Strona główna / Na czasie / Pierwsze, duże wdrożenie IPv6 w Polsce
sobota 19 marzec 2011 | Robert Kamiński / Home.pl
Pierwsze, duże wdrożenie IPv6 w Polsce
Problem kończących się adresów IP spędzał w ostatnich miesiącach sen z powiek krajowych informatyków. W chwili obecnej obserwujemy pierwsze kroki wprowadzające nas w nową erę internetowych adresów. Firma home.pl poinformowała o zakończeniu procesu pełnego wdrożenia protokołu IP następnej generacji, znanego szerzej pod postacią skrótu IPv6.
Tagi: internet, ip, home.pl,

Na przełomie 2010 i 2011 roku media obiegła wieść o kończącej się puli adresów IPv4. Pojawiło się wiele obaw na temat tego, jak z tym faktem poradzi sobie współczesny Internet. Firmy stojące za infrastrukturą globalnej sieci przygotowały rozwiązania przejściowe, ale zaleceniem była migracja do protokołu, który zaprojektowano już w latach dziewięćdziesiątych XX wieku widząc w jak szybkim tempie wyczerpuje się pula adresów IPv4. W Polsce realizowane są niewielkie procesy migracji, ale dopiero home.pl wprowadził wdrożenie IPv6 na tak szeroką skalę. Wdrożenie objęło 1,5 mln klientów firmy.

–– „Obserwując sytuację wyczerpującej się puli adresów IPv4 postanowiliśmy zainwestować w zakrojony na szeroką skalę proces dużego wdrożenia, aby - w momencie, kiedy będzie to konieczne - nasi Klienci mieli do dyspozycji funkcjonalną technologię, a nie rozwiązania przygotowywane na szybko i po łebkach“ – mówi Stefan Jurczyk, główny architekt sieci home.pl.

Wdrożenie w pierwszej fazie dotyczyło stron WWW oraz poczty elektronicznej w wersji normalnej, jak i kodowanej. W kolejnym etapie home.pl udostępni serwery FTP i dostęp do baz SQL po IPv6. Każdemu z adresów IPv4 przypisano odpowiedni adres IPv6, który został automatycznie dopisany w opisie danej domeny. Użytkownik może zobaczyć informacje na ten temat w Panelu Klienta home.pl, np. ipv6.domena.pl AAAA2a02:25a8::d455:6001, również każda z subdomen posiada odpowiedni wpis.

Do pełnego wykorzystania adresu IPv6 potrzebne jest połączenie wykorzystujące ten protokół. Takie natywne łącze nie jest w Polsce jeszcze rozpowszechnione na szeroką skalę. Posiadają je najczęściej sieci akademickie i zaawansowane sieci firmowe. Jednak z czasem protokół IPv6 stanie się standardem w Internecie. Już dziś w planowanym na 8 czerwca wielkim teście IPv6 zorganizowanym przez Internet Society swój udział potwierdzili światowi giganci jak Google, Facebook i Yahoo!. Strona główna home.pl jest już dostępna za pośrednictwem łącza wykorzystującego nowy protokół pod adresem www.ipv6.home.pl.

Protokół IPv6 przyczyni się m. in. do ułatwień konfiguracji sieci, z jakich będą mogli korzystać zarówno administratorzy, jak i zwykli użytkownicy. Ponadto, każdemu urządzeniu łączącemu się z siecią zostanie przypisany własny adres IP, co ułatwi zdalne łączenie się z danym komputerem i zapewne przyczyni się do rozwoju liczby sprzętów użytku codziennego połączonych z Internetem, jak np. lodówka czy telewizor. Liczba adresów IPv6 jest 79228162514264337593543950336 razy większa niż pula adresów IPv4. Daje to masę czasu na opracowanie kolejnych rozwiązań, które będą następnymi krokami w rozwoju globalnej sieci Internet.

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej