Strona główna / Na czasie / Dziennik lub czasopismo -postanowienie SN
środa 29 sierpień 2007 | Anna Pawłowska-Pojawa
Dziennik lub czasopismo -postanowienie SN
Nie tylko profesjonalne portale informacyjne, ale także prywatne strony internautów powinny zostać zarejestrowane jako dzienniki lub czasopisma – tak wynika z orzeczenia Sądu Najwyższego – podaje 29/08/2007 „Rzeczpospolita”.
Tagi: internet, firma, www,

Wszyscy muszą się zarejestrować

Z postanowienia SN wydanego pod koniec lipca wynika, że nie ma znaczenia, czy strona internetowa opisuje działania władzy, zjawiska społeczne czy polityczne, czy też stanowi poradnik wędkarza-amatora albo służy jako sieciowy album fotograficzny. Jeśli jest aktualizowana częściej niż raz do roku, powinna zostać zarejestrowane w sądzie. Za brak rejestracji grozi grzywna, a nawet kara ograniczenia wolności.

Czasopismo lub dziennik

Jak wyjaśnia w „Rzeczpospolitej” sędzia Sądu Najwyższego Jacek Sobczak, zgodnie z prawem prasowym treść nie ma znaczenia do uznania publikacji za prasę. Istotna jest natomiast częstotliwość aktualizacji. Jeśli strona jest aktualizowana częściej niż raz w tygodniu - powinna zostać zarejestrowana jako dziennik. Jeśli rzadziej niż raz w tygodniu, ale przynajmniej raz w roku - jako czasopismo.

Wątpliwości pozostają

O wątpliwościach dotyczących rejestracji witryn internetowych było głośno pod koniec marca, kiedy to redaktor  serwisu GazetaBytowska.pl został oskarżony o prowadzenie serwisu bez rejestracji. Sąd pierwszej instancji w Słupsku uznał, że oskarżony złamał prawo, gdyż nie zarejestrował swej strony. Z kolei w Przemyślu sąd odmówił rejestracji witryny internetowej jako prasy.

Zgodnie z orzeczeniem SN, osoba prowadząca stronę w Internecie jest pełni rolę  redaktora naczelnego ze wszystkimi wynikającymi z tego obowiązkami, m.in. obowiązkiem publikowania sprostowań i odpowiedzialnością za teksty, w tym wpisy internautów. O ewentualnym ściganiu autorów stron zdecydują prokuratura i policja. Sądy bowiem nie muszą się kierować stanowiskiem SN, ale z pewnością będą je brały pod uwagę.

Jak komentuje w „Rzeczpospolitej” Igor Janke - współtwórca serwisu blogowego Salon24.pl - postanowienie Sądu jest być może zgodne z literą prawa prasowego, ale nie ma żadnego związku z rzeczywistością. A to jest niebezpieczne.

Zdaniem publicysty, oznacza ono, że tak jak dziennik i inne czasopisma traktowane będą nie tylko strony internetowe zbieraczy kapsli czy prywatne strony, na których internauta umieszcza zdjęcia swoich dzieci. „Kilkumilionowa rzesza polskich anonimowych blogerów będzie musiała oficjalnie rejestrować się i podawać swoje dane osobowe. Swobodna dyskusja w Internecie może zostać mocno ograniczona” – zauważa Janke. Jego zdaniem, stanowi to realne zagrożenie wolności słowa.

Gwoli jasności i prawdy – Komputer w Firmie, zgodnie z komentowanymi przepisami – posiada tytuł i domenę zarejestrowane.

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej