Strona główna / Na czasie / Nokia otwiera Ovi - drzwi do własnych usług internetowych
czwartek 30 sierpień 2007 | Torsten Gustaffson
Nokia otwiera Ovi - drzwi do własnych usług internetowych
Nokia zaczyna oferować usługi internetowe. Kiedyś Nokia przerzuciła się ze sprzedaży kaloszy i wyrobów papierniczych na telefony komórkowe. Obecnie, dzięki prowadzeniu Ovi, zaczyna oferować różnorodne usługi internetowe. Ovi, co po fińsku oznacza drzwi, umożliwi użytkownikom łatwy kontakt ze znajomymi oraz dostęp do społeczności i materiałów, stanowiąc również punkt wejścia do usług firmy Nokia.
Tagi: internet, nokia,

Muzyka, gry i mapy wśród pierwszych usług Ovi

W ramach Ovi firma Nokia przedstawiła Nokia Music Store i N-Gage, dwie usługi pozwalające wyszukiwać, przeglądać i kupować utwory muzyczne oraz gry pochodzące od czołowych wykonawców i wydawców, w tym tytuły dostępne wyłącznie w ofercie firmy Nokia.

W skład oferty Ovi wchodzi również Nokia Maps, usługa nawigacyjna umożliwiająca korzystanie m.in. z map i przewodników miejskich bezpośrednio w kompatybilnych urządzeniach mobilnych. W najbliższych miesiącach Nokia zamierza udostępnić w ramach Ovi kolejne usługi internetowe.

Nokia Go Play

W swoim przemówieniu podczas londyńskiej imprezy Nokia Go Play prezes i dyrektor generalny firmy Nokia Olli-Pekka Kallasvuo zaprezentował ofertę Ovi i nowe usługi swojej firmy przeznaczone dla odbiorców indywidualnych oraz przedstawił plany na przyszłość, które Nokia przygotowała jako firma internetowa: „W sytuacji, gdy nasza branża w coraz większym stopniu koncentruje się na możliwościach stwarzanych przez Internet, Ovi wyraża wizję firmy Nokia polegającą na połączeniu Internetu z mobilnością. Nokia zajmuje pierwszą pozycję na świecie wśród producentów urządzeń mobilnych ”

„W nadchodzącym roku wzbogacimy Ovi o nowe elementy rozkładu funkcji, pakiety usług i społeczności internetowe” — dodał Kallasvuo.

Ovi: do tych drzwi pasuje wiele kluczy

Ovi to punkt wejścia do usług internetowych firmy Nokia, obejmujących sklep muzyczny Nokia Music Store, usługi nawigacyjne Nokia Maps i gry na platformę N-Gage. Ovi będzie również bramą do społeczności internetowych, umożliwiając użytkownikom łatwy dostęp do wszystkich materiałów, społeczności i kontaktów — bezpośrednio w kompatybilnym urządzeniu Nokia lub na komputerze.

Pierwsza wersja witryny Ovi.com ma być dostępna w języku angielskim od czwartego kwartału 2007 roku, a dodatkowe funkcje i wersje językowe mają się pojawić w pierwszej połowie 2008 roku.

Nokia Music Store czyli sklep muzyczny dla wszystkich

W sklepie muzycznym Nokia Music Store dostępne są miliony utworów znanych wykonawców, wytwórni niezależnych oraz wielu różnych artystów lokalnych z całego świata. Do sklepu można wejść przy użyciu komputera lub bezpośrednio z kompatybilnego urządzenia Nokia, na przykład komputera multimedialnego Nokia N81 lub Nokia N95 8GB. W witrynie można wyszukiwać nowe utwory, kupować wybrane pozycje lub dodawać utwory do listy życzeń w celu późniejszego pobrania. Kupione utwory można łatwo przenieść do urządzenia mobilnego, a przy użyciu wbudowanego odtwarzacza muzycznego sprawnie tworzyć listy odtwarzania i porządkować kolekcję utworów.

Muzyka w albumach lub na sztuki

Nokia Music Store oferuje pełne funkcje strumieniowych transmisji utworów na komputerze oraz umożliwia zakup pojedynczych utworów i całych albumów. Mechanizm dynamicznych rekomendacji oraz błyskawicznie zestawiane, gatunkowe listy utworów pozwalają sprawdzić, czego słuchają inni użytkownicy witryny. Sklep rozpoczyna działalność na najważniejszych rynkach europejskich jesienią tego roku, a kolejne sklepy w Europie i Azji pojawią się w ciągu kolejnych kilku miesięcy. W Europie jeden utwór będzie kosztować 1 euro, album — od 10 euro, a miesięczny abonament na transmisje strumieniowe na komputerze — również 10 euro.

N-Gage — gry mobilne

Usługa N-Gage umożliwia łatwe wyszukiwanie, wypróbowanie i kupowanie znakomitej jakości gier bezpośrednio w kompatybilnym urządzeniu Nokia. Po wybraniu aplikacji N-Gage w urządzeniu Nokia można przeglądać dostępne gry, kontaktować się ze znajomymi, czytać recenzje lub pobrać darmowe demo. Aplikacja N-Gage ma być dostępna począwszy od listopada 2007 roku.

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej