Strona główna / Na czasie / Wyższy VAT: łatwiej zmienić operatora?
wtorek 28 wrzesień 2010 | Jan Petersen
Wyższy VAT: łatwiej zmienić operatora?
Planowana podwyżka stawki VAT o jeden procent od 1 stycznia 2011 może być impulsem do rozstania się z dotychczasowym operatorem.  Jednak wcześniej informacja o zmianie cen wymuszonej zmianą VAT-u musi zostać dostarczona do każdego abonenta.  Czy uzasadniona jest zatem obawa dziennika „Rzeczpospolita”, iż operatorzy powinni zacząć gromadzić zapasy papieru i kopert w celu ustawowego poinformowania abonentów o zmianie cen?

Według cytowanej gazety, telekomy muszą pisemnie poinformować, bagatela - 35 milionów abonentów telefonicznych o zmianie cen usług, co jest pochodną zmiany stawki podatku VAT. Jak wiadomo planowana podwyżka nie jest może dotkliwa finansowo ale może być wykorzystana przez abonentów do wycofania się z dotychczasowych zobowiązań wobec operatorów. Zobowiązania te często długotrwale wiążą klientów z telekomem zaś okazja,  która ułatwia wyjście z umowy jest przysłowiowa.

Obowiązek informacyjny o zmianie cen

Przepisy ustawy prawo telekomunikacyjne precyzyjnie nakładają na firmy dostarczające usługi telekomunikacyjne obowiązek poinformowania abonenta o zmianie cen na świadczony serwis. W przypadku braku zgody abonenta, operatorowi nie pozostaje nic innego jak zgodzić się na rozwiązanie umowy bez uzasadnienia. Trudno sobie nie wyobrazić, aby dziesiątki klientów, którzy podpisali umowy z operatorami GSM lub dostawcami Internetu na długie okresy, nie wykorzystało takiej okazji.  Oczywiście możliwość rezygnacji istnieje przez cały czas umowy ale wiąże się z koniecznością uiszczenia stosownej opłaty, której wysokość czyni czynność nieopłacalną.

Uciążliwy obowiązek informacyjny dla przedsiębiorców

Przedsiębiorstwa telekomunikacyjne zaczynają liczyć potencjalne koszty związane z akcją informacyjną. Szacunki muszą brać pod uwagę koszty stworzenia powiadomienia i jego masowej wysyłki zarówno drogą pocztową jak i elektronicznie. Kancelarie prawne, doradzające przedsiębiorcom telekomunikacyjnym zwracają uwagę na to, że cała operacja będzie rzekomo bardzo kosztowna dla społeczeństwa.

Urzędy zgodnie nie widzą problemu

Z odmiennego punktu widzenia na sprawę patrzy Urząd Komunikacji Elektronicznej. Interpretując podwyżkę stawki podatku VAT, UKE nie widzi możliwości zerwania przez abonenta dotychczasowej umowy z operatorem, gdyż obowiązek informacyjny dotyczy zmiany ceny usługi, a zmiana stawki podatku jest w opinii Urzędu zewnętrzną względem cennika usług, zmianą przepisów prawa.   Wnosząc projekt zmiany ustawy z dnia 9 września 2010, który ma wprowadzić nową 23% stawkę podatku VAT w miejsce obecnie obowiązującej, Ministerstwo Finansów również nie zauważa obaw firm branży telekomunikacyjnej i nie tylko. Podobnym przecież obowiązkom podlegają inni przedsiębiorcy, którzy są dostawcami energii, mediów lub świadczą usługi w ramach abonamentów.

 

Podobne artykuły
zobacz więcej
Nazwa.pl
więcej
Video
więcej
Video"
więcej