Strona główna / Na czasie / LTE 4G w Polsce
poniedziałek 29 listopad 2010 | Cezary Tchorek-Helm
LTE 4G w Polsce
Polkomtel – operator sieci GSM Plus zapowiedział dzisiaj testowe wprowadzenie technologii 4G w wybranych lokalizacjach. Początek wielokanałowej transmisji TV, w jakości HD oraz 3D zapowiadany jest na 1szy kwartał 2011. Oprócz technologii operatora za obsługę abonenta będzie odpowiadał modem 4G produkcji Samsunga.
Tagi: lte, 4g, plus, polkomtel,


Już w pierwszym kwartale 2011 roku Plus planuje również przeprowadzenie testów LTE wśród wybranych użytkowników.

Ciastko ma być spore

Prognozy wskazują, że do końca 2010 r. w Polsce z mobilnego internetu będzie korzystało 2 mln klientów kontraktowych usług transmisji danych oraz kilka milionów użytkowników telefonów, co przekłada się na wzrost całego rynku mobilnej transmisji danych do wartości ok. 1,7 mld złotych.

Long Term Evolution (LTE) to obecnie najszybsza na świecie technologia mobilnego dostępu do sieci. Oferowane przez nią szybkości mobilnej transmisji danych do 160 Mbps przewyższają możliwości HSPA+ ponad czterokrotnie. Minimalne czasy opóźnień i duże przepływności wysyłania danych stwarzają możliwości dwukierunkowych transmisji multimedialnych wysokiej jakości, m.in. TV na żywo lub VOD w formacie HD.

Pilotaż w Warszawie

Planowane wprowadzanie LTE to naturalna konsekwencja ogólnoświatowych trendów, jak i oczekiwań klientów. W celu poznania ich potrzeb i poziomu zadowolenia już w pierwszym kwartale przyszłego roku Plus planuje udostępnić modemy i przeprowadzić testy wśród wybranych użytkowników. Będą oni mogli korzystać z najnowszej technologii na kilku stacjach bazowych w różnych miejscach w Warszawie w ramach sieci pilotażowej LTE.

  • Dostawcą technologii i partnerem sprzętowym Plusa jest Samsung. Modemy HSPA+, które sa ciagle obecne w ofercie Plusa i są dotychczas najbardziej zaawansowaną technologią umożliwiająca korzystanie z Internetu mobilnego dostarcza Huawei.

 

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej