

  • Wieloletnie próby stworzenia i wprowadzenia na rynek produktu związanego z kwestią oszczędności wody nie zaowocowały skutecznymi  propozycjami. „W+W umywalka i toaleta w jednym” rozwiązuje kwestie powtórnego użycia tak zwanej szarej wody.

Dobry Wzór 2010 w Sferze Pracy otrzymuje SeFar Architecture Vision - zaprojektowane przez: Firmę Sefar AG oraz zespół pracowników firmy Imperium Szkła wyprodukowane przez Imprerium Szkła

  • Zaprojektowany produkt pozwala na znaczące ograniczenie zużycia energii oraz aranżacje przestrzeni biurowych systemami ścian stałych i mobilnych z ograniczeniem przewodnictwa światła i ciepła.

Dobry Wzór 2010 w Sferze Pracy otrzymuje PSD-30, Elektroniczny przełącznik ciśnienia - zaprojektowany przez Sabine Schober, Wolfgang Wagner wyprodukowany przez  WIKA Polska S.A.

  • Jury nagrodziło elektroniczny przełącznik ciśnienia  PSD-30, który jest nowej generacji produktem zaprojektowanym dla zastosowań przemysłowych. Jury doceniło chęć przygotowania funkcjonalnego, praktycznego oraz prostego w obsłudze urządzenia pozwalającego na redukcję i regulację zużycia energii.

Dobry Wzór 2010 w Sferze Publicznej otrzymuje Dyson Airblade model AB03 Suszarka do rąk zaprojektowana przez Zespół projektowy Dyson  dystrybuowany na rynku polskim przez  AGED Sp. z o.o.

  • Jury podkreśliło zastosowanie innowacyjnego sposobu rozwiązania starego problemu który znajdzie zastosowanie w sferze publicznej wielu kultur.

Dobry Wzór 2010 w Sferze Publicznej otrzymuje S.A.M. RE-VOLT, miejski pojazd elektryczny zaprojektowany przez Heiko Stahl, Marc Frehner, Stanislav Szadkowski, Bartłomiej Kras, Krzysztof Kołodziejek wyprodukowany przez Impact Automotive Technologies Sp. z o.o.

  • Jury uznało że miejski pojazd elektryczny zaprojektowany został w duchu zrównoważonego rozwoju ze wskazaniem kontekstu ochrony środowiska i obniżenia kosztów eksploatacji środków transportu przez indywidualnego użytkownika.

Dobry Wzór 2010 w Sferze Usług otrzymuje Bank Pomysłów, Bank Zachodni WBK zaprojektowany przez Zespół Banku Zachodniego WBK S.A.: Katarzyna Prus-Malinowska (kierownik), Miłosz Brakoniecki i Przemysław Doroz; Netguru: Adam Zygadlewicz i Wiktor Schmidt, usługodawca: Bank Zachodni WBK

  • Jury podkreśliło kontekst włączenia użytkownika I konsumenta w proces kreowania samego serwisu. Dopuszczenie klienta do współprojektowania usługi która dzięki temu jest bardziej dopasowana do potrzeb wydaje się być nowym i ciekawym kierunkiem rozwoju projektowania usług.


 

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej