Strona główna / Na czasie / Sprawdź czy masz bezpieczne hasło
czwartek 20 styczeń 2011 | Jan Petersen/Symantec
Sprawdź czy masz bezpieczne hasło
Tylko 14 procent Polaków stosuje się do zasad tworzenia i użytkowania bezpiecznego hasła. Konsekwencje posiadania słabego hasła mogą być fatalne - od włamania do skrzynki pocztowej do przejęcia kontroli nad kontem bankowym, obsługiwanym przez Internet. W ramach Dnia Bezpiecznego Hasła, firma Symantec, producent oprogramowania marki Norton, udostępnia internetową aplikację, która pozwala na sprawdzenie poziomu bezpieczeństwa dowolnego hasła.


Jak wynika z badania „Bezpieczeństwo w Internecie”, przeprowadzonego na zlecenie firmy Symantec, niespełna jedna czwarta ankietowanych Polaków stosuje złożone hasła i regularnie je zmienia. Jednocześnie 85 proc. badanych uważa, że ataki phishingowe, polegające między innymi na wyłudzaniu haseł dostępowych, to przestępstwo.

Mimo że miejsc i profili w Internecie, które chronimy hasłem jest coraz więcej, niewielu z nas wie, jak powinno wyglądać mocne i bezpieczne hasło” – ocenia Maciej Iwanicki, specjalista ds. bezpieczeństwa komputerowego z polskiego oddziału firmy Symantec. „Bezpieczne hasło składa się z minimum 8 różnego rodzaju znaków – małych i dużych liter, cyfr oraz znaków specjalnych,np. wykrzykników. Najlepiej przechowywać je w specjalnie przeznaczonym do tego programie, który zaszyfruje hasło oraz automatycznie wpisze je do wybranych formularzy logowania. Tylko wtedy zwiększymy szanse na zachowanie bezpieczeństwa i anonimowości w Internecie” – tłumaczy Maciej Iwanicki.

  • Jak wynika z ostatnich raportów firmy Symantec, narzędzia phishingowe, służące między innymi do przechwytywania haseł są wykorzystywane coraz intensywniej. W październiku 2010 r. odnotowano 41 proc. więcej szkodliwych witryn phishingowych niż we wrześniu zeszłego roku. W dodatku 8 na 10 wysyłanych wiadomości na świecie klasyfikowanych jest jako spam, w których to przestępcy bardzo często podszywają się pod instytucje finansowe. Najczęściej odnotowuje się prośby o kliknięcie w link do fałszywej witryny, łudząco podobnej, np. do strony banku, a następnie wpisanie swoich danych dostępowych.
  • Aplikację sprawdzającą siłę dowolnego hasła oraz porady bezpieczeństwa haseł można znaleźć na stronie www.bezpiecznehaslo.info. Witryna jest częścią akcji Dzień Bezpiecznego Hasła, przygotowanej we współpracy firmy Symantec oraz wortalu dobreprogramy.pl.


 

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej