Strona główna / Na czasie / Pluskwa VAT nie dotyczy aplikacji online!
wtorek 28 grudzień 2010 | Jan Petersen
Pluskwa VAT nie dotyczy aplikacji online!
Problem „pluskwy VAT-owskiej” wydaje się być istotniejszy niż wcześniejsza „pluskwa milenijna”. Pojawiają się nawet głosy o paraliżu handlu i usług w pierwszych dniach obowiązywania nowych przepisów. W związku z wprowadzeniem od 1 stycznia 2011 roku nowych przepisów  dotyczących podatku VAT, producenci desktopowego oprogramowania do ewidencji sprzedaży, czyli programów fakturujących od kilku miesięcy nagłaśniają kwestie związane z wprowadzaną od nowego roku zmianą stawek VAT. 

W przypadku programów do fakturowania i księgowości instalowanych na komputerze wydaje się to być rzeczywistym problemem. Od użytkowników może być wymagany zakup nowego oprogramowania lub zainstalowanie płatnych aktualizacji, co niesie za sobą konsekwencje finansowe, angażuje czas przedsiębiorców oraz wymaga wdrożenia w nowy program.  O ile duże firmy i korporacje są już prawdopodobnie przygotowane do pracy w nowych warunkach, o tyle małe firmy mogą mieć kłopoty z elastycznym dostosowaniem używanego oprogramowania desktopowego do nowej rzeczywistości podatkowej.

SaaS

Problem ten nie występuje w przypadku aplikacji infakt.pl do wystawiania faktur i prowadzenia księgowości online dla freelancerów, samozatrudnionych  oraz małych i średnich firm. Twórcy aplikacji sami przystosują konto przedsiębiorcy do wystawiania faktur z podwyższonymi stawkami VAT. Od północy 1 stycznia 2011 roku program automatycznie będzie generował dokumenty z właściwymi wartościami podatku. Tym samym przedsiębiorca uniknie wszystkich problemów, na które narażeni są użytkownicy rozwiązań desktopowych.

„Aplikacje online do wystawiania faktur jako rozwiązania typu SaaS (Software as a Service) są znacznie bardziej elastyczne i przystosowane do szybkiego reagowania na wszelkiego rodzaju zmiany, w tym na modyfikacje wynikające ze zmieniającego się prawa. Ich użytkownicy nie muszą planować zaktualizowania stawek VAT, bo autorzy aplikacji zrobią to za nich. Oznacza to oszczędność pieniędzy firmy oraz czasu przedsiębiorcy, gdyż aktualizacje są bezpłatne i natychmiastowe” mówi  Wiktor Sarota, prezes INFAKT.

Dodatkowo, INFAKT przygotował specjalną stronę www.Vat23.infakt.pl, na której księgowe firmy INFAKT będą udzielać informacji dotyczących nowych przepisów oraz odpowiadać na pytania użytkowników.

 

Podobne artykuły
Komentarze
comments powered by Disqus
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej