Strona główna / Na czasie / Pierwszy tygodnik na iPada
piątek 19 listopad 2010 | Mariola Czapkiewicz
Pierwszy tygodnik na iPada
Rewolucja cyfrowa w mediach drukowanych jest faktem. Do kolejnych zwycięstw tabletu firmy z Cupretino doszło wydanie magazynu Newsweek Polska. Newsweek jest 1 magazynem na iPada, który regularnie wychodzi na polskim rynku. Nowemu spojrzeniu na wydawanie prasy towarzyszyła pierwsza edycja EDIT 2010 Powered by Adobe czyli przeglądu najlepiej zaprojektowanych magazynów drukowanych.
Tagi: ipad, apple, adobe, newsweek,


Na EDIT 2010 głos zabrali Kuchar Swara, światowej sławy designer - laureat ponad 40 międzynarodowych nagród oraz Jacek Utko, który omówił bardzo aktualny obecnie temat ewolucji prasy cyfrowej kosztem prasy drukowanej. Jego zdaniem największym problemem prasy drukowanej nie jest nadchodząca wielkimi krokami era prasy cyfrowej, a sama prasa drukowana. A raczej tworzący ją wydawcy, redaktorzy i dziennikarze, którzy w pogoni za najświeższymi informacjami i skupiając się na ich jak najszybszym przekazaniu, stracili kontakt z czytelnikiem, zapominając jednoczenie o atrakcyjnej formie przekazywanych informacji.


Newsweek na iPada
Dominika Szczechowicz, dyrektor artystyczny Newsweek Polska (pierwszy magazyn w Polsce, który wprowadził wydanie cyfrowe na tablet iPad dzięki technologii Adobe) opowiadała o konieczności zmiany sposobu myślenia przez redaktorów zajmujących się wydaniami cyfrowymi. Czytelnik oczekuje interakcji, wydanie cyfrowe nie może być statyczne i nudne. Musi pobudzać do myślenia, utrzymać zainteresowanie czytelnika i mieć intuicyjną nawigację.

Digital Publishing Suite

Ostatnim prelegentem był Roger Risdal, Business Developer Manager z Adobe. W swojej prezentacji przedstawił szerokie możliwości najnowszej wersji oprogramowania InDesign CS5 i rozwiązania Digital Publishing Suite. Zaprezentował jak przy pomocy Adobe zaprojektować kontent na urządzenia mobilne oraz końcowy efekt jaki to przynosi. Efekt imponujący – obrazowanie panoramiczne i 360°, które w wydaniach papierowych jest oczywiście niemożliwe. Gotowy produkt – materiał prasowy z wbudowanym interaktywnym filmem i efektem panoramicznym obrazu, Roger Risdal pokazał bezpośrednio w czasie prezentacji na tablecie iPad. 


Ceny i dostępność
Przewiduje się, że pakiet Digital Publishing Suite będzie dostępny w drugim kwartale 2011 roku w wersjach Professional i Enterprise Edition. Cena wersji Professional Edition powinna wynieść około 699 USD (cena w Euro nie jest jeszcze znana, jednak powinna zostać utrzymana na tym samym poziomie) miesięcznie. Do tego dojdzie opłata pobierana od każdego numeru, zależna od nakładu. Cena obejmuje dostęp do pakietu usług Digital Publishing Suite i tworzenie aplikacji odpowiadających wszystkim tytułom i publikacjom. Z wersją Enterprise Edition wiąże się specjalna, wieloletnia umowa na korzystanie z platformy, obejmująca dostęp do interfejsów API ułatwiających integrację systemów wydawniczych zaplecza, np. systemu zarządzania prenumeratą, obsługi kierowania do druku i handlu elektronicznego.

 

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej