Strona główna / Na czasie / Odbył się Dzień Ochrony Danych
niedziela 30 styczeń 2011 | Małgorzata Rammel
Odbył się Dzień Ochrony Danych
Nie trzeba było lwywieszać flagi, schładzać szampana, ubierać garnituru ani sukni balowej. By świętować, wystarczyło zastanowić się nad bezpieczeństwem swoich danych w sieci lub wziąć udział w jednym z wielu spotkań, poświęconych tej tematyce. Data Privacy Day, czyli Dzień Ochrony Danych, odbył się 28 stycznia 2011.

Idea zrodziła się kilka lat temu, jako reakcja na wciąż rosnący udział technologii i Internetu w życiu codziennym.


„Z roku na rok coraz częściej wykorzystujemy sieć do kontaktów z otoczeniem. Furorę robią portale społecznościowe, prawie każdy z nas ma e-konto bankowe, a kurierzy dostarczają codziennie tysiące zakupów zrobionych w sklepach internetowych.  Często jednak nie zdajemy sobie sprawy z tego, że nasze prywatne dane, publikowane w cyberświecie, wystawione są na poważne niebezpieczeństwo” - zauważa Łukasz Nowatkowski, ekspert ds. Bezpieczeństwa IT w firmie G Data Software.


Dzień Ochrony Danych na świecie
Zwrócenie uwagi na zagrożenia i edukacja w zakresie polityki prywatności i ochrony informacji w sieci to właśnie główny cel Dnia Ochrony Danych. Od 28 stycznia przez kilka miesięcy w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i 27 krajach europejskich będą się odbywały liczne wykłady, konferencje, fora dyskusyjne, konkursy i wystawy poświęcone tej właśnie problematyce.


„Dzięki takim wydarzeniom debata o cyberprywatności dociera do coraz większej liczby osób, tym samym stając się przedmiotem globalnego dialogu. Umożliwia to nie tylko pokazanie szerokiemu gronu użytkowników Internetu, jak dbać o publikowane dane, ale także pomaga wpłynąć na ustawodawców, by wprowadzali stosowne przepisy, utrudniające bezprawne wykorzystywanie informacji. Co więcej, rozważania na temat bezpieczeństwa stymulują rozwój technologii i narzędzi, pozwalających chronić dane osobowe umieszczane w Internecie”- komentuje Nowatkowski.


W Europie 2-3 czerwca 2011
Dzień Ochrony Danych to inicjatywa skierowana do wszystkich – od nastolatków, studentów począwszy, poprzez nauczycieli akademickich, artystów i przedsiębiorców, na przedstawicielach władz państwowych kończąc. Każdy może zabrać głos w dyskusji na temat równie istotny, jak i, niestety, często pomijany – trzeba tylko wiedzieć, kiedy i gdzie.


„Odpowiednikiem Dnia Ochrony Danych na Starym Kontynencie jest – oczywiście 28 stycznia – Europejski Dzień Ochrony Danych i Prywatności. W każdym z krajów UE świętować będziemy inaczej. W Polsce między 2. a 3. czerwca 2011, na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, organizowana będzie Konferencja Komunikacji Multimedialnej, Usług i Bezpieczeństwa, podczas której uczestnicy będą pracować między innymi nad koncepcją rozwoju ochrony informacji, wzmocnieniem współpracy sektorów prywatnych i publicznych w zakresie cyberbezpieczeństwa. Myślę, że to spotkanie to świetny początek nagłaśniania tej tematyki w naszym kraju. Mam nadzieję, że z roku na rok coraz aktywniej będziemy obchodzili Dzień Ochrony Danych, a w rezultacie staniemy się bardziej świadomymi użytkownikami technologii webowych” – podsumowuje ekspert G Data Software.

 

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej