Strona główna / Na czasie / 2 miliardy spamu dziennie z Polski
wtorek 21 grudzień 2010 | Cezary Tchorek-Helm/Symantec
2 miliardy spamu dziennie z Polski
Symantec ogłosił wyniki badania dotyczącego wysyłki spamu w Polsce. W mijającym roku codziennie z polskich komputerów wysyłano ponad dwa miliardy wiadomości spam – wynika z danych firmy Symantec, producenta oprogramowania zabezpieczającego. Prawie 80 procent z tych wiadomości pochodzi z tzw. komputerów-zombie.

Komputery-zombie to komputery zwykłych użytkowników, podłączone do Internetu, które cyberprzestępcy infekują złośliwym oprogramowaniem i przejmują nad nimi zdalną kontrolę. Użytkownicy są zupełnie nieświadomi, że w czasie korzystania z Internetu ich komputery stają się częścią tzw. botnetów, czyli grup maszyn służących do rozsyłania niechcianych wiadomości lub szkodliwych aplikacji.

Większość spamu rozsyłają właśnie botnety, a nie pojedyncze komputery – mówi Maciej Iwanicki, inżynier systemowy w Symantec Polska. – „W 2010 r. niemal jedna czwarta wiadomości spam wysyłanych z Polski była efektem działania znanego robaka Rustock. Droga do infekcji jest bardzo prosta – wystarczy kliknąć na mailowy odnośnik, choćby do reklamy rozmaitych preparatów zdrowotnych” – dodaje Maciej Iwanicki.

Polska to 2 % spamu światowego

Liczba niechcianych wiadomości wysyłanych codziennie z polskich adresów IP sięga 2 proc. spamu dystrybuowanego na całym świecie. Dodatkowo 45 proc. spamu krążącego w Internecie zawiera narzędzia lub odnośniki do narzędzi, które mają na celu wyłudzenie poufnych danych (narzędzia typu „phishing”). W przypadku Polski wskaźnik ten jest niższy – jedna na dziesięć wiadomości to mail phishingowy. Grudniowa edycja raportu Symantec „State of spam and phishing” pokazuje jednak, że liczba wiadomości zawierających treści służące phishingowi wzrasta – w listopadzie tego roku było ich na świecie o 37 proc. więcej niż w październiku 2010 r. Aż o 90 proc. wzrosła również liczba stron internetowych wyłudzających dane.

Najpopularniejszy temat spamu 2010  

W 2010 r. do najpopularniejszych tematów wiadomości spam należały aktualne wydarzenia: katastrofalne trzęsienia ziemi, Mistrzostwa Świata w piłce nożnej oraz wyciek ropy w Zatoce Meksykańskiej. Specjaliści Symantec prognozują, że w przyszłym roku główne tematy programów informacyjnych nadal będą wykorzystywane przez spamerów jako atrakcyjna treść wysyłanych przez nich wiadomości.   

Jak nie zostać zombie

  • Należy pamiętać o stosowaniu skutecznego oprogramowania zabezpieczającego, filtrującego również wiadomości pocztowe
  • Nie należy klikać w odnośniki zamieszczane w niechcianych wiadomościach, ani pod żadnym pozorem pobierać zawartych w nich załączników
  • Należy regularnie aktualizować system operacyjny komputera, aby ograniczyć do minimum liczbę potencjalnych luk, które pozwoliłyby cyberprzestępcom na przejęcie zdalnej kontroli nad komputerem 

Grupy komputerów-zombie zlokalizowane w Polsce przez specjalistów firmy Symantec

Pochodzenie wiadomości typu spam w listopadzie 2010 r.

Kraj

Proc. wysłanych niechcianych wiadomości

Zmiana miesięczna
(w por. z X 2010 r.)

Stany Zjednoczone

27 proc.

bez zmian

Holandia

5 proc.

- 1 pkt proc.

Indie

5 proc.

- 1 pkt proc.

Brazylia

4 proc.

bez zmian

Rosja

4 proc.

- 1 pkt proc.

Wielka Brytania

4 proc.

bez zmian

Lokalizacja hostów do ataków typu phishing w listopadzie 2010 r.

Kraj

Proc. wszystkich hostów phishingowych

Zmiana miesięczna
(w por. z X 2010 r.)

Stany Zjednoczone

51 proc.

+ 1 pkt proc.

Kanada

13 proc.

+ 1 pkt proc.

Niemcy

6 proc.

- 1 pkt. proc.

Korea Południowa

4 proc.

+ 1 pkt proc.

Rosja

4 proc.

+ 1 pkt proc.

Raport „State of Spam and Phishing” jest przygotowywany co miesiąc przez ekspertów firmy Symantec i pokazuje trendy w obszarze dystrybucji wiadomości typu spam oraz wyłudzeń poufnych informacji przez ataki typu phishing. Jego pełna wersja zamieszczana jest pod adresem http://symantec.com/spam

 

Podobne artykuły
zobacz więcej
Nazwa.pl
więcej
Video
więcej
Video"
więcej