Strona główna / Na czasie / Nokia i Microsoft jednoczą siły!
piątek 11 luty 2011 | Robert Kamiński
Nokia i Microsoft jednoczą siły!
To już nie plotki - Nokia i Microsoft zawiązują partnerstwo strategiczne celem budowy nowego globalnego ekosystemu. Firmy planują  rozwój innowacyjnych produktów mobilnych na niespotykaną dotąd skalę.

Komplementarność mocnych stron i doświadczenie obu gigantów pozwoli utworzyć nowy globalny ekosystem gier mobilnych. Nokia i Microsoft planują też współpracować przy integracji kluczowych produktów i usług  oferowanych przez obie firmy i tworzeniu zupełnie nowych rozwiązań.

Nowa strategia firmy

  • Nokia zastosuje Windows Phone 7 jako główny system w smartfonach,
  • Nokia wykorzysta swoją wiedzę z zakresu projektowania sprzętu, wsparcia językowego, oraz pomoc we wprowadzeniu Windows Phone w różnych segmentach rynku oraz obszarach geograficznych,
  • Nokia i Microsoft będą ściśle współpracować w zakresie wspólnych inicjatyw marketingowych i wspólnie dostosują plany rozwoju produktów mobilnych,
  • Nokia skorzysta z wyszukiwarki Bing, zaś Microsoft z OviMaps

Nie oznacza to oczywiście rezygnacji z dotychczas stosowanych systemów – 200 milionów użytkowników to niebagatelna liczba. W ramach nowego działu Smart Devices znajdzie swoje miejsce zarówno system Symbian jak i MeeGo (komputery). Odrębny dział – Mobile Phones – jak należy się spodziewać będzie odpowiedzialny za rynek „zwykłych” komórek.

Nasz komentarz

Nowy alians dwóch gigantów na pewno zmieni układ sił na rynku zdominowany dziś przez iPhona i klony Androida. Korzyść byłaby obustronna.

Dla Microsoftu

  • dobry, ceniony hardware
  • znakomite kontakty z operatorami, zwłaszcza na rozwijających się rynkach
  • uniezależnienie się od HTC i LG, które w swym portfolio mają przede wszystkim smartfony z systemem Android

Dla Nokii

  • alternatywny system, który może okazać się przeciwwagą dla iPhona i Androida

Windows Phone 7 to bardzo ciekawy system, choć nie pozbawiony mankamentów. Część z nich da się wyeliminować w ramach aktualizacji systemu, zaś braki (np. nawigacja) mogą być  uzupełnione właśnie poprzez połączenie sił z firmą Nokia. Trzymamy kciuki!

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej