Strona główna / Na czasie / Google Sky - eksplorer nieba
środa 29 sierpień 2007 | Cezary Tchorek-Helm
Google Sky - eksplorer nieba
Google Sky umożliwia wszystkim użytkownikom Google Earth oglądanie i eksplorację 100 milionów gwiazd i 200 milionów galaktyk. Wysokiej rozdzielczości zdjęcia oraz bogate w informacje nakładki (warstwy) tworzą jedyne w swoim rodzaju środowisko pozwalające oglądać kosmos oraz zdobywać nowe informacje na jego temat.

Wejście z ziemi czyli część Google Earth

Google udostępnia bazową informację o nowym serwisie na stronie startowej.  Chcąc uzyskać dostęp do funkcji Google Sky, należy wybrać "Przełącz na Niebo" z menu "Widok" lub kliknąć przycisk „Przełączaj pomiędzy Niebem a Ziemią” na pasku narzędzi Google Earth. Interfejs oraz nawigacja są podobne do standardowej metody sterowania używanej w Google Earth i obejmują funkcje przeciągania, powiększania i wyszukiwania, funkcję "Moje miejsca" oraz wybór warstw.

Siedem warstw niebieskich

W ramach nowej funkcji Google wprowadza siedem warstw zawierających mnóstwo informacji. Są to konstelacje, astronomia amatorska, obrazy z teleskopu Hubble’a, księżyc, planety, przewodnik galaktyczny oraz życie gwiazd.

Warstwa konstelacje - od Kasjopei do Andromedy - łączy punkty konstelacji w przestrzeni kosmicznej, oznaczając każdą z nich odpowiednią nazwą, co pozwala użytkownikom poznać gwiazdy, które tworzą ich ulubione konstelacje.

Warstwa astronom-amator pozwala użytkownikom przeglądać informacje na temat gwiazd, galaktyk i mgławic widocznych gołym okiem oraz przez lornetkę i małe teleskopy; informacje te dostępne są poprzez wiele różnych oznaczeń lokacji przestrzeni kosmicznej. Nakładka ta jest skierowana do astronomów-amatorów, którym przydałaby się wszechstronna, zorganizowana metoda identyfikacji fragmentów nieba widocznego nocą.  

Warstwa HST czyli  Hubble Space Telescope Imagery - udostępnia użytkownikowi 129 przepięknych zdjęć w wysokiej rozdzielczości zarejestrowanych przez Kosmiczny Teleskop Hubble’a, znany na całym świecie orbitalny teleskop agencji NASA/ESA.

Warstwa Księżyc wyświetla animację położenia i faz księżyca na przestrzeni dwóch miesięcy; warstwa Planety prezentuje 7 pozostałych oficjalnych planet oraz ich pozycje na niebie w ciągu następnych dwóch miesięcy; warstwa Przewodnik po galaktykach umożliwia użytkownikom odbycie wirtualnej wycieczki po różnego typu galaktykach, od Karła Małej Niedźwiedzicy do Drogi Mlecznej; warstwa życie gwiazdy pozwala odbyć wycieczkę przez różne stadia cyklu życiowego gwiazdy.

Funkcja pracy zbiorowej

Funkcja Google Sky została stworzona przez zespół inżynierów Google z Pittsburgha dzięki połączeniu zdjęć pochodzących z różnych instytucji zewnętrznych, w tym Space Telescope Science Institute (STScI), Sloan Digital Sky Survey (SDSS), Digital Sky Survey Consortium (DSSC), CalTech's Palomar Observatory, United Kingdom Astronomy Technology Centre (UK ATC) oraz Anglo-Australian Observatory (AAO). 

Inicjatywa ta narodziła się dzięki uczestnictwu Uniwersytetu Waszyngtońskiego w Programie wizyt pracowników naukowych Google (Google Visiting Faculty Program), który umożliwia wiodącym badaczom uniwersyteckim tymczasową pracę w firmie Google trwającą od sześciu miesięcy do roku.

NASA daje wsad

Zapowiedź wprowadzenia nowej funkcji nastąpiła wkrótce po włączeniu do serwisu Google Earth grupy nakładek NASA, prezentujących dokonania tej organizacji na polu eksploracji naszej planety. Grupa ta składa się z trzech głównych komponentów: Astronaut Photography of Earth (Zdjęcia Ziemi z kosmosu), Satellite Imagery (Fotografia satelitarna), oraz Earth City Lights (Światła miast na Ziemi).  Zdjęcia Ziemi z kosmosu pokazują fotografie naszej planety wykonywane z przestrzeni kosmicznej od wczesnych lat 60-tych, Fotografie satelitarne prezentują zdjęcia Ziemi wykonane przez satelity NASA, natomiast funkcja Światła miast na Ziemi pokazuje miasta na całym świecie charakteryzujące się dużą ilością świateł.

 Wejście z ziemi czyli część Google Earth

Chcąc uzyskać dostęp do funkcji Google Sky w serwisie Google Earth, użytkownicy powinni pobrać najnowszą wersję Google Earth, która będzie dostępna we wszystkich domenach Google Earth w 13 językach. Aby dowiedzieć się więcej na temat Sky, można obejrzeć wersję demonstracyjną lub obejrzeć prezentację funkcji Sky przygotowaną przez Sally Ride oraz Grega Coombe'a.  Google udostępnia bazową informację o nowym serwisie na stronie prezentacyjnej po polsku.  Chcąc uzyskać dostęp do funkcji Google Sky, należy wybrać "Przełącz na Niebo" z menu "Widok" lub kliknąć przycisk „Przełączaj pomiędzy Niebem a Ziemią” na pasku narzędzi Google Earth. Interfejs oraz nawigacja są podobne do standardowej metody sterowania używanej w Google Earth i obejmują funkcje przeciągania, powiększania i wyszukiwania, funkcję "Moje miejsca" oraz wybór warstw.

 

 

Podobne artykuły
zobacz więcej
Nazwa.pl
więcej
Video
więcej
Video"
więcej